1/72 – Accessories for C-130 Hercules – BRENGUN

11.1.2019 - 1,162 přečtení

herky

Brněnský Brengun uvádí na trh doplňky na model, který měl nebo má doma skoro každý milovník moderny, ale skoro nikdo ho nestaví...

Herky šperky

Roman "Travis" Henych


Model

Model C-130 Hercules (familiárně nazývaný též Herky) od firmy Italeri je stálicí na trhu vojenských dopravních letadel a pamatuji si jej z několika různých přebalů. Mám na mysli skutečný kit Italeri (přebalovaný mimo jiné i Hellerem nebo Airfixem), nikoliv ESCI, se kterým jsme se mohli potkat např. v podobě gunshipů verze H nebo U (poznáte jej snadno – ESCI je negativně rytý).


Italerácký Herky je bohužel jediný, relativně slušný a normálně dostupný v 1/72 na trhu, ale přízeň firem vyrábějící doplňky ho trochu míjí. Já sám vím jen o velmi pěkných plechách obrnických a něco od Verlindenu, co už se sehnat nedá. Letitý model už by si zasloužil důstojného nástupce, protože je pozitivně a nekompletně rytý a například nýtování mu zcela chybí. Přitom potencionál v počtu kusů a verzí skutečného stroje opravdu má...


Trojice doplňků od Brengunu má původ u polských Attack Squadron, kteří se přestávají zabývat produkcí resinových doplňků a původní sety od nich přebírá právě Brengun. Pojďme se na ně podívat.


Kolečka

IMG_0569

Název: C-130 wheel set (with disc brakes)
Výrobce: Brengun
Měřítko: 1/72
Kat. č.: BRL72147


Prvním doplňkem, kterým prostě a jednoduše nahradíme stavebnicové díly jsou kolečka. Ta jsou dodávána jako resiny vložené do pytlíku bez jakéhokoliv jiného dalšího příslušenství vyjma návodu. Kolečka jsou provedena v naprosto excelentní kvalitě. Pneumatiky mají podélný vzorek, disky mají velmi přesvědčivě znázorněné šrouby a bubnové brzdy (hlavního podvozku) z vnitřní strany jsou také velice povedené. Kolečka jsou provedena v mírně zatíženém stavu, pneu dokonce obsahují logo výrobce. Oproti kolečkům stavebnice jsou resinová o dvě třídy výš, na což se můžete podívat na přiložených fotkách, kde jsou vyfocena kola společně s původními stavebnicovými. Kolečka jsou zcela jistě použitelná i pro kit ESCI.


Motory a vrtule

IMG_0582

Název: C-130 E/H Engines set
Výrobce: Brengun
Měřítko: 1/72
Kat. č.: BRL72154


Dalším doplňkem, tentokráte distribuovaným v tuhé papírové krabičce, je čtveřice motorů a vrtulí. Je obecně známo, že stavebnice Italeri měla v oblasti motorových gondol problém s neodpovídajícím tvarem a rozměry, ale ani listy vrtulí nebyly žádný zázrak. Instalace nových gondol vyžaduje menší zásah do modelu, konkrétně uříznutí části plochy lože pro motorovou gondolu u kořene křídla. Na to jak a o kolik říznout přehledně upozorňuje návod. Dodávané vrtule jsou čtyřlisté a jejich sestavení bude bez přípravku asi docela "fuška". POZOR na smysl otáčení vrtulí a směr náklonu listů!!!


Na první verze Herkyho, nebo Spectre byly použité jen třílisté vrtule, které sada neobsahuje (a nedivím se tomu). Náhrada za stavebnicové je opět o dvě třídy výše. Na fotografii je opět srovnání s původními díly stavebnice. POZOR!!! Motory a vrtule jsou jen pro verzi E nebo H. Pokud byste si chtěli udělat třeba Jéčko, i to Attack Squadron ve výrobním programu měl. Je tedy pravděpodobné, že se jej dočkáme i od Brengunu.


Klapky

IMG_0580

Název: C-130 Hercules flaps
Výrobce: Brengun
Měřítko: 1/72
Kat. č.: BRL72146


Posledním doplňkem, o který si Hercules vyloženě říká, jsou klapky. Ty jsou distribuovány ve větší papírové krabičce a obsahují kromě samotných klapek i jejich velmi povedené vnitřní konstrukce včetně nádherně provedeného žebrování. Instalace do modelu už vyžaduje jeho řezání ve větší míře, ale odměnou nám budiž naprosto nepřehlédnutelný a krásný detail tohoto úžasného stroje.


Suma sumárum

Za doplňky na Herkyho jsem velice vděčný. Jediné, čeho bych se obával je dlouhodobé tvarové chování resinu ve světle nových eko předpisů Evropské unie, což ale výrobce dnes při nutnosti zachování předpisového provedení fakticky není schopen ovlivnit. Za mne 10/10 a povinnost pro všechny stavitele Cé stotřicítky.

Roman "Travis" Henych


Redakce ModelWebu děkuje výrobci Brengun za poskytnutí vzorků k recenzi.Rubrika Brengun, Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky | 4 komentářů

Komentáře

4 odpovědí k článku “1/72 – Accessories for C-130 Hercules – BRENGUN”

 1. SpeedyJ napsal:

  Na Edayi mi prodejce Brengunu říkal, že budou i motory na staré verze...

 2. Roman Šlajer napsal:

  Zrovna mám rozestavěný AC-130H od Italeri, tedy přebalený Gunship původně od ESCI. Pořídil jsem kola a motory, nemile mě ale překvapilo, že kola jsou o dost větší než ta ve stavebnici a myslím, že je na model nedostanu. Stejně tak motory jsou větší, delší než ty stavebnicové, taky průřez v místě styku u křídla není úplně stejný, tady však po menší úpravě motory snad nějak napasovat půjdou.

 3. Roman "Travis" Henych napsal:

  Ale já hned na začátku píšu, že je to pro původní pozitivně rytou Itlu a ne pro negativy (esci). Kola jsem na esci zkoušel nasucho, nemyslím, že by nešly použít. Ale motory jsem nezkoušel, neviděl jsem důvod proč to dělat.

 4. SpeedyJ napsal:

  Koukni na scalemates, tam je diagram, který model vychází z čeho.

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.