(čeština) 1/48 Brassin pro Bf-109E firmy Eduard

18.8.2019 - 670 přečtení

1bf1092

Eduard konečně vydal sady na Bf-109E...

Eduard konečně vydal sady na Bf-109E

Robert Szwarc

Uvodem

Po dlouhé době, kdy na trh přišla firma Eduard s modelem německé stíhačky Messerschmitt Bf-109E, vydali tři sety BRASSIN pro úpravu nebo vylepšení dílčích částí. Podle katalogových čísel je první sada určena do kokpitu a pro radiostanici, druhá sada je určena pro trupové zbraně a poslední sada pro otevření motoru. Koukneme tedy do krabiček a pokusím se Vám přiblížit, co nás čeká.

Název:Bf 109E cockpit and radio compartment
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/48
Kat. č.: 648472

Stavební návod

Eduardí návody jsou čitelné a vedou modeláře krok za krokem. Návod nám přesně řekne, co je třeba obrousit a jakou má mít díl barvu. Návod je rozdělen do dvou částí. První je pro sestavení kokpitu, čeká nás pět jednoduchých kroků. Po slepení nám vyjde vana i s bočnicemi, kterou vlepíme na předem obroušené místo. Co obrousit je taky v plánku čitelně znázorněno. Druhá část je určena pro radiostanici, ta má pouze dva kroky. Vše vlepit do vnitřní konstrukce trupu, vyřezat díru v boku a celé nalepit na určené místo. Jednoduché, pěkné a funguje to.

Resinové díly

Díly jsou, jako u všech doplňků, které jsem měl v ruce, krásně a čistě odlité. Jednotlivé detaily jsou krásně ostré. Na fotkách jsem se pokusil zachytit detailnost brassinových dílů oproti plastovým. Myslím, že k tomu není co psát. Pokud chci mít detailní kokpit určitě sáhnu po doplňku. Jediné, co jsem v dílech nenašel, jsou drátky, ale těch má každý doma dost :)

Název:Bf 109E fuselage guns
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/48
Kat. č.: 648473

Stavební návod

Už návod, který má šest kroků, nám napoví jednoduchost stavby doplňků. Slepením dílů R1 a R2 máme takřka hotovo. Stačí odstranit z trupu proužek plastu, jak nám ukazuje návod, a můžeme lepit zástavbu do trupu. Následuje několik drobných dílů a na konec kulomety. Dočteme se taky, co dělat, pokud si pořídíme set na motor. Jednoduše kde se lepí motorové lože s motorem.

Resinové díly

Díly jsou čisté a pěkně odlité. Z deseti dílů použijeme jen osm na samotnou stavbu. Výrobce sem dal dva kazetové zásobníky jen jako doplněk pro podložku.


Název:Bf 109E engine
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/48
Kat. č.: 648474

Stavební návod

Návod má jedenáct kroků, samotný motor sestavíme po prvních šesti krocích. Šestý a sedmý krok nám ukáže jak motor zabudovat do trupu. Tady taky zjistíte, že není třeba nic brousit, řezat, škrabat a podobně. Osmý až jedenáctý krok je už jen drobotina a kryt motoru.

Resinové díly

Všechny díly jsou, jako u zbylých setů, perfektně čisté a detailně odlité. Jediný problém, co jsem zjistil, je blána mezi motorem a hadicemi. Bohužel na každé straně jich máme dvanáct a tak je to trochu delší práce navíc. Při pokusu o odstranění mi každá třetí praskla a když nepraskla, tak jde pořád vidět zbytky, které nejdou obrousit. Tady bych doporučil všechny odstranit a nahradit olověným drátkem. Bude to určitě rychlejší a výsledek pěknější než se trápit s odstraňováním dané blány.


Na závěr

Motor a zbraně bych doporučil hlavně pro začínající modeláře, kteří nemají moc zkušeností s řezáním a broušením. Kokpit a radiostanice budou taky velkým přínosem. Tady by chtělo už nějaké zkušeností mít v zásobě, hlavně u kokpitu. Použitím všech tří doplňků se stane vaše Bf-109E luxusní záležitostí :)

Robert Szwarc
SPL Liberec
Redakce Model Webu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.

Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.