1/48 SUU-30B/B – Eduard

10.10.2019 - 402 přečtení

IMG_3320

Zásobník kazetové munice SUU-30B/B rozšiřuje řadu resinové výzbroje z produkce domácí firmy Eduard.

Zásobník na bombie*

David Lengyel


Předloha

SUU-30B/B je varianta zásobníku kazetové munice z rodiny SUU-30/B a jako takový tvoří základ rodiny kazetových pum CBU-24/29/49/52/53/54. Munice je určena proti pěchotě a proti lehce obrněným cílům a byla masově používána během války ve Vietnamu, kde ji používaly zejména tzv. hunter-killer týmy, které se specializovaly na ničení postavení nepřátelské PVO. K vidění tak byla převážně na typech F-4 Phantom II a F-105 Thunderchief.


Kromě Vietnamu byly použity v řadě konfliktů, jichž se účastnily Spojené státy americké a jejich spojenci od 60. let až do války v Perském zálivu (1991).


Obsah sady

IMG_3320

Název: SUU-30B/B
Měřítko: 1/48
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 648444


V průhledném blistru najdeme tmavě šedé odlitky pro stavbu čtyř kusů munice. Odlévané díly doplňuje planžeta s lepty, z nichž se vytvarují stabilizační křidélka a zadní přepážka pumy. Nechybí ani obtisky vytištěné rovněž výrobcem.


Odlitky jsou symetrické bez kazů a vad. Ani při podrobném ohledání jsem nenašel žádné nedostatky. Porovnáním s dostupnými fotografiemi a výkresem jsem došel k závěru, že shoda s předlohou je takřka bezchybná.


Stavba a zbarvení

Stavba je opět velmi jednoduchá a po oddělení technologických nálitků a začištění dílů zbývá jen přilepit roznětky/ucpávky a leptaná stabilizační křidélka. Vše pasuje naprosto perfektně a při troše pečlivosti získáme krásný model málo vídané munice.


V návodu najdeme jediné barevné schéma - olivově zelené. Tím odpadá veškeré maskování a vizuální ozvláštnění přinesou až obtisky, kterých je tentokrát poměrně dost. Žluté a černé popisky jsou vytištěny kvalitně s dobrým soutiskem na tradičním bledě modrém papíru s tenkou vrstvou nosného filmu.


Verdikt

Zásobník SUU-30B/B je povedeným doplňkem řady munice používané ve Vietnamu a spolu s dříve vydanými závěsníky TER (kat. č.: 648232) a MER (kat. č.: 648227) udělá velkou parádu na modelech F-105 a F-4 Phantom II.


*bombie je vietnamská přezdívka pro bomblety.


David Lengyel
PMC Praha


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.