1/72 Gotha Go 145A Slovak a Czechoslovak service – Kora

13.1.2018 - 1,914 přečtení

Fotka 009

Pohled do krabičky s dvouplošníkem, který mimo jiné sloužil v letectvu Slovenského Šťátu a poválečné Československé republiky.

Co to sakra má být?

Jaroslav Supík


Model: Gotha Go145A Slovak a Czechoslovak service
Výrobce: Kora
Měřítko: 1/72
Kat. č.: KPK 72062


Úvodem

S historii typu vás jako vždy odkáži na Wikipedii. Historii použití v naších končinách si dovolím ocitovat z návodu.


O Go-145 projevilo během války zájem i Slovensko. Dne 20.12.1943 objednalo velení SVZ u firmy Goather Waggonfabrik A.G. 30 repasovaných kusu. Dodávky započaly již dříve od 11.11.1943 a probíhaly postupně až do května 1944 souběžně s dodávkami He-72 a Fw-44. Většina Go-145A sloužila k výcviku u letecké školy, ale vyskytovaly se i u jiných útvarů. Po vypuknuti SNP byla většina zničena při náletech, několik ukořistili Němci, ale některé se zapojily do rozvozu a shazování letáků a byly využity i k průzkumným letům.


Po skončení 2. světové války zůstalo na území obnoveného Československa velké množství leteckého materiálu. Mezi mnoha letouny byly i dva kusy Go-145A. Letouny dostaly nové označení cvičný typ C-15. Protože jich bylo velmi málo, byl jeden kus předán aeroklubu v Plzni (OK-VHZ). Létal zde od roku 1946 do roku 1948. Druhý pravděpodobně neletuschopný kus byl s improvizovanými znaky a kamufláži používán ke slavnostním nástupům na letišti v Hradci králové.


Stavebnice

Je balena do praktické krabice s odklopným víkem, na němž nás má ke koupi přilákat rozmazaná fotokoláž letounu ve službách SVZ. Pravda, ze vzdálenosti od dvou metrů a více už toto tak příšerně nepůsobí, ale dosti o obalu.


V krabici nalezneme dva rámečky, resinové odlitky, čiré díly z acetátové folie, palubní desku vytištěnou na papíru, obtisky a návod.


Výlisky

Díly ve dvou rámečcích, které jsou ve skutečnosti jeden rozdělený rámeček na první pohled vypadají hezky. Při pozornějším prohlédnutí zjistíme, že zde nalezneme všechny ctnosti i nectnosti stavebnic lisovaných technologii short-run.

Jak co vypadá jsem se snažil nafotit, takže výlisky moc komentovat nebudu. Jen bych doporučil při stavbě pro zesílení pevnosti spoje a kvůli udržení geometrii použit u vzpěr a VOP trny z drátu.


Nejhůř se podle mě povedly kniply s očkem a hlavní kola podvozku.


Ostatní díly

Jak jsem se zmínil jsou v krabičce stavebnice i jiné díly než v rámečcích.

V první řadě jsou to resinové díly. Největší z nich znázorňuje vnitřní část motorů, která bude vidět vstupem vzduchu. Na druhém nálitku jsou palubní desky.

Větrné štítky jsou vytvořeny pomoci vakuováni z acetátové folie. Pro případ naší nešikovnosti jsou obsaženy dvakrát.

Poslední položkou jsou palubní desky vytištěný na papíře. Jestli dobře chápu jejich účel, bude třeba odvrtat a případně ztenčit resinové palubní desky. Na jiný smysl či účel jsem nepřišel.


Návod a obtisky

Návod je sice zjednodušený, ale přesto nám stavbu nezkomplikuje. Najdeme v něm historii typu, dvě strany jsou věnovany rozstřelu dílu a stavebním krokům, pamatuje na zbarvení dílu, které bychom v pozdější fázi stavby už špatně barvili a není zapomenuto ani na schematické znázornění výpletu.

Schemata zbarvení jsou řešená nezvyklé a to pohledy na levou stranu a poté půdorysy. Naštěstí jde o jednoduchá zbarvení, takže toto řešení postačuje.

Obtisky si u Kory tisknou sami, jeví se použitelné, bez kazu. Akorát před aplikaci, je třeba mít na paměti upozornění z přiloženého čtverečku papíru upozorňující, že je třeba jednotlivé prvky označení oddělit, protože celý arch je zalakován.


Závěr

Model svým pojetím není určen začátečníkům a méně zkušeným modelářům. Navíc si myslím, že po tomto konkrétním přebalu sáhnou hlavně ti, kteří by chtěli mít co nejúplnější sbírku strojů používaných Československem či SVZ.

Jaroslav Supík


Redakce ModelWebu děkuje firmě Kora Models za poskytnutí vzorku k recenzi.


Rubrika KORA models, Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček | 2 komentářů

Komentáře

2 odpovědí k článku “1/72 Gotha Go 145A Slovak a Czechoslovak service – Kora”

  1. Martin Janousek napsal:

    Ta recenze je napsaná až moc milostivě. Jsem moc rád, že mám Humu.

  2. Roman "Randalf" Kresta napsal:

    Omyl, není to recenze, ale náhled do pixle a to bývá zrádné :-D

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.