(čeština) 1/72 Rozmetadlo a kokpit pro Z-37 – Sun Detail

22.7.2019 - 1.420 přečtení

1232353_1024

Resinový upgrade pro loňskou, lehce kontroverzní novinku od Kovozávodů Prostějov přináší malý český výrobce doplňků...

Vylepšení pro Čmeláka

Jakub "Kubouš" Jirásek


Rozmetadlo

Název: Rozmetač Z-37 Čmelák
Výrobce: Sun Detail
Měřítko: 1/72
Kat.č.: SD 7203
materiál: resin


Největším kamenem úrazu modelu Z-37A, ze kterého mělo spousta modelářů odpor ale i legraci, bylo rozmetadlo (tzv. "typ Hetzer"). Sundetail přináší velice povedenou nápravu. V uzavíratelné krabičce nalezneme stručný návod a sáček se dvěma nálitky dílů.

V první nalezneme samotné tělo rozmetadla, druhý obsahuje spodní disk a náhony. Vše je čisté, s ostrými detaily bez bublin. Doplněk je koncipovaný jako čistá náhrada původních dílů, stačí tedy vysvobodit z nálitků, slepit a umístit na model.

Pro srovnání foto s původním dílem ze stavebnice. Rozdíl je patrný na první pohled. Rozmetadlo lze rovněž použít i pro nový model "turbáka" Z-37T.


Kokpit

Název: Cockpit Z-37 Čmelák
Výrobce: Sun Detail
Měřítko: 1/72
Kat.č.: SD 7202
materiál: resin


Druhý doplněk od Sundetailu nabízí značné vylepšení kokpitu modelu. Opět se setkáváme s uzavíratelnou krabičkou, stručným návodem a v tomto případě 2 sáčky s celkem 4 nálitky resinových dílů.


Návod udává obecné zbarvení, doporučuji tedy konkrétní odstíny konzultovat s fotografiemi, včetně vybarvení přístrojové desky. Např. udávaná zelená barva na její krajní části je v reálu spíše stará známá tyrkysová z kokpitů ruských strojů, případně některé stroje mají tyto části v barvě kokpitu či šedomodré.

Největší z nich obsahuje základ kokpitu, sedačku a větráček, dva menší obsahují bočnice, přístrojovou desku, pedály řízení a knipl. Nejmenší pak trojici ovládacích pák. Stejně jako u rozmetadla, i zde jsou odlitky čisté, s krásnými detaily bez bublin či kazů. Co mi u kokpitu trochu chybí je obtisk přístrojů palubní desky. Já toto řešil použitím původního dekálu ze stavebnice, ze kterého jsem většinu jednotlivých budíků vyřezal a aplikoval do naznačených otvorů.

Posun proti originálnímu kokpitu je opět patrný na první pohled, skoro je až škoda tento kokpit uzavírat. Nicméně i v uzavřené kabině nadělá mnohem více parády. Byť se opět jedná o čistou náhradu původních dílů, tak zástavba do modelu v tomto případě nebyla úplně snadná. Přepážka resinového odlitku je nižší než plastový originál, při nalepení až na spodní zarážku v trupu vznikne na vršku mezi přepážkou a trupem mezera.


Kokpit lze samozřejmě přilepit výše a mezeru eliminovat, problémy však bude dále působit palubní deska, která překáží překrytu. Já desku značně obrousil na stranách a nakonec pro ní vyhloubil provizorní jamky, abych snížil její výšku a mohl v klidu přilepit překryt. Mezi trupem a deskou rovněž vznikne mezera, avšak černá barva desky a prostoru za ní toto pod překrytem zamaskuje.


Závěr

Oba doplňky disponují velkou kvalitou a model opravdu pozvednou. Do kokpitu asi půjdou spíš nadšenci, co chtějí mít Čmeláka co nejvěrnějšího. Rozmetadlo jako velice viditelný prvek modelu bych ale doporučil opravdu každému, kdo si Čmeláka od KP pořídil.


Jakub "Kubouš" Jirásek


Redakce děkuje firmě Sun Detail za poskytnutí vzorků k recenzi.


Rubrika Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky, Sun Detail | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.