1/48 Engine for 109G-10/U4 – Eduard

25.6.2019 - 768 přečtení

DSC_0453

U Eduardů vydali nový motor na Bf 109 G-10

Motor na Bf 109-G10/U4

Robert Szwarc

DSC_0453

Název:Bf 109G-10/U4 engine
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/48
Kat. č.: 648465


Historie

Daimler-Benz DB 605

Motor DB 605 byl kapalinou chlazený dvanáctiválec o obsahu 35,7 litru a maximálním výkonu až 1775 koní (se vstřikováním MW-50 a dle verze motoru). Konstrukčně vycházel ze svého předchůdce DB 601, oproti kterému ale měl vyšší výkon, lepší charakteristiky ve velkých výškách, ale i vyšší hmotnost. DB 605 se vyráběl od roku 1942 až do konce války.

Umrüst-Basätze U4

Modifikace U4 se lišila montáží 30 mm kanonu MK 108, který nahradil 20 mm kanon MG 151/20 střílející osou vrtule. Hlavní viditelné rozdíly, která tato verze obsahuje, jsou jiný kryt kanonu v kokpitu, krytka na pravé straně trupu pro plnění stlačeného vzduchu, ústí potrubí odvádějící vzduch z kanonu na pravé straně za posledním výfukem a jiná příruba spojující motor s přepážkou.


Stavební návod

Eduardí návody jsou čitelné a vedou modeláře krok za krokem. Čeká nás celkem 34 kroků. Návod nám přesně řekne, co je třeba obrousit a jakou má mít díl barvu. Návod nás vede k tomu, abychom slepili prvně motor a následně ho nasadili na motorovou přepážku R175 a nakonec celek vlepili do trupu.


Jelikož jsem už motor lepil, vyplatilo se mi přepážku lepit samostatně a až nakonec stavby po nástřiku, nasadit motor. Předešel jsem tím odlepení a zničení drobných dílu. Dalším důvodem je i geometrie, kterou postupným nalepováním do trupu udržíme lépe.


Resinové díly

Díly jsou, jako u všech doplňků, které jsem měl v ruce, krásně a čistě odlité. Jednotlivé detaily jsou krásně ostré. Jediné co se dá vytknout je nýtování překrytu motoru (jednotlivé nýty jsou o poznání větší než na plastových dílech).


U této sady je novinkou, proti starším motorům určené pro Bf-109, otevřený spodní motorový kryt. Motor je tak kompletně otevřený. Sada obsahuje také kovové díly, z kterých využijeme plechy kolem výfuku a držáky kulometů. Zbytek jsou kablíky, které jsou sice použitelné, ale je lepší nahradit ploché provedení kabelů olověnými drátky. Poslední věcí jsou obtisky s čísly a písmenem pro označení motoru.Na závěr

Sadu určitě doporučuji všem. Je jednoduchá na stavbu a práce rychle odsýpá. Kryty motoru jsou přilepené na modelu i v otevřeném stavu, takže je nezapomenete doma při balení letadla na soutěž...


Robert Szwarc
Lukáš Loučka
SPL Liberec


Redakce Model Webu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.