1/72, Blohm Voss BV 155B, Special Hobby

15.8.2019 - 786 přečtení

Fotka 001
Přebal již vydané stavebnice, tentokrát na téma Luftwaffe 1946

Ty zubatý kamufláži na obale se prostě nedalo odolat.

Jaroslav Supík


Fotka 001

Model:Blohm Voss BV 155B "Luftwaffe 46 High Altitude Fighter"
Výrobce: Special hobby
Měřítko: 1/72
Kat. č.: SH 72372


Úvodem

S historií typu vás jako vždy nasměrují na Wikipedii.
Milovníci reálných strojů spíše shlédnou náhled z klávesnice Martina Černého.


Stavebnice

Je balena do charakteristické krabice s praktickým víkem. Ke koupi nás láká akční kresba BV 155 po čelním útoku na box B-17.


Výlisky


Čtyři rámečky jsou odstříknuty odstříknuty ze středně šedé hmoty. Rytí je provedeno negativními linkami dostatečně hlubokými, aby udržely wash bez nutnosti použiti rýdla, i když jistota je jistota.

Jak je v poslední době zvykem, rámečky s hlavními díly mají původ v ručně dělaném musteru, kdežto menší rámečky s drobnými díly jsou pomocí 3D technologie frézovaný do hliníku.
Docela mě ale zarazilo, že si musíme sami doslova vydlabat druhý otvor pro vyhazování nábojnic z kanonu, respektive, proč je otvor vylisován jen jeden na jedné polovině, když prototyp nebyl ozbrojen a výlisky jsou z předchozí stavebnice převzaty beze změn.
Další věci, která moc nepotěší je stopa po dělicí rovině u drobných dílů. Naštěstí, ale jde opravdu jen o šev, který se dá bez problému seškrábnout a nikoliv o posun formy.


Resíny

Součásti stavebnice jsou i resínové odlitky tvořící stěny podvozkových šachet, které by asi byl problém v slušné kvalitě vylisovat klasickou metodou.


Čirý díl

Je zastoupen překrytem kabiny z mého pohledu čistě vylisovaném, i když nějaké rezervy tam jsou. Kdo má radši otevřené překryty, musí si pomoci pilkou, na což upozorňuje i návod.


Návod a obtisky

Návod je takový na jaký jsme si již od tohoto výrobce zvykli. Takže jen pro neznalé shrnu - Historie - nástřel dílu + odkazy na barvy značky Gunze - dvanáct stavebních kroků...

a poslední tři strany jsou věnovány markingům.

Obtisky jsou čistě vytištěný bez přesahu či jiných kazů. Akorát při navrhování u symbolu sestřelů ujela autorovi ruka. Naštěstí toto bylo pro nás zákazníky zaregistrováno včas a výrobce stihl před vydáním přidat opravný aršík.


Závěr

Relativně jednodušší stavebnice modelu, který svým rozměrem může konkurovat třeba Bf 109 v měřítku 1/48, přičemž v rozpětí ji dalekosáhle předčí.


Jaroslav Supík


Redakce ModelWebu děkuje firmě Special Hobby za poskytnutí vzorku k recenzi.Rubrika Firmy, Letadla, Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček, Special Hobby | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.