(čeština) 1/48 Grumman F-14D Super Tomcat – AMK

3.10.2019 - 4.926 přečtení

IMG_4313

Dlouho očekávaná novinka od firmy AMK je tu!!!

Nový kocour
pod prvotním drobnohledem

Tomáš Pelej


Úvodem

IMG_4313

Model: Grumman F-14D Super Tomcat
Výrobce: AMK
Měřítko: 1/48
Kat. č.: 88007


Myslím, že tento konkrétní typ letounu není třeba dlouze představovat a proto se raději podrobněji podíváme co se ukrývá ve velmi objemné krabici.


Po sejmutí víka s poměrně zdařilou kresbou startujícího Tomcata na nás vykouknou 4 bílé krabičky s některými díly a části výzbroje a zbylé rámečky pečlivě zabalené do fólií.


Obsah krabice

Celkem uvnitř najdeme 25 rámečků s díly stroje samotného a dalších 30 rámečků s výzbrojí, kdy každý kus výzbroje má extra rámeček. Návod se bohužel v krabici nenachází, ale tento problém by měl být brzy vyřešen dodatečným zasláním poštou. Je to velice neobvyklé řešení. Myslím, že týden nebo dva by modelářská obec ještě vydržela čekat a bylo by lepší vydat stavebnici skutečně kompletní.


Křídla

Křídla jsou ve stavebnici dvakrát. Jednou kompletní bez možnosti rozhýbání ovládacích ploch a druhé s oddělenými klapkami, sloty a spoilery.


Stavebnice neumožňuje postavit model s pohyblivými křídly. V průběhu stavby je nutné si vybrat jednu ze tří pozic nastavení úhlu bez možnosti změny na dokončeném modelu.


Křídlo bez oddělených ovládacích ploch má, dle mého názoru, nevýrazně naznačené spoilery na horní straně křídla (viz. Srovnání s křídly modelu Tamiya).


Čiré díly

Čiré díly jsou ve dvojím provedení. Buď klasické řešení, kdy je překryt v celku z čirého plastu nebo pouze čiré části, které se dolepují do rámu z šedého plastu. Čiré díly mírně zkreslují, ale není to žádná tragédie.


Trup

Trup je rozčleněn na horní a dolní polovinu centroplánu + samostatně přední část, která je z jednoho kusu. Kokpit se vlepuje zasunutím ze zadní části. Na přední části trupu je ve spojích vícedílné formy patrné drobné přesazení, kdy nenavazuje rytí mezi boční a spodní částí. Hlavní díly trupu pasují velice pěkně i bez začištění.


Ne úplně šťastně je vyřešené napojení gondol motorů na trup, kdy se dolepují v celku na poměrně velkou plochu na trupu. Zde by mohly vzniknout propadliny při neopatrném lepení. Uchycení na "strop" sacího kanálu také není nejlepší, protože bude nutné zatmelit příčku spojující špičky sacáků.


Na každé z motorových gondol je rozdílné rytí. Vypadá to jako kdyby jednu gondolu dokončili a druhou ne. Patrné je to hlavně na zámcích krytů motoru.


Lept

Ve stavebnici je malá planžeta leptů obsahující poutací pásy na sedačky, zrcátka do překrytu kabiny a další drobnosti.


Obtisky

Aršík, přesněji řečeno 3 rozměrné archy obtisků, byly vytištěny u Cartografu. Obtisky jsou vytištěné kvalitně s tenkou vrstvou krycího laku.


Drobné díly

Detaily šachet a kokpitu jsou velmi povedené. Naznačená kabeláž a různé rozvody jsou pěkně ostré. Nástupní žebřík má odlehčovací otvory v bocích konstrukce. Šachty brzdících štítů jsou poměrně detailně zpracovány a pěkně oživí zadní partie kocoura. Na nohách hlavního podvozku je poměrně výrazná dělící rovina, hlavně v místě pístnice je to obzvlášť patrné.


Rám překrytu kabiny z šedého plastu má na bocích "vytrhané" nýty, jestli to půjde "vyřešit" pouhým zabroušením zjistím při stavbě.


Na čirém dílu tento nedostatek není. Na některých krytech a jiných drobných dílech jsou poměrně hluboké stopy po vyhazovačích z formy.

Trysky jsou zde ve dvojím provedení, otevřené a zavřené, přičemž zavřené mají hodně silnou stěnu. Otevřené vypadají hezky, vnitřní část se skládá z několika dílů, takže bude nutné řešit spoje uvnitř trysky.


A co říci závěrem?

Stavebnice nabízí některé vychytávky, které postavený model příjemně oživí a jsou dostatečně detailní, aby nebylo nutné je nahrazovat různými doplňky. Na druhou stranu se najdou i větší či menší chyby, které nám stavbu znepříjemní.


Dnes přináším rychlého představení této stavebnice. Nějaké závěrečné, obšírnější zhodnocení si nechám až po dokončené stavbě, kterou budu prezentovat na stránkách Modelfora.


Tomáš Pelej


Redakce ModelWebu děkuje firmě Annetra za poskytnutí vzorku k recenzi.Rubrika AMK, Letadla - 1:48, Letadla - Náhledy do krabiček | 4 komentářů

Komentáře

4 odpovědí k článku “(čeština) 1/48 Grumman F-14D Super Tomcat – AMK”

 1. Jakub 'Kubrt' Vilingr napsal:

  Kdybys byl osobně na E-Dayi a mluvil o návodu přímo s panem Jarešem, tak sis mohl odpustit tu hloupou filipiku o chybějícím návodu...

 2. Roman "Travis" Henych napsal:

  Jak víš, že tam nebyl? Předpoklad je otec omylu :)

 3. Petr 'DeSnek' Pastera napsal:

  Prosim, prectete si vyjadreni dovozce...

  https://modelweb.modelforum.cz/2019/10/04/vyjadreni-firmy-amk-k-recenzi-na-stavebnici-grumman-f-14d-super-tomcat/

 4. Jaroslav 'J.T.C.' Supík napsal:

  Jakube, ty si zase posnídal moudrost světa viď. Kdybys studoval podklady, tak nenalepíš vrtuli na mustanga obráceně. A teď rozumuj s tím tvým kdyby.

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.