100 let Velké války 1914 – 1918

8.4.2018 - 404 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

8. 4. 1918 – Propuká Sixtova aféra

8. 4. 1918 – Propuká Sixtova aféra

Ondřej "Ondrouš" Mokrý

Na západní frontě Němci dostávají spojenecké jednotky pod silný tlak. Na řece Oise jsou Francouzi nuceni ustoupit v oblasti lesa Coucy a ztrácejí vesnice Coucy le Chateau a Landricourt. Další německé útoky míří na francouzské pozice u Remeše, Verdunu a ve Vogézách.
 
Ani britským jednotkám se nevede o moc lépe, jejich pozice jsou těžce ostřelovány po celé délce fronty až k Armentieres.
 
Jako odpověď na ruský protest proti německému vylodění ve Finsku požaduje německá vláda odzbrojení ruské válečné flotily.
 
Propuká Sixtova aféra, jeden z nejhorších diplomatických kopanců celé Velké války. Po nedávném projevu rakousko-uherského ministra zahraničí hraběte von Czernina, ve kterém se opřel do osoby francouzského premiéra Clemenceaua a označil ho jako hlavní překážku nastolení míru, došla Francouzům trpělivost. Clemencau zveřejnil dopis, který obdržel v březnu 1917 od rakousko-uherského císaře Karla I. v průběhu tajného vyjednávání o separátním míru s podunajskou monarchií, obsahující souhlas s francouzskými požadavky na uzavření příměří (mj. navrácení Alsaska a Lotrinska Francii, samostatnost pro Srbsko, obnovení suverenity Belgie a předání Konstantinopole do ruských rukou). Pro tuto událost se vžilo označení Sixtova aféra podle prince Sixta, švagra Karla I., sloužícího v té době jako důstojník v belgické armádě. Byl to právě Sixtus, kdo zprostředkovával předávání tajných zpráv. Německý spojenec ne zcela překvapivě zareagoval na toto bodnutí do zad velmi bouřlivě a v první chvíli panovaly dokonce obavy, že Německo svého spojence obsadí. Hrabě Czernin se snažil celou záležitost ze všech sil urovnat, nicméně z velké části neuspěl a nakonec byl nucen na svůj post rezignovat. Celá aféra silně poškodila vztahy mezi oběma mocnostmi a ještě více posunula Rakousko-Uhersko do pozice německého vazala, spíše než spojence.

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

 
A1 Coucy le Chateau
A2 coucy-le-chteau-aisne-la-gare-vue-des-quais-jg1t6e
B1 Armentieres artillery
C1 Prince_Sixtus_of_Bourbon-Parma
C2 Charles_I_of_Austria
C3 Ottokar_Graf_Czernin_-_Project_Gutenberg_eText_17998
C4 Georges_Clemenceau_1

Rubrika 100 let Velké války | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.