100 let Velké války 1914 – 1918

9.4.2018 - 478 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

9. 4. 1918 – Začíná bitva o Lys

9. 4. 1918 – Začíná bitva o Lys

Ondřej "Ondrouš" Mokrý

Sérií německých útoků na spojenecké pozice mezi Ypres a Bethune začíná bitva o Lys, také známá jako čtvrtá bitva u Ypres nebo Operace Georgette. Cílem bylo obsadit Ypres a zatlačit spojenecká vojska až k přístavům u Doverského kanálu a tím je vyřadit z boje. Spojenecká obrana v tomto sektoru fronty byla slabá, protože z velké části sestávala z jednotek, které byly staženy právě na tuto “klidnou” část fronty k doplnění stavů a načerpání sil. Po těžkém bombardování oblasti do kanálu La Bassee až k Armentieres následoval pěchotní útok vedený zejména Stosstruppen, údernými oddíly. Spojenečtí vojáci neměli šanci udržet pozice a stáhli se k řece Lys u Estaires.
 
Stejného dne Němci obsadili Neuve Chapelle, útoky mezi Noyonem a Hangardem se však Francouzům podařilo odrazit a Hangard, který Němci obsadili, se vrátil ještě ten den do francouzských rukou po úspěšném protiútoku.
 
Turci pokračují v postupu transkavkazskou oblastí, jejich jednotky stojí před Batumi a další síly pochodují na Kars.
 
V Palestině postupují britské jednotky asi o 2,5 do nepřátelských pozic východně od trati Tul-Keram-Ramleh.
 
Arabské jednotky od vyhlášení nezávislosti zabraly skoro 1300 kilometrů rudomořského pobřeží a údajně vyřadily z boje na 40 000 tureckých vojáků.
 
Německá UB 109 ObLtn.z.S. Ramiena torpédovala u ostrova Ouessant fr. parník Président-Leroy-Lallier. Po výbuchu kotlů se loď rozlomila a potopila během minuty; na jeho palubě zemřelo všech 6 jeho důstojníků včetně kapitána, 13 členů posádky a 6 příslušníků Marine Nationale z obsluhy palubního děla, přežilo jen 7 mužů. Když v srpnu 1918 padl Kurt Ramien do zajetí, měl na kontě 57 potopených lodí (103455 BRT), přesto mu nebyl udělen Pour le Mérite. Po návratu ze zajetí pokračoval v kariéře v německém válečném námořnictvu a v roce 1938 dosáhl hodnosti Kontreadmirala. Zemřel vlastní rukou v září 1939.

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

 
A1 Map_of_German_Lys_offensive_1918
A2 Lys-Battle
B1 machine-gunners-at-the-edge-of-hangard-wood
C1 Caucasus region
D1 Palestine 5th_Light_Horse_Regiment_1918
E1 ramien
E2 ramien_kurt

Rubrika 100 let Velké války | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.