1/48 Lloyd C.V (WKF) – Special Hobby

19.4.2018 - 1,045 přečtení

P3150159

Překližkový krasavec...

Překližkový krasavec

Ondřej 'Ondrouš' Mokrý


Název: Lloyd C.V (WKF)
Měřítko: 1/48
Výrobce: Special Hobby
Kat. číslo: SH 48044


Úvod a trocha historie

Po dvaasedmdesátinové stavebnici Lloydu C.V série 82, kterou jsme na MW už představovali vloni v červnu, následuje i její větší bráška v měřítku 1/48. Historii typu jsem popsal už v předchozím článku zde, takže se podívejme rovnou na stavebnici.

Náhled do krabice

Z krabice s bočním otevíráním na nás vykouknou tři rámečky výlisků, u nichž mě na první pohled překvapil malý počet dílů. Údiv pominul ve chvíli, kdy jsem zjistil obsah sáčku s odlévanými díly. Těch je požehnaně a sestavíme z nich valnou část interiéru. Nechybí ani planžeta leptaných dílů a acetátová fólie s předtištěným tvarem čelního štítku a budíky přístrojové desky.


Pokud se rozhodnete pro stavbu tohoto stroje, doporučuji nakouknout do stavby právě probíhající na ModelForu. Najdete tu cenné postřehy pro stavbu i úpravy.

Výlisky

O výliscích se dá v podstatě 1:1 říci to samé, jako v případě stavebnice 1/72. Rámečky A a B jsou vyrobené short runovou technologií, což znamená, že bude potřeba počítat se silnějšími vtoky a začišťováním otřepů. Na horním křídle bude také potřeba odstranit dělicí rovinu. Na některých místech (jako např. VOP) je znatelná krupička. Na dílu osy podvozku bude potřeba trochu učesat rytí, ale celkově jsem na dílech žádný zásadní problém nenašel – prostě short run a je potřeba s trochou dodatečné práce počítat. Rozhodně doporučuji upravit osazení dolního křídla do trupu a nahradit výstupky kovovými čepy pro zlepšení pevnosti spoje. Před usazením horního křídla pak nezapomeňte, že je potřeba ho v polovině rozříznout (na originálu sestávalo křídlo ze dvou polovin, mezi kterými byla viditelná mezera).

Na rámečku C najdeme pouze 3 díly odlišující Lloydy série 82 od série 46. baldachýnové vzpěry a trupovou přepážku (ta má znázorněné detaily na zadní straně, která bude u Lloyda WKF vidět kvůli odstraněným motorovým plechům). Výlisky v tomto rámečku jsou podstatně lepší, mají tenké vtoky a nemám jim co vytknout. Rámečky A a B nezapřou svůj short-runový původ, projevující se silnějšími vtoky místy zasahujícími do povrchu dílů.


Doplňkové díly

Odlévaných dílů je požehnaně a jejich kvalita je velmi dobrá. Pro motor Benz jsem nenašel jiný výraz než krásný, vzhledu modelu určitě přispějí i výfuky se zahloubenými ústími. Jak už jsem zmínil, resinový bude skoro celý interiér a až na chybějící radiostanici k němu nemám co dodat. Velmi pěkně je ztvárněn chladič, který bude na finálním modelu hodně vidět a rozhodně bude představovat krásný detail.


Na bublinky jsem narazil pouze na jednom dílu, jinak je kvalita odlití výborná. Jediným problematickým dílem je lože motoru, které je v mém exempláři prohnuté.

V planžetě leptů najdeme díly do interiéru (palubní deska, pásy atd.) i na vylepšení exteriéru. Chválím zejména krytky na trup – sice budeme muset odstranit již vylisované krytky na dílech trupu, ale výrazně to usnadní barvení. Oceňuji i leptaná očka na výplety a táhla ovládání řídících ploch.

Z acetátové fólie vystřihneme větrný štítek a budíky přístrojové desky.


Návod

Návodu nemám co vytknout, všechny kroky jsou přehledné a logicky seřazené, opět nechybí doporučené odstíny Gunze C i H. Pouze zopakuji upozornění, které zazněla už u dvaasedmdesátkové stavebnice: výplety jdoucí od napojení vzpěr do horního křídla směrem k trupu se křížily (tzn. výplet jdoucí od zadní vzpěry míří k přednímu napínáku na trupu a obráceně – z nákresu to není na první pohled patrné, nebo alespoň mně nebylo). Ve schématu nejsou znázorněna lanka ovládání křidélek jdoucí z horní strany trupu před kokpitem do mezery mezi polovinami horního křídla. Pokud budete chtít tento detail, doporučuji se řídit podle fotek (např. Windsock Internation 06/1990). To samé doporučuji co do uchycení anemometru, na mně dostupných fotkách (jedná se, pravda, o sérii 46) jsou na vzpěrách uchyceny výše, než uvádí návod.


K dispozici jsou celkem 4 barevná schémata shodná s Lloydem v 1/72:

  • Kamufláž A - 82.13 z Flik 3D, podzim 1917 na ruské frontě
  • Kamufláž B+C – dvě podoby stroje 82.24 z Flik 6/F, 1917 na albánské frontě
  • Kamufláž D – 82.27 z Flik 27 D, 1917 na haličské frontě


Obtisky

Obtisky pocházejí od Aviprintu a líbí se mi, velmi dobrý je soutisk a krycí vrstva laku se tváří přijatelné tence.

no images were foundZávěr

Lloyd C.V určitě není stavebnice pro začátečníky, což je dáno jak předlohou s komplikovaným vzpěrovým systémem a výplety, tak multimediálností stavebnice. Pokud však patříte mezi zkušenější modeláře, úsilí vložené do Lloyda se určitě vyplatí. Díky celopřekližkovému vzhledu ve vitríně určitě nezanikne.

Ondřej 'Ondrouš' Mokrý


Redakce ModelWebu děkuje firmě Special Hobby za poskytnutí vzorku pro recenzi.


Rubrika Letadla - 1:48, Letadla - Náhledy do krabiček, Special Hobby | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.