(čeština) 1/48 MiG-21bis z celého světa – Eduard

14.9.2019 - 2.089 přečtení

01 11135_z1

MiG-21bis létal po celém světě a leckde stále poctivě slouží. A právě o tom je nová limitka od Eduardu.

MiG-21bis around the World

Jaroslav Hátle


01 11135_z1

Model: MiG-21bis
Výrobce: Eduard M.A.
Měřítko: 1/48
Materiál: plast, lepty, resin
Katalogové číslo: 11135


Je to neuvěřitelné, ale už je to více než osm let, kdy Eduard vydal první ze svých čtvrtkových modelů sovětského stíhacího letounu MiGu-21. Od té doby světlo světa spatřila téměř celá základní variantní řada jednadvacítek, k naprosté spokojenosti chybí pouze MiG-21F-13 a dvoumístné varianty, okrajové verze pomíjím.


Čas od času se Eduard k již vydaným variantám vrátí a výlisky vydá v novém přebalu, obvykle v limitované sérii s novými kamuflážními schématy.


V srpnu 2019 došlo na limitku poslední sériově vyráběné varianty jednadvacítky, MiG-21bis. Stavebnice nese název "around the World" a v kamuflážních schématech jsou opravdu zastoupeny všechny kontinenty, kde MiG-21 nejen létal, ale stále létá.


Stavebnice

Samotné výlisky asi nemá valný smysl znovu rozebírat, jsou stejné jako v minulém vydání bisu a jsou již dobře známy. Kdo chce může si je připomenout v tomto článku na ModelWebu.


Vedle výlisků stavebnice obsahuje i tři štítky leptaných dílů (z toho jeden barvený), dvanáct resinových dílů a aršík s předřezanými stříkacími maskami.


Jiné, přesněji řečeno modifikované, jsou však lepty. První, barevný štítek obsahuje díly pilotní kabiny. Vedle standardního provedení palubní desky a bočních pultů správně obsahuje odlišné provedení těchto dílů pro modernizovaný chorvatský letoun. Zbylé barvené díly představují upínací pásy a katapultážní madla sedačky.


Nebarvený štítek obsahuje díly, známé z ProfiPacku – pantografy krytů hlavního podvozku, plůtky na horní straně křídel, desky nad přisávacími dvířky na bocích trupu, vyjiskřovače statické elektřiny, snímače na pitotce, antény IFF, snímač úhlu náběhu, kryt ústí kanónu nebo antény VOR na SOP chorvatského letounu.


Největší součástkou je reliéf kolektoru usměrňovače plamene forsáže, který plastový díl, odpovídající motoru R-13, upgraduje do podoby motoru R-25.


Třetí, poniklovaný štítek leptů obsahuje díly podvozků a pochází z brassinové sady 648 026.


Resinové díly lze rozdělit do dvou skupin. První skupinou jsou díly podvozkových kol, pocházejících z již zmíněné brassinové sady 648 026.


Druhou skupinou jsou tři antény pro modernizovaný chorvatský stroj.Předřezané stříkací masky jsou oproti původnímu ProfiPacku rozšířené. Vedle masek na překryt kabiny, světlomety a dielektrické kryty nyní obsahuje i masky na podvozková kola. Masky na boční skla čelního štítku překrytu kabiny jsou správně ve dvou podobách.


Návod

Stavební návod je proveden ve standardu firmy Eduard, bezpečně nás provede stavbou a přehledně nás informuje o odlišnostech letounů jednotlivých kamuflážních schémat, zejména pak o odlišnostech modernizovaného chorvatského letounu.


A propos, několikrát zde píši o chorvatském letounu jako o modernizovaném. Ve skutečnosti se však jednalo o částečnou generální opravu, spojenou se zástavbou moderních komunikačních systémů, vše provedené v opravárenském závodě v ukrajinské Oděse. Oprava a modernizace komunikačních prostředků však, podle chorvatských zdrojů, byly provedeny tak lajdáckým způsobem, spojeným s falšováním dokumentace a výrobních štítků, že provozuschopnost a spolehlivost opravených letounů je od počátku diskutabilní, technická závada dokonce vedla ke ztrátě jednoho letounu.


Záležitost je dodnes předmětem sporu mezi Chorvatskem a Ukrajinou na úrovni nejvyššího politického vedení obou zemí. Podle posledních informací Chorvaté chtějí čtyři letouny z první dodávky Ukrajincům vrátit (pátý byl ztracen při havárii) a požadují místo nich pět nově zgenerálkovaných letounů se státní zárukou kvality.

Součástí návodu jsou i přehledná schémata rozmístění popisek.


Kamuflážní schémata

Jako u většiny limitovaných edicí Eduardu, i zde je oproti ProfiPacku nejviditelnější rozdíl v nabídce nových kamuflážních schémat. Všechna schémata jsou nová a je jich celkem sedm:

 1. MiG-21bisD č. 116, Chorvatské vzdušné síly, Eskadrila borbenih aviona, základna Zagreb-Pleso, Chorvatsko, prosinec 2016.
  Letoun po kontroverzní generální opravě na Ukrajině nese celo-šedé zbarvení s naznačenou šachovnicích na křídlech a SOP. Letoun má na levé straně SOP velkou číslici 25, připomínající 25. výročí vzniku chorvatských vzdušných sil. Tento emblém byl nastříkán ve dvou provedeních.
  V prvním provedení byly číslice nastříkány tmavě šedou barvou a "křídlo", tvořící horní část číslice 5 mělo bílý podklad. V druhém provedení byly číslice nastříkány černě a podklad "křídla" u číslice 5 byl světle šedý (stejný jako základní nástřik letounu).
  Bohužel obtisky ve stavebnici kombinují obě provedení – číslice jsou černé jako u novějšího provedení, ale "křídlo" číslice 5 má bílý podklad, jako u provedení prvního.
 2. MiG-21bis č. 17, Sovětské vzdušné síly, 115. gardový stíhací pluk, základna Bagram, Afghánistán, 1980.
  Letoun se podílel na vzdušném krytí sovětské invaze do Afghánistánu v prosinci 1979. Na vrchních plochách je kamuflován tmavě zelenou a hnědou barvou, spodní plochy světle modré. Z dnešního pohledu trochu úsměvně vypadá nápis "Sovětská Litva" na přídi letounu (Litva byla první sovětskou republikou, která v roce 1991 vyhlásila nezávislost na Sovětském svazu).
  Na toto schéma mám pouze jedinou fotografii, nicméně podle té schéma plus minus odpovídá skutečnosti.
 3. MiG-21bis-SAU č. 1904, Maďarské vzdušné síly, 2. stíhací letka, základna Taszár, Maďarsko, 1992.
  Letoun je zobrazen v podobě, ve které působil jako "agresor" při nácviku vzdušného boje. Zajímavý je tím, že v původní podobě nesl loga cigaret Camel. Schéma odpovídá mně známým fotografiím.
 4. MiG-21bis č. 800, vzdušné síly Svobodné Libye, základna Tobruk, Libye, listopad 2011."
  Letoun nese kamufláž z tmavě zelené, pískové a světlehnědé barvy na horních plochách, spodní plochy jsou v návodu předepsány světle modré. Schéma zcela odpovídá fotografiím předlohy. Pouze si dovolím polemizovat s barvou spodních ploch. Podle mé interpretace fotografií mají být spodní plochy světle šedé, nikoli světle modré. Závěsníky jsou správně ztvárněny v barvě světle modré.
 5. MiG-21bis č. 0880, Polské námořnictvo, 1. letka námořního letectva, základna Gdyni-Babie Doly, Polsko, červen 2000."
  Letoun je přestříkán hliníkovou barvou a nese řadu barevných doplňků a emblémů, až evokuje styl "co bychom tam tak ještě namalovali". Schéma odpovídá fotografiím předlohy.
 6. MiG-21bis-SAU č. 21240, vzdušné síly Iráku, 47. letka, základna al-Hurría, Irák, 90. léta.
  Letoun je na horních plochách zbarven pískovou barvou, doplněnou poli tmavě zelené barvy. Spodní plochy jsou předepsány světle modré. Na tento letoun mám jen dvě fotografie, ovšem i na nich jsou vidět odlišnosti v tvaru kamuflážních polí. Stejně jako u libyjského letounu. I zde si dovolím polemizovat o barvě spodních ploch, protože na fotografiích vypadají spíše světle šedé, než světle modré.
 7. MiG-21bis č. 637, vzdušné síly Kuby, základna San Antonio de los Baños, Kuba, 90. léta.
  Letoun je na horních plochách nastříkán kamufláží z olivově zelené a tmavě modré barvy, typickou pro kubánské letectvo 90. let a počátek nového století, spodní plochy jsou v návodu předepsány světle modré. Na tento letoun mám jedinou fotografii, podle které viditelná pole odpovídají předloze, spodní plochy však, podle mé interpretace, by měly být světle šedé.


Obtisky

Obtisky jsou rozmístěny na jediném archu, vytištěném italskou firmou Cartograf ve své standardní, tedy špičkové kvalitě.


Závěr

Velice hezky vybraná, atraktivní a neokoukaná schémata, časem prověřená stavebnice a perfektně vytištěné obtisky. Když připočtu, že se jedná o MiG-21, je to kombinace pro mě neodolatelná. Jen by to při přípravě kamuflážních schémat a obtisků chtělo ještě trošku víc pečlivosti.


Jaroslav 'Tango' Hátle
člen mafie SPL Liberec


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard M. A. za poskytnutý vzorek k recenzi.


Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Náhledy do krabiček | 2 komentářů

Komentáře

2 odpovědí k článku “(čeština) 1/48 MiG-21bis z celého světa – Eduard”

 1. Martin Janousek napsal:

  A nebylo to s těmi "modernizovanými" chorvatskými bisy tak, že to byly jen přestříkané původně určené někam do Afriky a že něco z nich byly i nějaké ex-bulharské, které byly v lepším stavu a nějak se "papírově" vyměnily za ty skutečné?

 2. Jaroslav 'Tango' Hátle napsal:

  Má se to tak, že letadla Ukrajinci deklarovali jako ex-jemenské, které Jemen po GO neodebral a měli mít zbývající resurs asi 900 hodin (jestli si dobře pamatuju). Ale po sérii mimořádek a technických závad se Chorvaté na letadla podívali hlouběji a zjistili, že viditelné výrobní štítky jsou zfalšované a ve skutečnosti se jednalo o ex-bulharská letadla, které Bulhaři dolétali na hranici životnosti a odstavili do kopřiv. Po několika letech je koupili Ukrajinci na náhradní díly, "přemalovali" a prodali Chorvatům. Stejně tak Chorvaté zjistili zfalšovanou dokumentaci k motorům, přičemž u několika dodaných motorů nebyli ani v součinosti s výrobcem schopni dohledat jejich historii, ani kolik mají naběháno.

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.