1/72 – Hawker Siddeley Harrier T.Mk. 2/2A T.Mk.4/4N – SWORD

5.1.2017 - 2,137 přečtení

Mk4_00

Pokud jste si nestihli koupit Harriera T.Mk.2 nebo T.Mk.4 od Swordu, nesmutněte. Máte druhou šanci.

Harrik dvousic

Roman "Travis" HenychNázev: Hawker Siddeley Harrier T.Mk. 2/2A T.Mk.4/4N
Výrobce: VISION SWORD s.r.o.
Měřítko: 1/72
Kat. č.: SW 72098

Předloha

Hawker Siddeley Harrier, hovorově také známý jako „Harrier Jump Jet“, byl vyvinut v 60. letech 20. století a tvořil první generaci rodiny letounů Harrier. Byl to první operačně způsobilý bitevní letoun pro blízkou leteckou podporu a průzkum se schopností vertikálního vzletu nebo vzletu na krátké dráze a vertikálního přistání (V/STOL) a jediný skutečně úspěšný V/STOL letoun ze všech návrhů, které v té době vznikaly. Harrier byl odvozen od zkušebního letounu Hawker Siddeley Kestrel poté, co byl zrušen projekt pokročilejšího nadzvukového letounu se svislým startem Hawker Siddeley P.1154. Britské královské letectvo (dále jen RAF) objednalo letouny Harrier na konci 60. let 20. století. Letoun byl vyvážen do Spojených států pod označením AV-8A Harrier, kde sloužil u námořní pěchoty Spojených států amerických (dále jen USMC).

Když letouny GR.1 vstupovaly v roce 1970 do služby, nebyl k dispozici žádný dvoumístný stroj pro výcvik pilotů. Noví piloti museli projít důkladnou teoretickou přípravou a pak létali s Harrierem sami s instruktorem, který předával pokyny radiostanicí ze země nebo z doprovodného letounu Hunter. RAF si však uvědomovalo, že nákup dvoumístné verze je nutný. RAF však nechtělo jen dvoumístný cvičný stroj, ale plně bojeschopné letadlo, které bude v případě potřeby působit společně s letouny GR.1. Požadavek na letoun Harrier T.2 byl vydán v roce 1967. První letoun Harrier T.2 poprvé vzlétl 24. dubna 1969.

Další cvičnou verzí byl Harrier T.2A, který používal silnější motor Pegasus 10 (Mk.102). S příchodem motoru Pegasus 11 (Mk.103) se začalo uvažovat o dvoumístné verzi ekvivalentní verzi GR.3. Nová verze T.4 dostala na nos laserový dálkoměr a vyhledávač laserem ozařovaných cílů a pasivní systém varování před zaměřením radarem na ocas letounu. Několik letounů T.4 bylo přestavěno na verzi T.4A. Tato verze měla kvůli snížení hmotnosti demontovány laserové přístroje na přídi a pasivní varovací systém na ocase letounu. Malý počet letounů byl dále přestavěn na verzi T.4N a T.8, která nesla námořní vybavení a sloužila pro výcvik námořních pilotů letounů Sea Harrier.

Zdroj: Wikipedia

Model

Model je derivátem předchozích dvou krabiček stejného výrobce, konkrétně SW 72016 – Hawker Siddeley Harrier T Mk. 2/2A – TAV-8A a SW 72062 - Hawker Siddeley Harrier T.Mk.4/4N. Model obsahuje pouze anglické kamufláže a lze z něj postavit jakoukoliv verzi Mk. 2 a 4, a to vč. strojů s „delfíním nosem“. Stavebnice postihuje také různé verze směrovek pro dané stroje.

Krabička

Model je vložen v nepraktické, do boku otvíravé krabičce s pěknou kresbou letícího stroje a vyobrazenými kamuflážemi.

Díly

Shortrun už dnes není sprosté slovo a v rámci dané technologie jsou díly ve dvou rámečcích ze středně tvrdého plastu, bodově s velmi drobnými otřepy, místy však nalezneme i vtaženiny (kolečka). Rytí je vlasově jemné, je trochu nestejnoměrné a místy je třeba jej protáhnout. Detaily jsou přiměřeně jasné a ostré. Třetí rámeček z průhledného plastu obsahuje dělený překryt kabiny. Celek doplníme PUR dílem s vnitřní konstrukcí brzdného štítu, kokpit a několik detailů na povrchu stroje vylepšíme kovovými díly z přiložené planžety s barevnými lepty.


Návod

Stavbou nás provede černobílý návod. Postup je vyobrazen jasně a přehledně.

Obtisky a kamfláže

Model obsahuje dva obtiskové aršíky. První aršík obsahuje dekály pro všechny čtyři stroje, druhý pak alternativní nebo opravné díly pro výroční stroj z roku 1992.

Jak jsem již psal, stavebnice nabízí 4 kamufláže čtyř verzí stroje: standardní výcvikový šedo-šedo-zelený T.Mk.2A z roku 1974, podobný stroj, ale verze T.Mk.2, doplněn vybledlými invazními pruhy, Dále výroční šedou kamufláž T.Mk.4N z roku 1992 a asi nejvíce sexy T.Mk.4 s delfíním nosem v šedo-šedo-zelené, doplněné nepravidelným maskováním bílé smytelné barvy z cvičení v Norsku z r. 1981.

Jak se to staví?

Model se staví překvapivě dobře. Mám za sebou stavbu jednoho T.Mk.2 v růžovo-bílé kamufláži. Pokud si teď myslíte, že jsem se zbláznil, tak ne. Stroj je výsledek jedné divoké noci a odplaty francouzských pilotů a mechaniků. Pokud chcete vědět víc, přečtěte si tento článek. Při stavbě je třeba dát pozor na napojení křídla na trup, jinak se i přes to, že je model shortrun, jedná o pohodovou stavbu a výsledek za to opravdu stojí.

Suma sumárum

Model sice není žádná TamiGawa, ale pokud se, stejně jako já, obdivujete fenoménu jménem Harrier, je pro vás povinností model mít. K dokonalosti stavebnice mi chybí pouze obtisky na nádherný britský T.Mk8 v lesklé černé barvě, který by se dal ze stavebnice také v pohodě udělat.

Roman „Travis“ HenychModel je zakoupen autorem článku.

Rubrika Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček, Sword | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.