(čeština) 1/72 FAB-500 M54 – Brassin – Eduard

10.1.2020 - 330 přečtení

logo

Trocha výzbroje pro ruskou modernu.

Pětisetkilová trhavá puma ruského letectva

Jakub "Kubouš" Jirásek


Název: FAB-500 M54
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/72
Kat.č.: 672225
materiál: resin, plech


Úvod

Eduardí pozornost v brassinové výzbroji se opět trochu zaměřila na výzbroj sovětské, resp. ruské provenience. Dnes představujeme 500 kg trhavou pumu z rodiny FAB (Fugasnaja Aviacionnaja Bomba). Trhavé (demoliční) letecké bomby FAB jsou standardní a základní zbraní ruských (sovětských) letounu.


Celkový design se v různých verzích příliš nemění – válcový trup; přední část obvykle s balistickým okružím; na zádi jsou připevněny stabilizační aerodynamické plochy, spojené kruhem. Hlavní poškození po explozi je způsobeno tlakovou vlnou, cíle jsou nepohyblivé – železniční mosty, továrny, lodi v docích, neopevněné cíle, apod.


Bomby FAB existují v desítkách verzí v hmotnostním rozsahu 50 – 9000 kg. Doporučená rychlost vypuštění je 500 – 1000 km/h a výška 500 – 5000 m dle typu pumy. Nosit je může v podstatě jakýkoliv ruský stroj, od MiGů až po těžké bombardéry.


Obsah balení

V uzavíratelném sáčku nalezneme 3 kusy odlitků, planžetku leptů, obtisky a návod. Balení umožňuje sestavit 2 kusy této pumy.

Odlitky jsou čisté, bez kazů a přes balení na volno v sáčku nejsou nijak polámané. Oddělení těla pumy od nálitku není nic složitého, u stabilizačního okruží už to chce trochu opatrnosti, aby nedošlo k polámání stabilizačních ploch. Nicméně při troše trpělivosti by to měl zvládnout i začátečník.

Malý lept obsahuje zadní zapalovač pumy. Dva kulaté lepty se umístí na zadní část těla pumy a na planžetě nalezneme 4 kusy od každého. Máme tak 2x každý díl do rezervy, kdyby se ozvalo modelářům známé kovové cvaknutí a dílek zmizel v časoprostoru.

Obtiskový aršík obsahuje 4x popisku na trup pumy.


Návod

Návod je stručný a přehledný, udávané barvy (resp. barva) jsou tradičně Gunze. Pokud bych měl něco vytknout, tak snad jen že čelní zapalovač by mohl být označen jako stříbrný a trochu zmatečné může působit umístění obtisku. V aršíku jsou 4 popisky, návod uvádí umístění pouze na levý bok pumy, bez symetrického označení. Dle fotek jsem nebyl schopen dopátrat realitu, takže buď je návod v pořádku a my tak máme 2 rezervní obtisky, nebo může modelář dle chuti použít všechny a dát popisek na obě strany těla pumy.


Drobný překlep v návodu u udávané barvy (dray místo grey) už ponechme jako hříčku tiskařů.


Závěr

Jednoduchý doplněk určený pro celou řadu moderních ruských strojů v měřítku 1/72. Za sebe bych byl rád, kdyby časem Eduardi přidali i verzi M62 určenou pro shoz při vyšších rychlostech a z větších výšek.


Jakub "Kubouš" Jirásek


Redakce děkuje společnosti Eduard MA za poskytnutí vzorku k recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.