1/72 PZL.23A Karaś – IBG Models

30.6.2017 - 2,223 přečtení

IMG_1165

Lehký bombardér z nových forem firmy IBG

Bomby na Wermacht

Jan Starý


Zkráceně o stroji

PZL.23 byl celokapotovaný lehký bombardér, vzniklý v Polsku. První prototyp měl různé nedostatky, jako například špatný výhled pilota. To bylo částečně odstraněno posunutím motoru níž vzhledem k trupu letounu. Z kokpitu byla také odstraněna pumovnice a na spodní část křídla byly umístěny držáky pro zbraňové závěsníky. Stroj poháněl motor Bristol Pegasus. Stroje se zapojili do bojů proti Wermachtu za druhé světové války, ale utrpěli velké ztráty. Zbylé stroje byly přesunuty do Rumunska, odkud pak s několika stroji podnikalo průzkumné a bombardovací operace na východní frontě Rumunské královské letectvo.


Stavebnice

IMG_1165

Název: PZL.23 Karaś "Polish light bomber"
Měřítko: 1/72
Výrobce: IBG Models
Kat. číslo: 72525


Jelikož se firma IBG Models zaměřuje na stavebnice techniky a letadel moc zatím nevydala, tak je tato krabice pro mne prvním kitem tohoto výrobce. Jako malý jsem bezhlavě slepil tento stroj ze stavebnice Směr (ex Heller), takže je to pro mě i trochu nostalgie. Pojďme se podívat, jak novinka vypadá.


Krabice

Krabice s víkem, z poměrně měkkého kartonu. Ničemu nevadí, tedy pokud budete krabici často otevírat a zavírat, počítejte s deformacemi a poškozením. Uvnitř nalezneme vše úhledně zabalené v zatavených sáčcích, tedy kromě čirých dílů. Ty jsou v sáčku se zipem.


Díly

Díly jsou pískové barvy, ze zdánlivě měkkého plastu. Není tak měkký jako od firmy Airfix, ale ani tak tvrdý, jako od Eduarda. V krabici nalezneme 5 rámečků s díly. Ono jich je tedy více, protože jeden rámeček je v podstatě spolek dalších čtyř. Po rozdělení jich je tedy 8, z nichž je jeden s čirými díly. Každý rámeček má písmenné označení pro lepší orientaci a nalezení patřičného dílu.Celkově má stavebnice velmi pěkné a ostré detaily, především v kokpitu, ale také kulomety. Bohužel se to nedá říct o povrchu. Na něm je vidět jemná krupice, připomínající spodní křídlo stavebnice Fw-190 1/72 od Eduarda. Při doleštění bych se obával, že již tak jemné rytí bude potřeba prohloubit.

Rámeček A

První ze dvou velkých rámečků obsahuje díly křídel, motoru a drobných dílů. Motor je velmi pěkně zpracovaný, ale našel jsem v něm díru. Zda je to ve všech stavebnicích nebo jen v mé říct nedokážu. Rytí je všude stejné, ne moc hluboké. Detaily pěkné a ostré.

Rámeček B

Druhý rámeček nabízí díly trupu a další drobné díly. Podvozkové nohy lze mít jak s bačkorami, tak i bez nich. Opravdu nepatrně je posunutá dělící rovina formy, ale nic co by nešlo zpracovat. Kokpit je také povedený, jen škoda, že výrobce neumožnil se svými díly otevřít kabinu, aby do ní bylo vidět.

Rámeček C

SOP má lehkou propadlinu na jedné straně, což se mi nepodařilo vyfotit, ale není to nikterak výrazné a nabízí se místo tmelení dané místo přebrousit aniž by to výrazně změnilo tloušťku směrovky. Povšimněte si opět detailního zpracování výfuku a kulometu.

Rámečky F, H, L, M

Jedná se v podstatě o 4 rámečky, každý s jiným písmenným označením. Rytí není všude stejné a bude chtít lehce protáhnout.

Rámeček K

Čiré díly nejsou ideální a mají viditelné zkreslení. Bohužel stavebnice umožňuje pouze uzavřený kokpit a doufám, že některý z výrobců acetátových překrytu zareaguje a vyrobí alternativní překryt.


Leptané díly

Sáček s obtisky obsahuje také planžetu s několika leptanými díly interiéru i exteriéru. Je celkem škoda, že neobsahují poutací pásy.


Obtisky

Obtisky jsou kvalitně vytisknuty firmou Techmod. Kresba je krásně ostrá, detailní. Soutisk je také perfektní.Návod

Texty jsou v polském a anglickém jazyce, ale pro samotnou stavbu není text třeba a vystačíme si s graficky znázorněným návodem. Většina výrobců uvádí alespoň stručnou historii stroje, ale v případě této stavebnice tomu tak není. Vidíme zde tabulku s barvami, obrázky jednotlivých rámečků, obtisků a leptů. Samotný návod je již moderně zpracovaný z počítačových renderů, avšak pouze černobílý, stínovaný. K návodu je ještě přiložený jeden list, který doplňuje návod o postup, který v návodu není.


Kamufláž

Z krabičky lze postavit pouze jedinou kamufláž. Pokud bychom chtěli jinou, tak se nabízí možnost vzít obtisky ze starších stavebnic, případně koupit obtisky např. od firmy Techmod, která nabízí i Rumunského Karaśe.

  • PZL.23A, Polská letecké škola, září 1939


Závěr

Stavebnici jsem pořídil za necelé tři stovky českých korun a byl jsem opravdu mile překvapen zpracováním. Vytkl bych stavebnici mělké rytí a krupici na povrchu.

Jan Starý
SPL-Liberec


Stavebnice byla zakoupena autorem článku.


Rubrika IBG Models, Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.