1/72 GBU-12 – EDUARD

12.3.2018 - 677 přečtení

gbu12

Pojďme se podívat na nově vydanou sadu dvaasedmdesátinové výzbroje v podobě bomby GBU-12 Paveway II
 

 

Malá ale chytrá puma

Roman "Travis" Henych


Název: GBU-12
Výrobce: Eduard M.A.
Měřítko: 1/72
Kat. č.: 672166


Předloha

Na toto téma česká mutace Wikipedie praví: GBU-12 PAVEWAY II je americká letecká laserem řízená bomba, která je založená na klasické bombě Mk. 82 o hmotnosti 500 liber (227 kg) přidaným nosem pro vyhledávání značkovacího laseru s počítačovou řídicí jednotkou a řiditelnými aerodynamickými plochami (kormidly) pro řízení bomby. Zbraň patří do rodiny obdobných zbraní s označením PAVEWAY. Patří mezi tzv. "chytré bomby".


Doplním jen, že puma byla poprvé testována již ve vietnamské válce, ale širokého nasazení se dočkala až v roce 1991 ve válce o Perský záliv. Puma je hojně používána také bezpilotními letouny v Afghánistánu, z nichž mediálně nejznámnějším je MQ-9 Reaper. Pro příznivce moderního českého letectva je puma zajímavá tím, že ji odzkoušela a do budoucna ji snad bude používat i naše armáda, konkrétně na letounech JAS-39 C/D Gripen.


Balení, díly a návod

Čtveřice pum v podobě 12ti dílů z brassinu, plechové planžety a aršíku obtisků je spolu s návodem vložena do klasického průhledného blistru.
Pumy

Každou pumu můžeme postavit s nebo bez krytu naváděcí hlavice pumy. Křidélka přední naváděcí části jsou z kovu a jsou konstruovány tak, že se vkládají do přiměřeně hlubokého zářezu v brassinovém těle pumy. Zadní křidélka jsou brassinová, jejich ovládací plošky jsou však kovové a jejich nalepení bude pravděpodobně očistcem. Na každou pumu budeme aplikovat 12 kusů obtisků (číslo 6 je 4x), z nichž některé jsou na hranici viditelnosti. Návod zaměnil obtisky č. 1 a 3 mezi sebou, naštěstí jejich rozměry a umístění na modelu logicky myslícího modeláři jejich záměnu nedovolí.


Suma sumárum

GBU-12 je opět výborný doplněk. V sadě by se mi líbila ještě RBFka, ale to by musela být planžeta barevná a sada o to dražší. A než RBFka jako obtisky, to si je radši koupím v sólo sadě, kterou návod GBUček doporučuje.


Roman "Travis" Henych


Redakce ModelWebu děkuje výrobci Eduard M.A. za poskytnutí vzorků k recenzi.


Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.