1/72 Stencils for MiG-21MF – Eduard

26.6.2018 - 878 přečtení

IMG_2856

Firma Eduard s uvedením nové stavebnice MiG-21MF v měřítku 1/72 představila také řadu doplňků pro náročnější modeláře a také pro sběratele stavebnic v edici overtrees. Právě pro ně je určena tato sada popisek.

Noční můra jménem popisky? Ne tak docela

David Lengyel


Název: MiG-21MF popisky
Měřítko: 1/72
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: D72015


Předloha

Exportní modifikace MiG-21MF byla vyráběna od roku 1970 a sloužila v řadě letectev po celém světě. Celkem bylo vyrobeno na 1 500 kusů této verze (včetně verze M) a vzhledem k rozšíření a množství kamuflážních schémat existovalo hned několik variant popisek. Tento arch pokrývá popisky modré a černé v jazyce českém a ruském.


Obtisky

Modrý arch formátu A5 obsahuje zhruba 250 popisek, které pokrývají drak letadla včetně závěsníků, adaptérů pro zavěšení munice a munice samotné. Obtisky jsou k dispozici v černém i modrém provedení, vždy v českém a ruském jazyce. Vzhledem k měřítku je většina popisků nečitelná, ale některé větší nápisy jsou i s pomocnou optikou dobře rozeznatelné. Díky tomu lze rozlišit, které popisky jsou ruské a které české - zde napovím, že české popisky jsou vždy první shora.


Soutisk je vynikající a barvy odpovídající. Rovněž kvituji rozhodnutí výrobce přidat na arch vždy alespoň jednu rezervní popisku pro případ, že by se z nějakého důvodu nepodařilo titěrný obtisk usadit nebo naopak ztratit. Nosný lak je přiměřeně silný a vyjma popisků na závěsnících je i rozumně odsazen od tisku. U obtisků určených pro závěsníky se nanáší popisky ve shlucích, což urychluje práci, usnadňuje zarovnání a správné rozmístění.


Jediné, co na archu chybí, jsou sériová čísla v návodu označena jako SN, která mají být umístěna na ovládacích plochách, závěsnících a některých krytech servisních otvorů. Tento krok má své logické odůvodnění - Eduard těžko může pokrýt všechny vyrobené MiG-21MF v jednom generickém archu. Pro majitele edicí Royal Class, Profipack a Weekend tento problém řeší obtiskový arch s výsostnými znaky a taktickými čísly v krabičce. Pokud budete chtít využít tuto sadu na modelu jiného výrobce, budete muset s tímto nedostatkem žít.


Návod

Výrobce si vystačil s oboustraně potištěným listem formátu A5. Čtyřpohledový výkres přehledně znázorňuje umístění všech popisek v modré, příp. červené barvě včetně číselné legendy. Co ovšem chybí, je návod pro umístění obtisků na zbraňové závěsníky, adaptéry a zbraně samotné. Jeden list navíc bych zde tedy uvítal. Návod rovněž znázorňuje umístění výše zmíněných sériových čísel. Výrobce dává na výběr mezi popisky č. S17 a S33 (červené číslo 2 a 3 uvnitř červeného kosočtverce). Neupozorňuje však na fakt, že ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, tyto popisky musí být stejného čísla na celém modelu, tj. na trupu i na závěsnících.


Práce s obtisky

Standardní postup nanášení obtisků jistě není třeba popisovat, takže doplním pouze několik poznatků. Popisky není třeba nijak dlouho máčet, ba právě naopak - stačí několikavteřinové navlhčení nosného papíru a obtisk je možno nanášet. Popisky jsem nanášel s pomocí přípravků Gunze (původní receptura) a vše zafungovalo naprosto bezvadně včetně přilnutí do linek paneláže. Popisky oživily jinak fádní kovový povrch, v mém případě navíc bez výsostných znaků na horních plochách.


Závěr

Popisky mezi modeláři nebývají příliš oblíbené pro svou titěrnost a velké množství, rozhodně však modelu dodají život a pomohou rozbít fádnost některých kamufláží. Tato sada je vhodná zejména pro majitele overtrees edice MiG-21MF a z mých vlastních zkušeností ji mohu s klidným svědomím doporučit.


David Lengyel,
PMC Praha


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.


Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Obtisky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.