1/144 MiG-15UTI – Dual combo – Eduard

19.11.2018 - 989 přečtení

mig-15uti

Hurá na odznáčky!!

MiG-15 cvičný

Michal Vyparina


Model: MiG-15UTI - Dual combo
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/144
Kat. č.: 4444


Úvodem

Firma Eduard pro letošní rok s výročím vzniku ČSR připravila řadu aktivit. Jednou z nich je vydaní modelu MiG-15Uti, jehož výlisky známe z Eday 2017, kde byl vydán poprvé coby vstupenkový model.

 

Krabička

Krabička má standardní velikost bílé barvy s modrým lemováním. Otevření krabice s otvíráním z boku. Na zadní straně krabičky nalezneme výrobcem nabízené kamufláže. Jedná se o osm bokorysů. Podrobnější věnováním kamuflážním schématům najdete níže u plánku.

Na titulním obrázku vidíme dvojici cvičných migů nakreslených Martinem Leblem v prosinci roku 2017.

Po otevření krabice objevíme dva igelitové sáčky, které obsahují plastový rámeček, masky, obtisky a návod.

Plastové šedé díly:

Výlisky modelu MiG-15UTi má firma Eduard v jednom dvourámečku šedé barvy. Při pohledu pod lampičkou nebo na denním světle vypadají výlisky krásně. Nenajdete na nich žádné propadliny nebo stopy po vyhazovačích v místech, kde by vadily. Na pár dílech mám drobné otřepy, ale to je taková drobnost, že je to až hanbou psát. V naší stavebnici s krásným katalogovým číslem 4444 najdeme výlisky na dva cvičné stroje z řady MiG-15.

Čiré díly:

Člověk zvyklý  z jiných měřítek výrobce na kulatý rámeček je překvapen, když v 1/144 na něj z krabičky vypadne kus rámečku s celou nerozdělenou kabinou. Ta by mohla být vylisována s tenčími stěnami, avšak je bez jediné vady či kazu.

Obtisky

Obtisky si firma Eduard vytiskla sama, soutisk i množství obtisků je vzhledem k měřítku a množství nabízených strojů úchvatné. Naštěstí se v Eduardu správně rozhodli a většinu popisek vynechali. Opravdu neznám nikoho, kdo by na 144 metrů od skutečného letadla byl schopen danou popisku přečíst. Oceňuji přidání poutacích pásů a budíků přístrojů do aršíku. Co bych ocenil je logičtější rozmístění obtisků na samotném archu. Proč obtisky, které předpokládejme využijeme při kompletaci interiéru - tedy na začátku stavby - nejsou spolu na kraji aršíku??

Masky

Masky jsou vyrobeny ze žluté kabuki, pomohou nám vymaskovat kola, brzdící štíty, plech u ústí kulometů a dvoudílnou kabinku.

Návod:

Návod je tradičně velice pečlivě barevně zpracován. Chybí mi představení historie typu v českém jazyce, stejně jako popisky kamufláží nejsou v češtině!! Obhajobu stylem máte to na webu, neberu, považuji ji za alibismus. Kvůli vývozu do ciziny angličtinu chápu a souhlasím, ale nesouhlasím s absenci češtiny. Jsme Češi a proč se za svůj jazyk stydět??

Závěr:

 Už se těším na stavbu. I přes drobné vady, co jsem uvedl se na stavbu těším.


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorků k recenzi.

Rubrika Eduard, Letadla - 1:144, Letadla - Náhledy do krabiček | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.