100 let Velké války 1914 – 1918

14.3.2018 - 421 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

14.3.1918 – Bitva u Bachmače je prvním vítězstvím Československých legií při dlouhé cestě domů

Nejvyšší Sovět ratifikuje Brest-litevský mír

Libor "Hellboy" Mužík

Francouzská pěchota nenadálým útokem překvapuje Němce a znovu obsazuje kompex opevnění a zákopů u Butte de Mesnil, o které přišla po německém útoku 1. března.

 

 

Pokračují intenzívní letecké boje nad západní frontou. Od 1 března bylo nad frontou sestřeleno 223 letounů.

 

 

Vítězstvím Československých legionářů končí bitva u Bachmače. Jedná se o první samostatnou bitvu legionářů při jejich návratu do vlasti. Ten se bohužel trochu protáhl díky délce cesty a oklice přes Vladivostok.  Na Ukrajině se v té době nachází 42 000  vyzbrojených vojáků, kteří jsou díky Brest-litevskému míru odříznuti od cesty na západ do Francie kam se chtějí dostat aby mohly pokračovat v boji proti Německu a Rakousko-Uhersku a v boji za nový Československý stát. Rychlý postup Německých a Rakouských vojsk však legionářům zcela odřízl přímou cestu a navíc hrozilo nebezpečí zajmutí vojska a obvinění Československých vojáků za velezradu. Boje co se týká intenzity vyvrcholily 10. března ale až na přelomu 13. a 14. března se legionářům podařilo definitivně odrazit poslední nepřátelský útok a vypravit poslední vlak z bachmačského nádraží k dlouhé cestě na východ. V bojích padlo 45 legionářů,  210 bylo raněných a 41 nezvěstných. Německé ztráty se pohybovaly okolo 300 mrtvých a několika stovek zraněných.

Hlavní význam bitvy u Bachmače je v tom, že se jednalo o první samostatné vystoupení Československé armády (i přesto že Československo jako stát ještě neexistovalo) proti nepříteli. navíc se jednalo o bitvu vítěznou.

 

 

Vojáci britského expedičního sboru obsazují další turecká opevnění v povodí Jordánu.

 

 

V Moskvě se schází kongres Sovětů, aby ratifikoval Mírovou smlouvu s Centrálními mocnostmi. 704 hlasů bylo pro a 261 proti.

 

 

Předseda britské vlády lord Balfour v projevu ve sněmovně obhajuje japonský záměr obsadit asijské části Ruska obydlené asijskými národnostními menšinami.

 

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

 

 

14.3a Carter postale en couleurs montrant une scène de guerre.
14.3a Infanterie
14.3a Minaucourt Butte de Mesnil
14.3b Air crash WW1 2
14.3b Air crash WW1 3
14.3b Air crash WW1 4
14.3b Air crash WW1 5
14.3b Air crash WW1

Rubrika 100 let Velké války, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.