1/72 Brassin LAU-10/A ZUNI by Eduardu

18.12.2018 - 614 přečtení

20181216_112518

Na jaře jsem pracně vybíral výzbrojní schémata celkem pro tři Skyraidery. Chtěl jsem logicky podvěsit Spady co nejvíce, co nejpestřeji a také se zároveň vyhnout většímu množství raketnic s neřízenými raketami. To proto, že neexistovaly kvalitní plastové nebo resinové výrobky. Teď, na konci roku, vydal Eduard LAU-10/A s raketami ZUNI v řadě Brassin.

Brassinové LAU-10/A ZUNI od Eduardu

Tomáš Macourek


Set: LAU-10/A ZUNI
Kat.č.: 672111
Měřítko: 1/72
Výrobce: EDUARD M.A.


Brassinové definitivum

Jak již předesílám v názvu odstavce, tak výrobek je opravdovým hi-endovým zbožím. V tradičním blistru máme krom návodu obtisky, planžetu s lepty a 14 odlitků pro stavbu dvou raketnic. Rozměrově jsou na tom raketnice velmi dobře, jak svou délkou, tak i průměrem. Detaily, ač jich není mnoho, jsou na toto měřítko výtečně zpracované. Součástí tohoto doplňku ještě mohl být přední a zadní aerodynamický kryt raketnice, ovšem to bychom takto schovali krásné detaily přední a zadní části bloku včetně špiček raket ZUNI.

Obtiskový aršík je na velikost raketnic poměrně bohatý. Provozní popisky jsou vcelku ostré, ne vše je dokonale čitelné, ale vzhledem k jejich velikosti v měřítku jsou použitelné.

LAU-10/A byl součástí několika stavebnic různých výrobců a také byl v jednom z výzbrojních setů od Hasegawy. Lícování všech více méně špatné, tvar povětšinou šišatý a ne kulatý, rozměrově se také docela lišily. Dosud dalo dost práce vyrobit koukatelný raketnicový blok.


Mimochodem, věděli jste, že jediný sestřel Migu letounem A-4C Skyhawk během vietnamské války byl proveden raketou ZUNI? Stalo se tak 1. května 1967 poblíž Kep AB, kdy pilot Skyhawku LCDR Theodore R. Swartz z letky VA-76 Spirits z USS Bon Homme Richard takto netradičně sestřelil severovietnamský MiG-17.


Návod

Návod je jednoduchý a přehledný. Jak je u tohoto výrobce obvyklé, je ke stažení na webu výrobce. Uváděné barvy jsou tradičně od japonského výrobce GSI.


V návodu je, bohužel, vynecháno zbarvení rakety ZUNI a nechává modeláře v domnění, že je bílá stejně jako LAU-10/A. Tomu tak však není. Raketa ZUNI (přesněji ona viditelná část) by měla být olivově zelená až po žlutý pruh, dále je černá antracitová, stříbrná a zlatá. Zápalka rakety je v olivově zelené barvě. Doporučuji si najít podklady pro zbarvení na internetu.


Závěr

Raketnice LAU-10/A mohu s čistým svědomím doporučit všem stavitelům moderních letadel od Vietnamu dále. Perfektní zpracování činí z tohoto produktu dokonalý výzbrojní klenot s použitím u mnoha typů letadel. Teď už mi promiňte, jdu si doobjednat další...


Tomáš MacourekKPM Prosek Panthers


Fotografie: autor


Redakce ModelWebu děkuje výrobci EDUARD M.A. za poskytnutí vzorků k recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.