1/48 Bf 109G-10 WNF/Diana – Eduard

5.7.2019 - 820 přečtení

1

Firma Eduard vydala stavebnici další varianty letounu Bf-109G - tentokráte Bf 109G-10 (WNF) Diana...

Gustav desátý...

Jiří Novis Novák

1

Model: Bf 109G-10 (WNF) Diana.
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/48
Kat. č.: 2123


Úvodem

Diana GmbH byla továrna, která na území Protektorátu Čechy a Morava vyráběla stíhací letouny Messerschmitt Bf 109. Původní závod Wiener Neustadter Flugzeugwerke umístěný v dolnorakouském Vídeňském Novém Městě musel být v roce 1943 z důvodu zvyšujícího se počtu spojeneckých náletů přestěhován. Náhradou za něj se staly tři nepoužívané železniční tunely na nedokončené železniční trati Havlíčkův Brod - Brno v úseku mezi Tišnovem a Křižanovem, kde působila pobočná továrna Diana.


Stavebnice

Je balena do charakteristické krabice s horním víkem s kresbou startujícího stroje na který dotírají dva Ruské Jaky. Krabice obsahuje čtyři rámečky ze šedého plastu s cca.195 díly, jeden rámeček z čirého plastu s 10 díly, aršíky s obtisky, aršík se stříkacíma maskama, jednu planžetu leptů.


Výlisky

Rámeček H

V tomto rámečku jsou umístěny všem známé díly pro stavbu Bf 109. Jsou zde například vana cockpitu, palubní desky z nichž jedna je pro použití leptu a druhá pro použití obtisku.Dále je v rámečku knipl řízení, pumová výzbroj, přídavná nádrž, díly podvozkových šachet, podvozkové nohy, disky a pneumatiky kol.

Rámeček I

Tento rámeček obsahuje díly SOP, chladiče, výfuky se zahloubením, výfuky s kryty, sání k turbokompresoru, sloty, křidélka, klapky. Jako další jsou v tomto rámečku hlavně palubních zbraní, které jsou také opatřeny zahloubením,závěsník pro přídavnou nádrž, díly ostruhy v několika provedeních.

Rámečky X a Y

Zde jsou umístěny díly křídel pro verzi G-10. Křídla nesou velmi pěkné rytí a nýtové řady.

Rámeček W

Poslední z rámečků v krabici obsahuje díly pro verzi G-10 jakou jsou poloviny trupu které mají stejně jako křídla nýtové řady po celé ploše, sání k turbokompresoru, podvozková kola a disky většího průměru, vrtule, horní kryt motoru s výstřelnými kanály kýlové plochy a směrové kormidlo.

Rámeček U

Rámeček s čirými díly obsahuje díly větrného štítku, odklopných překrytu kabiny, zaměřovače, pancéřovou desku za hlavu pilota.


Lepty

Planžeta s lepty obsahuje díly pro vylepšení kabiny, ale i doplní některé části exteriéru. Nalezneme v ní palubní desku kdy přístroje na palubní desce mají naznačené zasklení, poutací pásy na sedačku pilota které mají naznačené stínování,ovládací prvky jako pedály nožního řízení,chladiče, kryty výfuků. Co mě překvapilo je umístění rycí šablonky pro na rytí krytek před větrným štítkem.


Dekály

Aršíky jsou vytištěny u Eduardu. Obsahují obtisky pro čtyři kamuflážní schémata a popisky. Obtisky reagují bez problémů na vodičky Mr. Hobby.


Stříkací masky

V krabici je také přiložen aršík se stříkacíma maskama z kabuki pásky,které nám pomůžou vymaskovat čiré části modelu, tak i některé části markingu.


Návod

Návod má na první stránce stejný obrázek jako na víku krabice a úvod v anglickém a českém jazyce. Na druhé stránce najdeme rozmístění dílů v rámečcích, barevně podkreslené díly které při stavbě nepoužijeme a tabulku použitých barev. Po té nás návod provede na osmy stranách samotou stavbou modelu a umístění stříkacích masek na jednotlivé části.Dále Vyobrazení kamuflážních schémat pro čtyři stroje a rozmístění popisek. Na poslední straně jsou zobrazeny možné doplňky jako palubní deska ze sady LOOK, odlévaný motor, bronzové podvozkové nohy a odlévaný kokpit.


Kamufláže

  1. Bf 109G-10/U4, II/JG 52, Brno, Protektorát Čechy a Morava, duben 1945
  2. Bf 109G-10/U4, W.Nr.612769,Maďarského letectva, Neubiberg, Německo, květen 1945
  3. Bf 109G-10/U4, W.Nr.611048,II./JG52, Neubiberg, Německo, květen 1945
  4. Bf 109G-10/U4, Jasta 5 Ruské osvobozenecké armády, Německý Brod ( dnes Havlíčkův Brod) květen 1945.


Závěr

Na závěr doplním jen, že modely Bf 109 od Eduardu jsou všem již delší dobu známé. Sestavují se příjemně bez problémů a rychle. Takže kdo si chce rozšířit sbírku o další verzi tohoto stroje, tato stavebnice je jasnou volbou.


Jiří Novis Novák


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku k recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Náhledy do krabiček | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.