1/48 Tempest – Royal class – Eduard

7.8.2019 - 1.370 přečtení

P8017484

Po vydání nového Tempesta 1. a 2. série v edici ProfiPack přichází Eduard s královským přebalem této stavebnice a to jako Dual Combo.

Tempest z rodu královského
aneb eRCéčkový Tempest

Daniel "Skřivan" Křivánek


P8017484

Název: Tempest Mk. V Dual Combo Royal Class
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/48
Kat. č.: R0018


Historie

Hawker Tempest - prototyp

Stíhací letoun Tempest vznikl radikální modernizací typu Hawker Typhoon, kdy po prvních letových testech prototypů bylo jasné, že konstruktéři zvolili profil s příliš velkou relativní tloušťkou, takže křídlo mělo větší odpor než se očekávalo. Výsledkem byla konstrukce stroje, který firma zprvu označovala jako Typhoon Mk.II. Roku 1940 bylo navrženo zcela nové křídlo poloeliptického půdorysu, s nižším profilem. Byla objednána stavba pěti prototypů s různými motory, z nichž nejprve se do vzduchu dostal Tempest V s motorem Sabre II (tedy stejný motor, který poháněl už starší Typhoon).


První sériový Tempest Mk.V byl zalétán v létě 1943, na jaře 1944 se Tempesty dostaly do výzbroje operačních perutí. Letoun byl vyzbrojen čtyřmi 20mm kanóny, měl možnost nést pumy, přídavné nádrže či reaktivní střely. Mohl dosáhnout rychlosti 700 km/h, a tak byl nasazován proti letounovým střelám V-1 (Fi-103). Firma Hawker vyprodukovala 805 strojů Tempest V a po válce i 142 letounů verze Mk.VI s výkonnější verzí motoru Sabre, určené pro provoz v tropech, s větším chladičem kapaliny a oleje (ty byly přemístěny do náběžné hrany křídla).


Výroba Tempestů trvala až do roku 1946, celkem bylo vyrobeno přes 1 500 kusů všech verzí (tj. Mk.V, Mk.II a Mk.VI). Zdroj Wikipedie.


Úvodem

P8017485

Po otevření klasické fialové krabice se zlatými nápisy a siluetou Tempesta nás čeká překvapení - krabice v krabici. Ano výlisky jsou umístěny v menší krabici, která je doslova napěchována rámečky, kterých je celých 14 kusů. Ale nelekejte se, rámečky jsou zdvojené, protože se jedná, jak je poslední dobou u edice Royal Class zvykem, o Dual Combo. Pak u nás čeká klasika Edaurdů. Drobné plíšky do kokpitu - máme tři verze, návod, velký arch obtisků od Cartografu, brassinová kolečka, 2x výfuky a vlečné zařízení. Tentokrát nemáme jako přidanou hodnotu skleničku na pivo, ale fotografickou publikace dokumentující službu Tempestů MK.V v anglickém jazyce.


Náhled na sérii 1 na ModelWebu.


Náhled na sérii 2 na ModelWebu.


Nějaké stavby jsou na ModelForu, od MiroslavaRoberta a Marka, ale ten se nějak zasekl :-/


Rámeček A

Rámeček čirých dílů. který obsahuje kabinku, koncová světla zaměřovač a další drobnosti. Díly jsou křišťálově čiré a kabinka nezkresluje.


Rámeček B

Tento rámeček obsahuje křídla. Rytí  je krásně ostré a spolu s nýty se nikde neztrácí. Zajímavě je řešená odtokovka u klapek. Na úkor tenké odtokvce a asi i zabránění propadlin je klapka v půlce rozdělená.


Rámeček C

V tomto rámečku najdeme půlky trupu. Zde je zajímavé konstrukční  řešení lisování. Rozdělením směrovky podle spár, které na ní jsou a ne na půlky jak bývá zvykem. Zajímavé je udělání některých negativních řad nýtů. Myšlenka asi dobrá, ale myslím, že se u modelářů moc neujme. O část můžeme přijít při broušení spojů a pak při pasování křídla. Jinak jsou nýty poměrně slušně vidět a na místech kolmo na vytahování z formy.


Rámeček D

Tento rámeček obsahuje podvozková kola, RP-3 a boční konstrukci kokpitu. Na tomto rámečku jsem nalezl minimálně otřepů. A použijeme z něj pouze boční konstrukci do kokpitu a kdo bude chtít i RP-3.


Rámeček E

Obsahuje veškeré drobné díly. Počínaje podlahou kokpitu, chladičem, podvozkovými šachtami, podvozkovými nohami až po různé stupačky. Tady na tom rámečku jsem našel několik otřepů a přesezení forem. Ale zase to není nic tragického.


Rámeček F

Tento rámeček obsahuje, 2 vrtule 3 vrtulové kužele, hlavního podvozku, výškovky, přední a zadní desky do kokpitu a směrovku. Tady se trošičku zdržím. Zaujalo mě řešení lisování směrovky, které je vylisována z jednoho kusu a přitom je dutá. Takže máme krásně tenkou odtokvku a nehrozí propadliny při chladnutí tak tlustého materiálu. Je otázka jestli by to nešlo použít i na výškovky a třeba i křidélka. Při prohlížení těchto rámečků jsem, ale narazil na velkou "pohromu". V jedno rámečku jsem měl díl F8 rozlomený a ve druhém nalomený. Otázka je jestli se to stalo při přepravě nebo někde jinde. Myslím, že by se to mělo dát snadno opravit a tyto díly použít. A ještě jsem měl z jednoho rámečku odlomen díl F31, ale ten jsem našel v pytlíku, takže pohoda. Na tomto rámečků jsem našel trošičku otřepů, ale řekl bych rámci normy :)


Rámeček G

Obsahuje přídavné nádrže, které jsou vylisovány z čirého plastu, protože čiré byly závěsníky nádrží i u skutečného stroje.


Lepty

Lepty máme tři sady. Pro první a druhou sérii a pro vlečný stroj.


Brassin

V brassinu máme dva druhy kol hlavního podvozku, ostruhová kolečka, výfuky a tažné zařízení. Vše je odlito čistě. Jen u výfuků je trošku blanka mezi jednotlivými výfuky, ale nic hrozného.


Maska

Maska nám umožní zamaskovat kabinku a kola.


Obtisky

Obtiskový aršík je vytištěn u Cartografu. Barvy jsou krásně syté a popisky čitelné. Krycí lak se jeví trošku silnější. Uvidím jak se mi s nimi bude pracovat. U Typhoona jsem s nimi trošku bojoval.


Návod

Stavební návod je jak bývá u Eduardu zvykem je na křídovém papíru. Dál už nás návod provází krok za krokem celou stavbou a jak je již u Eduardů tradicí, je velice přehledný.

Pro počtení v češtině je potřeba si stáhnout ze stránky výrobce český návod.


Kniha

Obsahuje fotky jednotlivých strojů, které máme ve stavebnici a stručnou historii i pilotů, kteří na nich létali. Kniha je psaná v anglickém jazyce.


Kamufláže

Kamuflážních schémat je tentokráte 14. A jsou velice zajímavé. Od kamuflovaných válečných, celo-stříbrných poválečných i vlečných s výrazným spodkem.

 1. Tempest Mk.V Series 1, JN751, W/Cdr Roland P. Beamont, 150. Wing, základna RAF Bradwell Bay, Velká Británie, duben 1944
 2. Tempest Mk.V Series 1, JN754, Fl/Lt H. N. Sweetman , 486. squadrona, základna RAF Newchurch, červen 1944
 3. Tempest Mk.V Series 1, JN751, W/Cdr Roland P. Beamont, 150. Wing, základna RAF Newchurch, Velká Británie, červen 1944
 4. Tempest Mk.V Series 2, EJ750, W/Cdr John B. Wray, 122. Wing, B.80 Volkel, Nizozemsko, prosinec 1944
 5. Tempest Mk.V Series 2, EJ558, 501. squadrona, F/O B. F. Miller (USAAF), základna RAF Bradwell Bay, Velká Británie, říjen 1944
 6. Tempest Mk.V Series 2, EJ536, Fl/Lt Pierre Clostermann, 56. squadrona, B.80 Volkel, Nizozemsko, začátek dubna 1945
 7. Tempest Mk.V Series 2, SN129, S/Ldr „Jimmy“ Sheddan, 486. squadrona, B.158 Lübeck, Německo, léto 1945
 8. Tempest Mk.V Series 2, NV724, Fl/Lt Pierre Clostermann, 3. squadrona, B.158 Lübeck, Německo, srpen 1945
 9. Tempest Mk.V Series 2, SN228, W/Cdr Ewan D. Mackie, 122. Wing, B.160 Kastrup, Dánsko, konec léta 1945
 10. Tempest Mk.V Series 2, SN254, S/Ldr. M. P. Killburn, 56. squadrona, B.152 Fassberg, Německo, druhá polovina 1945
 11. Tempest Mk.V Series 2, SN213, S/Ldr A. W. Bower, 33. squadrona, Berlin-Gatow, Německo, únor 1946
 12. Tempest Mk.V Series 2, SN330, S/Ldr C. H. Macfie, 3. squadrona, Wunstorf, Německo, 2. polovina 1947
 13. Tempest TT.5, SN261, Central Gunnery School, základna RAF Leconfield, Velká Británie, září 1952
 14. Tempest TT.5, NV711, 233. OCU, základna RAF Pembrey, Velká Británie, červenec 1955


Popisky


Závěr

Vydáním Tempesta určitě Eduardi potěšili nejednoho modeláře, který četl Velký cirkus a tento zajímavý stroj se mu líbí. Jsou zde provedeny určitě konstrukční novinky, které prověří až čas a modeláři. Mě osobně se tohle éro velice líbí a už se těším na stavbu a jsem zvědav jak se s ní popasuji.


Daniel "Skřivan" Křivánek
MK Apolo Kopřivnice
Designové Studio u Ptáka & Kocoura


Redakce Model Webu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Náhledy do krabiček | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.