Výzbrojní sada AMK 1/48

31.5.2019 - 958 přečtení

logo AMK
Čínská firma AMK nám čekání na nový čtvrtkový Tomcat zpříjemnila vydáním sady americké podvěsné výzbroje v měřítku 1/48.

Americká výzbrojní sada

Jaroslav Hátle

 

První, co mě při uchopení krabice překvapilo, byla její velikost, či přesněji řečeno výška. Důvod neobvyklé výšky odhalíme okamžitě po otevření krabice. Jednotlivé díly jsou uloženy v celkem sedmi papírových krabičkách, které úhledně vyplňují celý prostor krabice.
A v těch krabičkách se skrývají jednotlivé díly, pospojované do stromečků a zabalené do plastových sáčků.

 

Nejlépe bude, když se s obsahem sady rovnou seznámíme:

 

2x raketomet LAU-3.
Univerzálně použitelný raketový blok, obsahující 19 raket ráže 70 mm. Raketomet můžeme sestavit jako nabitý i jako prázdný. U nabitého se navíc můžeme rozhodnout, jestli použijeme čelo raketometu s nalisovanými hlavicemi raket nebo hlavice dolepíme samostatně.

 

4x raketomet LAU-68D/A.
Univerzálně použitelný raketový blok, obsahující sedm raket ráže 70 mm. Raketomet je primárně ztvárněn jako prázdný, nicméně ho můžeme „nabít“ samostatně vylisovanými hlavicemi.

 

4x řízená raketa AIM-54C Phoenix.
Protiletadlová řízená raketa dlouhého dosahu, vyvinutá speciálně pro stíhačku F-14. Rakety jsou vylisovány vcelku, dolepujeme jen jejich zadní část. Tělo rakety je duté.

 

4x řízená raketa AIM-7M/P Sparrow.
Protiletadlová řízená raketa středního dosahu, použitelná například na F-14, F-15 nebo F/A-18. Rakety jsou vylisovány vcelku, dolepujeme jen zadní část a jednu ze dvou variant špice, kterou použijeme podle zvolené verze rakety.

 

4x řízená raketa AIM-9L/M Sidewinder.
Celosvětově rozšířená protiletadlová řízená raketa krátkého dosahu, použitelná na široké škále letounů, počínaje americkým kvartetem F-14/15/16/18 až po naše Gripeny a Alky. Rakety jsou vylisovány v jednom kuse, dolepujeme pouze kabel, propojující raketu se závěsníkem.

 

4x řízená puma GBU-31 JDAM.
Bomba o jmenovité hmotnosti 908 kg, naváděná prostřednictvím signálu GPS. Bomby jsou rozděleny na přední a zadní část.

 

4x řízená puma GBU-16 Paveway II.
Laserem naváděná bomba o jmenovité hmotnosti 454 kg. K tělu bomby dolepujeme zadní část s křidélky. Zadní část je ve dvou variantách – v přepravní konfiguraci se složenými křidélky (jak je podvěšena pod letounem) nebo s křidélky otevřenými (po odhozu bomby).

 

12x řízená puma GBU-12 Paveway II.
Laserem naváděná bomba o jmenovité hmotnosti 227 kg. K tělu opět přilepíme zadní část s křidélky ve stejných variantách, jako v předcházejícím případě.

 

4x řízená puma GBU-38(V)-1 JDAM.
Bomba o jmenovité hmotnosti 227 kg, naváděná prostřednictvím signálu GPS. Bomby jsou vylisovány v jednom kuse.

 

2x průzkumný kontejner TARPS.
Zkonstruovaný pro použití na F-14. Kontejner sestavíme ze čtyř dílů. Jedním z dílů je i horní deska, normálně přiléhající k povrchu letounu, takže kontejner můžeme udělat i sundaný a umístěný, například, na přepravním vozíku.

 

2x zaměřovací kontejner AN/AAS-25 LANTIRN.
Varianta známého navigačního a zaměřovacího kontejneru, upravená pro použití na F-14. Kontejner sestavíme ze šesti dílů.

 

12x puma Mk. 82.
Stará známá široce rozšířená „hloupá“ puma o jmenovité hmotnosti 227 kg, použitelná na široké škále typů od 60. let minulého století až po současnost. Pumy jsou vylisovány v jednom kuse.

 

1x kontejner REB AN/ALQ-167 Bullwinkle.
Víceúčelový modulární elektronický kontejner, použitelný pro výcvik, simulaci radarů nebo jako taktická rušička. Kontejner je vylisován v jednom kuse, dolepujeme jednu z variant zádě podle varianty kontejneru.

 

1x cvičný registr AN/ASQ-713 SAIP.
Cvičný podvěs, jehož úlohu mi ani google neodhalil.

 

Celkem tedy 60 kusů podvěsné výzbroje

 

Obtisky
Jsou vytištěné ostře a detailně. Popisky, až na ty úplně nejmenší, jsou pod lupou čitelné.

 

Barevný návod
Je na jednom oboustranném listu A4 a vedle instrukce k sestavení dílů obsahuje i návod ke zbarvení a aplikaci obtisků.

 

Všechny díly jsou vylisovány z vícedílných forem, což zajišťuje pravidelnost a ostrost detailů po celém obvodu jednotlivých dílů. Tentokrát jsem na dílech nezaznamenal výraznější stopy po dělících rovinách forem, jak k tomu někdy docházelo v minulosti. Na druhou stranu ale zamrzí docela hluboké stopy po vyhazovačích, které bude nutno zatmelit a vybrousit.

 

Co mě trochu zaujalo, i když na samotnou sadu to má vliv nulový, je vročení copyrightu. Přestože sada teprve v současnosti (tedy na jaře 2019) vstupuje na trh, tak na všech dílech, návodu i obtiskách je uveden rok 2018 a na krabici dokonce rok 2017. Ale i kdyby tam stálo 1918, tak je to šumafuk, prostě mě to jen zaujalo…

 

Část výzbroje zjevně vznikla v rámci projektu F-14 (AIM-54, AN/AAS-25 LANTIRN nebo TARPS), část tu už byla v modelu Kfiru (Mk.82, Bullwinkle, SAIP), ostatní díly jsou nové. S výjimkou již zmíněných AIM-54, LANTIRN a TARPS ostatní výzbroj můžeme použít na širokou škálu bojových typů a to nejen amerických, nebo létajících v ozbrojených silách USA. Sada vystačí na podvěšení několika modelů, i když municí nebudeme šetřit, podle hesla „čím víc bomb, tím víc letadlo“.

 

Paradoxně největší radost mi udělaly sedmihlavňové raketomety LAU-68, které v tomto měřítku dosud na trhu zcela chyběly a které se hojně používají na celé škále lehčích bojových letounů a bojových vrtulníků.

 

Číslice 1 v názvu sady navíc naznačuje, že tato sada nebude poslední a AMK do budoucna počítá s další sadou s dalším výběrem poděsné výzbroje. A když Jehova dá, možná se dočkáme i sady s výzbrojí izraelskou.

 

Jaroslav 'Tango' Hátle
člen mafie SPL Liberec

 

Redakce ModelWebu děkuje firmě Annetra s.r.o. za poskytnutý vzorek k recenzi.

 

Rubrika AMK, Novinky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.