1/48 AN/AVQ-26 Pave Tack – Eduard

13.10.2019 - 417 přečtení

IMG_3319

Raritní zaměřovací kontejner nyní v brassinu...

Pave Tack

David Lengyel


Název: AN/AVQ-26 Pave Tack
Měřítko: 1/48
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 648449


Předloha

Elektro-optický zaměřovací kontejner AN/AVQ-26 Pave Tack byl vyvíjen na konci sedmdesátých let a do služby byl uveden v roce 1982. Byl určen především pro typy F-4 Phantom II a F-111F Aardvark coby nástupce zaměřovacích systémů AN/AVQ-10 Pave Knife a AN/ASQ-153 (AN/AVQ-23) Pave Spike.


Svého prvního nasazení se dočkal velmi záhy a to během operace El Dorado Canyon v Libyi, kdy jej F-111F nesly částečně skrytý ve své zbraňové šachtě. Největšího nasazení se však dočkal o několik let později během války v Perském zálivu. V roce 1996 jej americké letectvo vyřadilo a zbylé kontejnery prodalo RAAF, kde na F-111C byly používány až do vyřazení typu v prosinci 2010. Dalším uživatelem bylo jihokorejské letectvo, kde je kontejner používán dodnes na F-4E Phantom II.


Obsah balení

Notoricky známý blistr obsahuje poměrně objemné odlitky ze světle šedého plastu a malý obtiskový aršík s popiskami. Stavební díly jsou odlity čistě a bez viditelných vad. Jejich povrch zdobí mnoho krásných a ostrých detailů včetně ozubení kulové hlavy zaměřovače a rychlošroubů na těle kontejneru.


Stavba

Oddělení nálitků není nijak pracné a po začištění můžeme doslova skládat díly do sebe - vše hezky pasuje a hlava zaměřovače se dokonce hladce otáčí ve svém pouzdru. Zde je potřeba Eduard pochválit.


V návodu najdeme jedno barevné schéma a instrukce k umístění popisek. Některé modeláře může malinko mrzet, že výrobce vynechal bílé a černé barevné provedení, ale to je zároveň jediná chyba tohoto doplňku. Obtisky jsou vytištěny na známém bledě modrém papíru s tenkou vrstvou nosného filmu. Soutisk je jako vždy perfektní.


Verdikt

Modeláři se zájmem o australské a korejské letectvo mohou jásat, stejně jako stavitelé amerických strojů z války v Perském zálivu. Tento ojedinělý doplněk se povedl.


David Lengyel
PMC Praha


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.