1/48 AIM-9X – Eduard

8.12.2018 - 507 přečtení

IMG_3090

Jako každý měsíc i v listopadu tohoto roku vydala firma Eduard řadu novinek, mezi nimiž nechybí generické doplňky v podobě výzbroje. V resinovém provedení to tentokrát byly (mnou) dlouho očekávané protiletadlové řízené střely americké výroby AIM-9X v měřítku 1/48.

Generace X

David Lengyel


Název: AIM-9X
Měřítko: 1/48
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 648435


Předloha

Protiletadlová řízená střela AIM-9 Sidewinder je jednou z nejrozšířenějších leteckých střel světa. Od počátku svého vývoje na konci 40. let 20. století urazila k variantě X opravdu dlouhou cestu. První verze byly spíše primitivními pokusy, přičemž křest ohněm a skutečný rozvoj přineslo až nasazení ve Vietnamské válce. Verze AIM-9X byla do služby zavedena v roce 2003 a kromě pokročilého infračerveného navádění se schopností zaměření cíle až 90° mimo pomyslný konvergenční bod v kombinaci s přilbovým zaměřovačem poprvé využívá také vektorování tahu. AIM-9X se stala standardní střelou a na typech F-15, F-16, F/A-18, E/A-18G a F-22 vytlačila starší verze z rodiny Sidewinder. Střelu může nést rovněž nejnovější přírůstek do arzenálu mnoha letectev Severoatlantické aliance, tedy F-35. Kromě leteckých složek USA střelu mají ve výzbroji Austrálie, Dánsko, Finsko, Polsko, Saúdská Arábie, Singapur, Jižní Korea, Švýcarsko a Turecko.


Obsah balení

Doplňková sada pro stavbu čtyř kusů AIM-9X přichází na trh v tuhé černé krabičce, kterou jsme zvyklí vídat zejména u větších resinových setů. Výrobce tak patrně reaguje na četné stížnosti zákazníků, kteří si pořídili odlévané střely v průhledném blistru, kde není dostatek prostoru a těla střel byla zdeformována. U krabičky nic takového nehrozí a těla střel jsou krásně rovná.


Kromě odlitků střel najdeme v krabičce také resinové trysky a řídící křidélka. Nechybí ani čiré díly pro ztvárnění čidla infračerveného navádění, obtisky a samozřejmě návod. Všechny části jsou úhledně zabaleny v zipových sáčcích a vloženy mezi dvě pěnové vložky.

Po vybalení ze sáčků vypadnou typické středně šedé odlitky vysoké kvality. Na detaily je radost pohledět, přičemž oko potěší především hezky znázorněná tryska s deflektory a tenké ovládací plochy. Jak jsem zmiňoval výše, nenarazil jsem na žádnou deformaci (ověřeno kovovým měřítkem přiloženým podélně ze všech stran) ani jiné kazy, jako jsou bublinky, škrábance či propadliny. Čirý resin je přiměřeně průhledný.


Obtisků je na tak malou střelu poměrně velké množství. Potěší tenký lak, perfektní soutisk a tam kde to jde také dobrá čitelnost. Některé modeláře by možná potěšila přítomnost modrých proužků, kterými jsou označeny inertní cvičné verze.


Stavba

Stavba spočívá v oddělení technologických nálitků, které jsou v případě těla AIM-9X poměrně delikátní. Zde doporučuji nehrát si na hrdiny a raději sáhnout po jemné žiletkové pilce, čímž se dá zabránit poškození tenkých křidélek. U odlitku trysky a ovládacích křidélek je situace snazší.


Sestavení není nijak náročné a obešlo by se snad i bez návodu. Je třeba dbát především na správné natočení trysky, přičemž jednotlivé deflektory musí zařezávat s křidélky, na což návod upozorňuje. U ovládacích plošek by se hodil přípravek, který by usnadnil symetrické usazení, ale i bez něj tento úkol lze uspokojivě zvládnout. Výsledkem je věrohodná zmenšenina předlohy s ostrými detaily, kterou zbývá pouze nabarvit dle přiloženého návodu.


Verdikt

Tuzemský výrobce dodal na trh veskrze povedený výrobek, kterému není prakticky co vytknout. Ostrý detail, měřítkové ztvárnění ovládacích ploch, čirý senzor - to jsou aspekty, které u lisovaných AIM-9X budeme hledat jen těžko. Počet střel v balení vystačí na jeden až dva modely, které obohatí pěkným a dobře viditelným detailem.


David Lengyel
PMC Praha


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.