1/32 Accessories for F-5E Tiger II – Eduard

6.12.2018 - 576 přečtení

1a_R

Před necelým půlrokem vydala firma Kittyhawk úplně nový model letounu F-5E Tiger II v měřítku 1/32. V říjnu firma Eduard pro tento model vydala sadu leptů a masek, na které se podíváme zblízka...

Eduardí doplňky pro model F-5E Tiger II v měřítku 1/32

Oto "Otisaq" Drobík


Interiér

Název: F-5E interiér 1/32
Měřítko: 1/32
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 32930


V balení najdeme 2 planžety leptů, jednu barevnou a jednu “obyčejnou”. Pokud jde o barevnou planžetu, najdeme zde přístrojovou desku a boční panely plus několik drobných detailů do kabiny. Soutisk je ostry, jen u šedé barvy je vidět, že je poskládaná z několika barev, takže jsou zde vidět drobne tečky - podobně jako při tisku na inkoustové tiskárně. Ale myslím si, že po vrstvě laku to nebude tak výrazné. Eduard před nedávnem začal zasklívat přístroje. Je to krok, který na jednu stranu ulehčuje práci, na druhou stranu lehce komplikuje, protože teď už je blbé přestříkat celé lepty například matným lakem.


V modelu je přístrojová deska řešena tak, že se nabarví základní barvou a nanese se obtisk s názornými přístroji. Celkově je i otázkou, jestli stojí zato nahradit boční panely leptanými. Určitě to zjednoduší a zrychlí práci, ale zas leptané panely jsou prostě ploché. Dřív bývalo standardní, že u interiérových leptů jsme našli i pásy na sedačku. V tomto případu to neplatí, pásy zde nenajdeme a musíme to řešit druhým doplňkem - ocelovými pásy, kterým se budu ještě věnovat.


Druhá planžeta nenabarvených leptů se věnuje hlavně dvou kanónům v nosu letounu. Největší přínos vidím v tom, že lepty nahrazují nábojové pásy. Sice jsou z plastu poměrně pekné, ale leptané budou vypadat lépe...i když budou jakoby bez nábojů. Dále lepty zvyšují detailnost vnitřku krytů.


Osobně si myslím, že pokud modelář neplánuje otevřít zbraňové šachty, jsou pro něj tyto lepty zbytečné a pravděpodobně by stačily výrazně levnější "zoomy".


Exteriér

Název: F-5E exteriér 1/32
Měřítko: 1/32
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 32426


U exteriérové sady najdeme opět dvě planžety leptů, ale nenabarevných. Lepty řeší kryty přední podvozkové šachty, drobné detaily v šachtách a vylepšují pylony a bomby. Dále pak jde z leptů udělat otevřené žaluzie na bocích trupu. Na jednu stranu to je pěkný detail, z leptů to bude určitě vypadat lépe než plastové, ale pokud se nepletu, když letoun F-5E nemá nastartované motory, tyto žaluzie jsou zavřené. Takže z mého pohledu tento leptaný detail lehce ztrácí smysl. Ovšem tyto exteriérové lepty řeší nejvýznamnější problém tohoto modelu - trysky. Kittyhawk dodává k modelu vnější část trysek z resinu, ta vypadá pěkně, ale vnitřek trysky je katastrofa. Najdeme zde na každé straně 6 “nádherných” vyhazovačů a hlavne vodící kolíčky. Takže tato leptaná sada vnitřek trysek pěkně vyřeší, včetně prstence pro přídavné spalování.


Zoom

Název: F-5E 1/32
Měřítko: 1/32
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 33200


Pokud jde o "zoomy", najdeme v jedné barevné planžetě téměř vše podstatné pro kabinu pilota. Nebudu se opakovat, planžeta je stejná jako v sadě interiér.


Myslím si, že tohle je vhodná varianta pro modeláře, který chce trochu ušetřit a neplánuje otevřít kryty s kanóny.


Ocelové pásy

Název: F-5E upínací pásy OCEL 1/32
Měřítko: 1/32
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 33201


Ani v sadě zoom a ani v sadě interiér nenajdeme pásy. Ty si musíme koupit zvlášť. Pásy jsou udělané z oceli, takže by měly být lépe tvarované. Kittyhawk do své stavebnice přidává své leptané pásy, ale ty nejsou barevné. Čínské modelářské firmy pomalu učí vyrábět leptané díly, například ty od Kitty Hawku jsou poměrně pěkné a nejsou už to tak brutálně tlusté plechy, které nešly ani ohnout, ale přece jen, pásy od Eduardu jsou pořád o několik řádů lepší.


Dovolím si lehce polemizovat. Je fajn, že si můžeme koupit samostatně jen pásy. Hodí se to u modelu, který má výborný kokpit, jen ta sedačka není tak dobrá. Ale na druhou stranu, myslím si, že by měly být součást sady interiér. Ale mozna to je zámer a do budoucna Eduard vydá sadu Big-Ed, kde budou všechny lepty.


Masky

Název: F-5E 1/32
Měřítko: 1/32
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: JX220


V obvyklém balení najdeme návod a vyřezané masky na kabuki pásce. Jak je už standard, masky řeší kabinu a vymaskování kol.


Oboustranné masky

Název: F-5E TFace 1/32
Měřítko: 1/32
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: JX221


Eduard začal na žádost modelářské komunity dělat dvoustranné masky, jedny pro externí rámování a druhe pro vnitřní rámování. Podle mě je to super. Například u F-5E je otevřený kryt kabiny hodně vysoko a je videt vnitřní rámování šedou barvou. Takže ted už lze konečně vymaskovat vnitřní část kabiny, stříknout vnitřní rámování a hned to vypadá lépe a reálněji.


Závěr

Jsem zvědavý, jak budou lepty pasovat na smotný model, ale nepředpokládám žádné zádrhely. Celkově interiérové i exteriérové leptané díly vypadají dobře a řeší některé neduhy modelu. Ale abych pravdu řekl, ani jedny lepty na mě nepůsobí tak, že bych je musel mít za každou cenu, neřeší nějaké zásadní nedostatky modelu, opravdu model spíš vylepšují než napravují zásadní problém. Takže je už pak na zvážení jednotlivého modeláře, kolik peněz chce do modelu investovat.


Oto "Otisaq" Drobík


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:32, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.