1/72 The Longest Day – Eduard

13.8.2018 - 1,078 přečtení

0006

Spitfiry z invaze do Normandie...

... máte rádi invazní pruhy?

Jan Starý


Úvod

002

Název: The Longest Day 1944 (Dual combo)
Měřítko: 1/72
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 2125


Eduard již vydal velké množství přebalů Spitfira Mk.IX a nyní reflektuje na "čtvrtkovou" stavebnici se stejným názvem The Longest Day. Ale oproti "čtvrtkovému" přebalu je tu něco navíc... sudy.


Díly

V krabici najdeme dvě stavebnice. Nejsou stejné. Z jedné sady dílů lze postavit Spitfire Mk.IXc a z druhé Spitfire Mk.IXe. Až na rámeček s hlavními díly jsou všechny rámečky shodné. Na dílech nejsou téměř otřepy, ale místy je posunutá dělící rovina formy, což je nejvíce znát na podvozkových nohách. Ale při pečlivosti se tento neduh dá opravit.


Rámeček A

Rámeček B

Rámeček C

Rámečky D, E

Rámečky F, G, J

Rámeček N, Q

Rámeček R

Porovnání rámečku H a I

Bohužel je vidět, že rozdíl mezi rámečky H a I. Nýtování je jinak hluboké. Pro některé modeláře je to zanedbatelné, ale pro některé je to něco, co považují za nekvalitní výlisek a bude potřeba jej opravit. Z praxe vím, že po nastříkání surfacerem a následně barvou se nýty téměř vytratí.


PUR díly

Stavebnice obsahuje i resinové díly. V tomto případě sudy, kterými RAF dovážela vojákům pivo... a to bez proclení! Díly jsou pěkné, detailní, bez viditelných kazů.


Lepty

Lepty jsou převzaty ze stavebnic Spitfire Mk.IXc a Mk.IXe. Není jim co vytknout. Z praxe vím, že je s nimi poměrně dobrá práce a barva nikde při ohybu nepraská a nemá ani znatelný rastr. Poutací pásy, přístrojová deska, mřížky chladičů a další drobné "smetí".


Masky

Opět převzaté ze stavebnice "devítkového Spita", jen jsou dvojité a opět je s nimi parádní práce. Ušetří mnoho času s maskováním.


Obtisky

Arch s hlavními obtisky je vyroben u Cartografu. Nenacházím žádné vady, Soutisk v pořádku. Ostrost je parádní a nikde nic rozpité. Parádní je obtisk přístrojové desky, který oceníte v případě, že nechcete dělat přístrojovou desku z plechu, ale použijete plastičtější stavebnicovou.


Obtisky popisků jsou naopak vyrobeny u výrobce stavebnice. Z praxe vím, že některé popisky nejsou přiměřené měřítku.


Kamufláže

Ve stavebnici máme na výběr ze 6-ti kamufláží, přičemž můžeme postavit jednu z kamufláží A, B, C, D a jednu z E a F. Tudíž dva stroje, každý jiný typ. Poslední kamufláž s označením stroje MK329 je dodavatel alkoholických nápojů.

  1. Spitfire Mk.IXc, ML214, 126. sq., Harrowbeer, 6. červen 1944
  2. Spitfire Mk.IXc, MK924, F/Sgt Michal Murayda, 302.sq, Chailey, červen 1944
  3. Spitfire Mk.IXc, MK892, F/Lt C. H. Lazenby, 222.sq, Normandie, 10. červen 1944
  4. Spitfire Mk.IXc, MH819, 310.sq., Appledram, červen 1944
  5. Spitfire Mk.IXe, PL124, 312. sq., polní letiště B-10 Plumetōt, Francie, červen 1944
  6. Spitfire Mk.IXe, MK329, W/Cdr J.E.Johnson, velitel 144. křídla, červen 1944


Návod

Návod je opět převzatý z předchozích stavebnic. Není co dodávat.


Závěr

Konečně jsme se dočkali stavebnice se sudy, na kterou čekalo nemálo modelářů. Dosud bylo možné mít Spitfira se sudy jen ze stavebnice Quattro Combo. Není třeba stavebnici rozebírat do detailu. Jedná se o další přebal a podrobnější informace o samotné stavebnici naleznete například v recenzi Spitfire Mk.IXc (late version) nebo Spitfire Mk.IXe.


Jan Starý
SPL-Liberec


Redakce Modelwebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku k recenzi.


Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.