1/144 Lockeed TriStar – Two Six Models

3.9.2016 - 3,222 přečtení

26 decals_logo

Britský výrobce obtisků pokračuje ve spolupráci s východním výrobcem modelů...

Widebody od Lockeeda

Jakub "Kubouš" Jirásek

Název: Gulf Air Lockeed L1011 TriStar plastic model kit
Výrobce: TwoSix Models (Eastern Express)
Měřítko: 1/144
Kat.č.: TSM4410GF
materiál: plast

Úvod

Britská firma TwoSix je v modelářském světě známá především jako aftermarketový výrobce obtisků převážně pro dopravní letadla. V nedávné době ale došlo k navázání spolupráce s ruským výrobcem modelů Eastern Express a po přebalení modelu Il-18 nyní TwoSix přináší další přebalové novinky, tentokrát v podobě nedávno vydaného Lockheedu TriStar.

Předloha

Lockheed L-1011 TriStar je dálkový širokotrupý dopravní letoun, vyráběný firmou Lockheed Corporation, který v době svého vzniku musel soupeřit s letouny jako Boeing 747 nebo McDonnell Douglas DC-10. Stejně jako DC-10 měl i TriStar tři motory.
V letech 1968 - 1984 bylo vyrobeno 250 letadel Lockheed L-1011 TriStar ve třech verzích. TriStar měl dle verze kapacitu 234-263 cestujících v běžném uspořádání 3 tříd.
Považoval se za jedno z nejbezpečnějších letadel, přesto jsou v jeho statistikách zaznamenány 2 fatální nehody, obě však nebyly způsobeny technickou závadou stroje.
Elegantní TriStary jsme měli možnost ještě nedávno vídat i na pražském letišti Ruzyně v rámci výcvikových letů britské RAF, která provozovala 9 těchto strojů jako vzdušné tankery.

Foto: wikipedia.org

Stavebnice

Jak už jsem zmiňoval na začátku, TwoSix je především výrobce obtisků. Proto se není čemu divit, že přebalované modely nemá v naleštěných krabicích s boxarty tak jak jsme zvyklí.
Z Anglie mi dorazila klasická balíková krabice s do boku otevíratelným víkem, nezbytně polepená velkým nápisem "křehké". Uvnitř už se pak nacházely klasicky zabalené výlisky stavebnice Eastern Express, tedy několik zatavených sáčků s rámečky, v extra v uzavíratelném sáčku čirý rámeček, návod a samostatné obtisky. Vše zabalené ve velkém uzavíratelném sáčku.

Návod

Návod je na dvou samostatných listech ve formátu A4, černobílý a tištěný na obyčejném papíře. Stavba je srozumitelně popsána a rozdělena v 17 krocích. Bohužel návod neobsahuje seznam potřebných barev, takže barvu podvozků a motorů musí modelář nastudovat z fotografií.

Výlisky

Stavebnice se skládá z 10 jednotlivých kusů a rámečků. Pokud to srovnám s dříve recenzovanými stavebnicemi Eastern Expressu jako byl An-22 nebo Jak-42, je TriStar o třídu horší.
Výlisky mají negativně provedenou paneláž, velké díly jsou ale poměrně dost poškrábané a celkově výlisky trpí spoustou otřepů.
Byť je Eastern Express short-runovým výrobcem a horší kvalita výlisků se u něj dá předpokládat, tak mohu jen konstatovat, že to lisování uměli i lépe.

Samotná paneláž je nejhorší na polovinách zadní části trupu, kde je nerovnoměrně zalitá. Působí to dojmem, jako kdybyste chtěli přebroušenou paneláž vyčistit extrathinem ale omylem šáhli po vteřinovém lepidle a spáru spíše ucpali.

Model má nulový interiér i kokpit. Abyste nemuseli stříkat černou barvou úplně celý vnitřek, obsahuje model alespoň kokpitovou přepážku. Co je však trochu větším zklamáním jsou sací kanály motorů, především pak úplná absence náznaku sacího kanálu třetího motoru v SOP.

Čiré díly

Zasklení kabiny cestujících je v modelu řešeno pouze obtiskem, tato okna tedy nejsou na výliscích nijak naznačena. Jediným čirým dílem tak je zasklení kokpitu. Kvalita výlisku opět není nějak omračující, i když stále vypadá o trochu lépe než překryty na novém Gripenu od Revellu.

Zbarvení a obtisky

Obtisky jsou ta nejlepší část stavebnice. Balení obsahuje návod a celkem 3 aršíky obtisků. V případě přebalu Gulf Air to je jeden aršík s popiskami a okny a dva aršíky se samotným zbarvením. Větší obsahuje livery, menší pak písmena a registrace, ze kterých lze postavit kterýkoliv TriStar z flotily Gulf Airu.

TwoSix do přebalů TriStaru vkládá své obtisky ze série Genuine Screen printed decals, tedy klasické obtisky, které známe z každé běžné stavebnice, tištěné sítotiskem. Tisk těchto dekálů tradičně pro TwoSix zajistila česká BOA Agency a kvalita tisku je jako obvykle na velmi vysoké úrovni. Obtisky jsou vytištěny čistě, bez kazů či přesazení.

V současné době nabízí TwoSix už 10 přebalů těchto výlisků s obtisky TwoSix a nebo je i možnost zakoupit si jen samotné výlisky bez obtisků. Z nabídky přebalů s obtisky jsou na výběr tato livery:

  • Cathay Pacific
  • All Nippon Airways
  • LTU
  • British Airways
  • Gulf Air
  • Court Line "Yellow"
  • Court Line "Pink"
  • Air Canada (livery z 80. let)
  • Air Canada (livery z 90. let)
  • Air Atlanta Icelandic

Závěr

Eastern Express zaplnil na poli dopravních widebody v měříku 1:144 další mezeru, avšak s nevalným výsledkem. Model rozhodně není pro začínající modeláře, ti zkušení z něj ale jistě dokážou vydolovat pěkný a neokoukaný typ do vitrínky.
Přebal britského výrobce s kvalitními obtisky pak doporučuji těm, kteří váhají kvůli ne příliš malé ceně originálního modelu. Díky současnému brexitovskému šoku britské libry vychází pořízení tohoto modelu přímo od TwoSix z Anglie levněji, než v tuzemsku zakoupený originál a to včetně poštovného. Navíc k modelu dostanete velmi kvalitní obtisky a je na výběr z několika atraktivních zbarvení, což už stojí za zvážení.

Jakub "Kubouš" Jirásek

Vzorek byl poskytnut ze soukromých zásob autora.

Rubrika Eastern Express, Letadla - 1:144 | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.