1/72 AIM-120A/B + AIM-120C AMRAAM – Eduard

4.8.2019 - 581 přečtení

logo

Eduard neustále rozšiřuje nabídku resinové podvěšené munice a střel i pro klasické měřítko. Nyní nově nabízí moderní americké střely středního dosahu AMRAAM ve dvou variantách.

Vystřel a zapomeň

Jakub "Kubouš" Jirásek


Předloha

Sluší se na úvod trochu představit předlohový materiál. Střela AIM-120 AMRAAM (AMRAAM - Advanced Medium Range Air to Air Missile) je raketa typu vzduch-vzduch středního doletu. Jde o radarem naváděnou střelu typu "vystřel a zapomeň" určenou k boji mimo vizuální vzdálenost. Po jejím odpálení tedy již není potřeba, aby útočící letoun ozařoval radarem cíl a může se odpoutat. AIM-120 AMRAAM je nástupcem předchozí generace střel Sparrow. Ve srovnání s nimi je rychlejší, menší, lehčí a má vylepšenou schopnost zasahovat cíle v malých výškách. Obsahuje také datalink, jehož prostřednictvím je střela naváděná až do bodu, kdy se zapne její vlastní radar.


Její vývoj byl zahájen již v roce 1975, operačních schopností dosáhla však až v roce 1991 resp. 1993. Od té doby byla několikrát výrazně modernizována. Ve verzi C-5 je rovněž ve výzbroji Vzdušných sil AČR a české Gripeny je poprvé operačně nosily při air policingu na Islandu.


zdroj: wiki


AIM-120A/B

Název: AIM-120A/B AMRAAM
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/72
Kat.č.: 672220
materiál: resin, plech


V průhledném blistru nalezneme celkem 12 PUR odlitků, malý lept, obtiskový aršík a návod. Sada umožňuje postavit 2 střely v cvičné variantě a 2 střely ostré. Ty se od sebe liší jinou špicí rakety - ostré ji mají štíhlejší.


Popisky jsou kromě výstražných proužků stejné pro obě varianty, čili pokud by někdo potřeboval 4 ostré střely a nechtělo se mu pořizovat druhé balení, stačí trocha šikovnosti a špičku cvičných střel trochu přibrousit. Pruhy na těle rakety už by se daly dobarvit dle potřeby.


Kromě raket sada obsahuje odpalovací adaptéry, opět dva druhy - LAU-129 a Lavett RB99. Záleží tedy jestli střely použijete na americký stroj či na letouny švédské výroby (Viggen, Gripen).


Obtisky popisek jsou slušné, pod lupou jsou ty větší i čitelné.

Odlitky nevykazují žádné vady v detailech či poškození. Těla střel jsou vcelku, ke kompletaci tak stačí dolepit ke každé střele 8 řídících plošek. Leptík použijete pouze v případě použití adaptéru LAU-129.


AIM-120C

Název: AIM-120C AMRAAM
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/72
Kat.č.: 672219
materiál: resin, plech


V případě novější verze rakety není nic moc dodávat. Balení i obsah jsou stejné, tedy opět 2 kusy ostré a 2 kusy cvičné varianty střely včetně 2 druhů odpalovacích adaptérů. Liší se pouze odlitky ovládacích ploch, které mají proti verzi A/B jiný tvar. Kvalita odlitků a obtisků opět bez vad.

Sestavení střely vyžaduje trpělivost především při vysvobozování křidélek z nálitku. Jamky pro usazení jsou dostatečně hluboké.


Závěr

Skvělý doplněk pro moderní, nejen americká éra. Jelikož střely AIM-120 má ve výzbroji i česká armáda, jistě se budou hodit i stavitelům českého letectva.

Jakub "Kubouš" Jirásek


Redakce Modelwebu děkuje společnosti Eduard za poskytnutí vzorků k recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky | 1 komentář

Komentáře

1 odpověď k článku “1/72 AIM-120A/B + AIM-120C AMRAAM – Eduard”

  1. Roman "Travis" Henych napsal:

    Pominu-li jednoduchost úpravy ze cvičných verzí ŘS na ostré, je logika Eduardů 2+2 kusů střel v jednom blistru naprosto zrůdná. Pokud se podívám do svých poliček, cvičné střely mam tak u 2 modelů. Kdyby alespoň bylo počítáno s úpravou a v sadě byly obtisky (proužky) na 4 rakety....

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.