1/72 Sunderland Mk.V – Special Hobby

15.7.2019 - 1,074 přečtení

49202860_2418580315035853_1574035626276159488_n

Firma Special Hobby potěšila všechny příznivce hydroplánů vydáním stavebnice modelu letadla Sunderland Mk. IV. v měřítku 1/72 a firma Eduard vydáním doplňků pro tuto stavebnici...

Tak zase jednou vodník

Jiří Novis Novák

Model: Sunderland Mk.V.
Výrobce: Special Hobby
Měřítko: 1/72
Kat. č.: SH2162


Úvodem

Short S.25 Sunderland byl britský hlídkový a protiponorkový hydroplán užívaný již v druhé světové válce. Sunderland Mk. IV. byl od ostatních odlišný a měl se stát vývojovou řadou S.45 Seaford. Počátky jeho vývoje sahají do roku 1942, ovšem ten tak zaostal, že výroba byla zahájena až roku 1945 a bylo vyrobeno pouhých 8 kusů.


Poslední verzí byl Sunderland Mk. V, který byl poháněn motory Pratt & Whitney R-1830-90B Twin Wasp. Letouny tohoto typu s radarem ASV Mk.VIC v parabolických krytech pod křídly začaly k jednotkám přicházet až roku 1945 a byly vyráběny až do června 1946.


Obsah krabice

Krabice obsahuje dvanáct rámečků ze šedého plastu s cca.385 díly, jeden rámeček z čirého plastu s 62 díly, aršíky s obtisky, PUR díl 1, jednu planžetu leptů.


Výlisky

Rámeček A

V tomto rámečku jsou umístěny díly polovin trupu. Oba díly nesou rytí na které jsme u tohoto výrobce poslední dobou zvyklí, z vnitřní strany pak naznačení vnitřní konstrukce.

Rámečky B, C

Tento rámeček obsahuje křídel,vodorovných ocasních ploch, které jsou též opatřeny rytím které bude chtít na některých místech protáhnout rydlem stejně jakona některých místech trupu.

Rámeček E

Zde jsou umístěny díly jako jsou plováky na koncovou část křídel, vrtule, výfuky a části motorových gondol.

Rámeček F

Rámeček obsahuje variabilní díly hřbetu trupu pro další verze, palubní desku, spodní část trupu.

Rámeček I

V tomto rámečku jsou rozmístěny díly interiéru jakou jsou podlahy, přepážky s naznačením konstrukce.

Rámeček J

Další obsáhlý rámeček obsahuje díly kol podvozku, palubní zbraně jak britské, tak americké produkce, části manipulačního vozíku, ovládací prvky do kokpitu, lyžiny pro vysunutí pumové výzbroje z trupu,konstrukci upevnění plováků na křídlech části sedaček pilotů.

Rámeček K

Rámeček obsahuje díly pumové výzbroje jako těla pum, stabilizační plošky, její závěsníky, táhlo k manipulačnímu vozíku, pitotovu trubici a další díly interiéru trupu jako stolek navigátora a podlaha do zadní části trupu.

Rámeček L

Zde jsou umístěny díly konstrukce vozíku a podvozku pro manipulaci na souši, kola podvozku. Dále jsou zde díly interiéru,jako jsou lavice, schody,antény, lafety zbraní pro střelecké věže v přední, zadní části a bočních střeleckých postů.Dále díly střeleckých věží samotných, kotva, antény, stožár kotvícího světla .

Rámeček N

Tento rámeček obsahuje závěsné posuvné části pro vysunutí pumové výzbroje z trupu na spodní část křídel.

Rámeček H

Poslední rámečky které jsou vyhotoveny dvakrát obsahují díly motoru s jemným naznačením žebrování válců.

Všechny díly jsou vylisovány čistě a bez otřepů.


Rámeček CP

Rámeček s čirými díly obsahuje díly Zasklení pilotního prostoru, boční okénka, střelecké věže a boční odklopné panely pro vysunutí pumové výzbroje.


Lepty a PUR

Planžeta s lepty obsahuje díly zavěšení křidélek na křídlech. V nálitku pak máme anténu radiokompasu.


Dekály

Aršíky jsou vytištěny Cartografem. K těmto obtiskům není co dodat.Opět jsou perfektně vytištěné a práce s nimi bude jistě bez zádrhelů.


Návod

Návod má na první stránce stejný obrázek jako na víku krabice a historii stroje v českém a anglickém jazyce. Na dalších čtyřech stranách najdeme rozmístění dílů v rámečcích, vyškrtané díly, které při stavbě nepoužijeme a tabulku použitých barev. Po té nás návod provede na třinácti stranách samotou stavbou modelu.Dále vyobrazení kamuflážních schémat pro čtyři stroje a rozmístění popisek.

Kamufláže

  1. Short Sunderland Mk.V, SZ566/Z, No.209 Sqn, RAF, Seletar, Singapur 1951-53.
    Velkou zajímavostí je, že tento stroj pilotoval Čechoslovák Václav Bergman, DFC/Bar.
  2. Short Sunderland Mk.V, S.50.4 Francouzkého námořního letectva.
  3. Short Sunderland Mk.V, NJ177/V No.209 Sqn. RAF.
  4. Short Sunderland Mk.V, PP117X-W, No.230 Sqn. RAF.
    Tento stroj se zapojil do Berlínského vzdušného mostu.


Doplňky Eduard

Stříkací masky

Model: Sunderland Mk.V.
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/72
Kat. č.: CX541


Aršík obsahující stříkací masky z kabuki pásky,který nám usnadní vymaskování čirých částí, jak jsou střelecké věže,boční okénka a překryt pilotního prostoru. Masky stačí vyjmout a aplikovat dle přiloženého návodu na určená místa. Masky jsou vyrobeny rozměrově přesně.


Interiérová sada

Model: Sunderland Mk.V Interior.
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/72
Kat. č.: 73668


Tuto sadu tvoří dvě leptané planžety, z nichž jedna je barevná. Barevná planžeta nám pomůže vylepšit interiér cockpitu jako palubní desku, ovládací prvky.Nebarevná planžeta obsahuje díly konstrukce sedaček pilotů, vedení nábojových pásů, nábojové pásy, nábojové schránky bočních střelišť a díly pro vylepšení bočních kulometů Browning 50.Cal.


Exteriérová sada

Model: Sunderland Mk.V Exterior.
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/72
Kat. č.: 72668


Tato sada obsahuje rámování bočních okének, rozvody k válcům motorů, antény, stěrače, ukotvovací oko, rámečky vstupů vzduchu v křídlech a světlometů v křídlech.


Závěr

Na závěr doplním jen, že u Special Hobby vznikají poslední dobou velmi pěkné modely a u Eduardu odvádějí dobrou práci pro vylepšení a posunutí těchto modelů o třídu výše.


Jiří Novis Novák


Redakce ModelWebu děkuje firmě Special Hobby a Eduard za poskytnutí vzorku k recenzi.


Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky, Letadla - Náhledy do krabiček, Special Hobby | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.