1/48 AN/ALQ-131 (deep) ECM pod – Eduard

15.3.2018 - 679 přečtení

IMG_2555

Eduard doplňuje řadu rušících kontejnerů americké výroby poslední verzí AN/ALQ-131.

Je libo rušení ve třech pásmech?

David Lengyel


Název: AN/ALQ-131 (deep) ECM pod
Měřítko: 1/48
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 648382


Úvod

Na stůl se mi dostal další rušící kontejner, tentokrát jde opět o americký prostředek radioelektronické ochrany AN/ALQ-131 v třípásmové verzi, tedy s hlubokým (deep) tělem.


Kromě domovských Spojených států jej můžeme spatřit na typech používaných v letectvech členských států NATO. Tvar tohoto kontejneru je leteckým nadšencům a modelářům dobře znám z letadel jako jsou F-16, F-111, A-10, F-4, F-15, F-5 anebo C-130. Od svého vzniku v druhé polovině 70. let byl nasazen u většiny uživatelů výše uvedených strojů a vidět jej bylo zejména během operace Pouštní bouře (Desert Storm).


Firma Eduard tímto odlévaným doplňkem přidává další možnost ozvláštnění výstroje a výzbroje letadel třetí a čtvrté generace pěkným detailem.

Obsah balení

Odlévaný doplněk je dodáván ve standardním průhledném blistru, v němž nalezneme tři odlitky: tělo kontejneru a dvě závěsná oka. Dále pak aršík s obtisky a návod. Odlitky jsou bez bublinek a deformací až na podélnou propadlinku ve spodní části kontejneru, která byla i na předchozí dvoupásmové (shallow) verzi. Patrně se jedná o technologický kaz, který však vyřeší trocha tmelu a několik minut práce s brousítkem.

Stavba

Stavba není s ohledem na počet dílů nijak náročná - po oddělení nálitků a odstranění blanek se k tělu kontejneru přilepí dvě závěsná oka a tím je víceméně hotovo. Po nabarvení se už pouze aplikují obtisky.


Návod bohužel zmiňuje pouze olivovou a bílou barvu kontejneru, což byl standard zejména v počátcích služby. Dnes můžeme kontejner vidět zejména v hojně rozšířené šedé barvě s černými popiskami, které jsou na obtiskovém aršíku přítomny spolu s bílým provedením.


Závěr

Třípásmová (deep) verze kontejneru AN/ALQ-131 je na letadlech západní provenience k vidění mnohem častěji, než její starší sestra, kterou jsem zkoumal minule.


Z tohoto pohledu již výrobce tedy řekl vše a nezbývá než doufat, že se dostane i na třípásmovou (long) verzi dalšího hojně rozšířeného kontejneru AN/ALQ-184. Troufám si napsat, že lepší doplněk tohoto typu výstroje budete hledat jen těžko.


David Lengyel, PMC Praha


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.


Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.