1/72 Royal Aircraft Factory BE2c – Airfix

9.11.2017 - 1,379 přečtení

Fotka 001

Pohled do krabičky na prvoválečný dvouplošník od Airfixu...

Pro mě donedávna neznámé letadlo.

Jaroslav Supík


Fotka 001

Model: Royal Aircraft Factory BE2c
Výrobce: Airfix
Měřítko: 1/72
Kat. č.: A02104


Úvodem

S historii typu vás jako vždy odkáži na Wikipedii.


Stavebnice

Je balena do charakteristické červené krabice s odklopným víkem. Po jeho odklopeni si můžeme všimnout fotografických ukázek pro začínající modeláře jak postupovat při stavbě.


Ke koupi nás má upoutat obrázek letícího stroje v pestrém šachovnicovém zbarvení a zároveň máme na titulu i dva menší bokorysy markingu, ze kterých budeme při stavbě volit.


Obsah je klasický tři rámečky, další malý stromeček z čirého materiálu, návod a obtisky.


Výlisky

Troje rámečky jsou odstříknuté z bílé hmoty a na první pohled vypadají hezky. Pár linek paneláže a dělení ovládacích ploch je řešeno negativní linkou.

Rámeček A obsahuje mimo drobných dílů spodní křídlo, blok motoru, konstrukci hlavních podvozkových noh a podlahu trupu.


Fotka 027

Vzpěry křídel s raketami nepoužijeme.


Dominantou rámečku B je vrchní křídlo a musím se zmínit, že prověšení plátna dle mě působí docela realisticky. Jen ten krupicoidni povrch, který je na většině dílu, si mohli odpustit.

Dále musím vyzdvihnout dvě šablony, které mají za úkol nám pomoci nalepit jednotlivé vzpěry pod správným úhlem.

Poslední rámeček obsahuje celkem šest dílu. Bohužel na dílech trupu a jedné přepážce nás stopy po vyhazovačích moc nepotěší, byť do kokpitu bude špatně vidět. Docela hezky v tomto měřítku mi přijde naznačení šití povrchu.


Čiré díly

Dva čelní štítky, jsou sice krásně průhledné, ale bohužel taky masivní.


Návod a obtisky

Návod je typický pro tuto firmu. To znamená stavební kroky jsou přehledné, obsahují i odkazy na zbarvení jednotlivých části, ke kterým bychom se po kompletaci už nedostali, ovšem jen v kódu barev Humbroll, což jsem nikde uvedeno nenašel.


Fotka 010

Pro modeláře, kteří se nebojí výpletů, je věnovaná celá stránka s pohledy jak zepředu, tak i z boku a lanka jsou pro lepší přehled i označena.


Volit můžeme ze dvou markingů. Pod písmenkem A je nám nabízen stroj z Turnhouse Aerodrome (letiště u Edinburghu, pojmenováno po jeho předměstí), Royal Flying Corps, Edinburgh, Scotland, 1916. Tento marking bude pravděpodobně favoritem ve volbě díky šachovnicově zbarvenému trupu. Druhá možnost značená písmenem B je stroj z No.12 Squadron Royal Flying Corps, Marieux, France, September 1915.

Obtisky jsou vytištěny na první pohled bez vad na kráse, což potvrdí i detailní prozkoumání. Velkou část aršíku zabírají černá pole šachovnice pro marking A, ale jejich aplikace bych se neobával, neboť zatím mám s obtisky z posledních stavebnic od Airfixu jen dobré zkušenosti.


Závěr

Stavebnici bych i přes její jednoduchost doporučil spíše pokročilým modelářům, kteří už mají s "chmelnicemi" nějaké ty zkušenosti už kvůli výpletům. Ale pokud se výsledek podaří, bude model hlavně v prvním markingu výraznou atrakci sbírky.


Jaroslav Supík


Redakce ModelWebu děkuje dovozci značky Airfix, firmě Corfix, za poskytnutí vzorku k recenzi.Rubrika Airfix, Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.