100 let Velké války 1914 – 1918

8.3.2018 - 444 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

8.3.1918 – Ze šlechtice bolševikem

Paříž opět napadají bombardéry

Libor "Hellboy" Mužík

Selhává několik masívních útoků německé pěchoty na Britské pozice v okolí Ypres. Německá vojska jsou s těžkými ztrátami odražena a stahují se zpět do svých pozic.

 

 

Německé bombardéry nelétají jen nad Velkou Británii.Podnikají i útok na Paříž, jejich bomby zabíjejí 13 lidí a zraňují 50. Jeden bombardér Gotha je sestřelen.

 

 

Severozápadně od Gheluvelt umírá v boji s piloty No.19 Sqn RFC na Dolphinech Offizierstellvertreter Willi Kampe od Jasta 27, eso s 8 sestřely na kontě.

 

 

Lidový komisař zahraničních věcí a hlavní vyjednávač Sovětského Ruska při jednáních v Brest-litevsku Lev Davidovič Trockij je jmenován Lidovým komisařem vojenství a námořnictva. Na jeho místo je jmenován Georgij Vasiljevič Čičerin. Čičerin byl v příbuzenském vztahu s Alexandrem Puškinem, narodil se v staré šlechtické rodině a do roku 1903 pracoval pro ministersvo zahraničních zemí Ruského Impéria. V roce 1904 vstupuje do menševické frakce Ruské sociálně demokratické dělnické strany. Zapojuje se do revolučních aktivit souvisejících s neúspěšnou revolucí z roku 1905 a je nucen uprchnout do exilu. Následujících 13 let žije převážně v Londýně, Paříži a Berlíně. Tam podstupuje neúspěšnou léčbu své homosexuality. V rode 1918 přijíždí do Ruska a stává se Trockého zástupcem na jednáních v Brest-litevsku. Po podepsání míru s Německem se stává vládním komisařem pro zahraniční politiku. Čičerin zastává otevřené proněmecké postoje, je velkým propagátorem Rapallské smlouvy a má tvrdý protibritský postoj.

 

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

 

8.3a German troops cross a field
8.3a The UK is taking steps to repay
8.3a totally destroyed town Forges
8.3b Star shells burst over Paris as French anti-aircraft batteries
8.3bb Gotha-bomber
8.3c Leo_Dawidowitsch_Trotzki
Bild 102-12859A

Rubrika 100 let Velké války, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.