1/72 Riders in the sky 1945 Liberator GR Mk.VI A VIII in the RAF Coastal Command service – Eduard

1.1.2019 - 1.646 přečtení

DSCN80389

Firma Eduard vydává druhý limitovaný přebal stavebnice Liberator tentokráte verze Liberator GR Mk.VI A VIII...

Nebeští jezdci podruhé....

Jiří Novis Novák

7242-1_edu-rits-1945

Model: Riders in the sky 1945 Liberator GR Mk.VI A VIII in the RAF Coastal Command service.
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/72
Kat. č.: 2123


Úvodem

Dálkový bombardér B-24 Liberator byl jedním z nejvýznamnějších letadel v celé historii letectví. Oproti svému předchůdci B-17 nepředstavoval žádné podstatné zlepšení a dokonce byl - pokud jde o vlastnosti motorů, celkovou stabilitu a řízení - horší a pro průměrného pilota těžko zvládnutelný. Ve své době byl rovněž nejkomplikovanější a nejdražší letoun na celém světě. Přesto bylo Liberatorů postaveno víc, než kteréhokoli jiného amerického letadla, sloužily na všech válečných frontách a u 15 spojeneckých národů.


Stavebnice

Je balena do charakteristické krabice s horním víkem s kresbou Liberatoru letícího nad Pražským hradem.


Obsah krabice

Krabice obsahuje devět rámečků ze šedého plastu s cca.980 díly z forem Hasegawa, dva rámečky z dílny Eduard z nichž jeden je čirý, jeden rámeček z čirého plastu s cca. 63 díly z forem Hasegawa, aršíky s obtisky, aršík se stříkacíma maskama, dvě planžety leptů, stavební návod, kniha a plakát.


Výlisky

Rámeček A

V tomto rámečku jsou umístěny díly trupu, trupových přepážek, pumovnice jako jsou bočnice, středová přepážka, a díly pilotního prostoru. Díly trupu jsou jemně ryté a částečně opatřeny nýtováním.

Rámeček B, C

Tyto rámečky obsahují poloviny křídel. V rámečku B jsou horní díly a v rámečku C spodní. Díly nesou jemné negativní rytí a nýtování jako je tomu u dílů trupu.

Rámeček D, E

Tento rámeček obsahuje díly vodorovných ocasních ploch, dveře pumovnice, díly střeleckých věží, křídelní podvozkové šachty, díl pro osazení křídel k trupu, kryt radaru a svislé ocasní plochy.

Rámeček F, J

V těchto dvou rámečcích z čirého plastu jsou umístěny díly střeleckých věží, díly přední části trupu a oken v trupu umístěných. Tyto díly jsou velmi čisté a bez vad.

Rámeček N

Tento rámeček je v krabici obsažen čtyřikrát. Zde jsou díly krytů motorů, palubní zbraně, vrtule, motory s pěkně ztvárněním žebrováním válců, výfuky a pumy.

Rámeček Q

Zde nalezneme díly pumovnice, krytů motorů, kola podvozku s hladkým dezénem a jejich disky, sedačky pilotů, palubní zbraně, u zbraní bočních střelců se nevyhneme začišťování dělící roviny a další díly střeleckých věží.

Rámeček R

V tomto rámečku jsou díly jako jsou podvozkové nohy a jejich kryty, kolo příďového podvozku, další díly střeleckých věží, palubní deska s naznačenými přístroji.

Rámeček Eduard A

První rámeček dodaný od Eduardu obsahuje díly střeleckých věží a světlometu pod pravé křídlo.

Rámeček Eduard B

Druhý rámeček dodaný od Eduardu obsahuje díly světlometu, vrtule s listy menšího profilu a díly pro předchozí veze, které nevyužijeme.


Návod

Návod má na první stránce fotografii osádky jedoucí na kolech po letištní ploše a kresbou Kanadského stroje. Na druhé stránce najdeme rozmístění dílů v rámečcích, barevně podkreslené díly, které při stavbě nepoužijeme a tabulku použitých barev. Po té nás návod provede na sedmi stranách samotou stavbou modelu. Na dalších stránkách pak nalezneme umístění stříkacích masek na jednotlivé části, vyobrazení kamuflážních schémat pro třináct strojů a rozmístění popisek.


Kamufláže

 1. Liberator GR Mk.VI, EV872, No.311 Squadron, Tain, Great Britain, summer 1945
 2. Liberator GR Mk.VI, EV883, No.311 Squadron, Prague, Czechoslovakia, autumn 1945
 3. Liberator GR Mk.VI, EV953, No.311 Squadron, Prague, Czechoslovakia, August 1945
 4. Liberator GR Mk.VI, EV985, No.311 Squadron, Prague, Czechoslovakia, autumn 1945
 5. Liberator GR Mk.VI, KG859, No.311 Squadron, Prague, Czechoslovakia, autumn 1945
 6. Liberator GR Mk.VI, KG861, No.311 Squadron, Tain, Great Britain, Spring 1945
 7. Liberator GR Mk.VI, KG852, No.321 Squadron, Morokrembangan, Dutch East Indies, 1945
 8. Liberator GR Mk.VI, KG870, No.311 Squadron, Tain, Great Britain, Spring 1945
 9. Liberator GR Mk.VI, KG991, No.321 Squadron, Cocos Island, 1944
 10. Liberator GR Mk.VIII, KH262, No.111 OTU, the Bahamas, 1945

  no images were found

 11. Liberator GR Mk.VIII, KH297, No.111 OTU, Lichfield, Great Britain, 1946
 12. Liberator GR Mk.VIII, KH265, No. 12 Squadron, Ballykelly, Northen Ireland, December 1944
 13. Liberator GR Mk.VI, No.10 (BR) Squadron RCAF, Yarmouth, Canada, July 1945


Lepty

Planžety s lepty obsahují díly pro vylepšení kabiny, ale i doplní některé části exteriéru. Nalezneme v nich palubní desku, poutací pásy na sedačky pilota,ovládací prvky a antény.


Dekály

Aršík vytištěný u Cartografu obsahuje obtisky pro třináct kamuflážních schémat a popisky. Obtisky jsou velmi pěkně vytištěné, jsem zvědavý, jak budou reagovat na vodičky.


Doplňky

První doplňková sada je kat.č. 73647 Liberator GR Mk.VI upgrade set. Jedná se o dvě leptané planžety, přičemž první je barevná a obsahuje díly do pilotní kabiny, zatímco nebarevná obsahuje díly pro vylepšení střeleckých věží, palubních zbraní jako jsou nitkové kříže a mušky, kryty hlavní s otvory chlazení, díly pro doplnění interiéru trupu v prostoru bočních střelců a pilotního prostoru.


Druhá sada je kat.č. 672210 Liberator Mk.VI wheels z řady BRASSIN. V této sadě jsou odlévaná kola podvozku s mřížkovým dezénem pneumatik, disky kol a leptané kryty disků kol.Publikace

Krabice také obsahuje publikaci, kde jsou vyobrazeny jak kresby, tak fotografie letounů, které stavebnice nabízí. Najde v ní i příběhy osádek daných strojů.


Závěr

Co říci závěrem. Máme možnost si postavit model Liberatoru, na kterém se naši letci účastnili bojů za naši svobodu. Ke 100 výročí založení našeho letectva se jedná o velmi dobrý počin ze strany Eduardu.


Jiří Novis Novák


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku k recenzi.


Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.