(čeština) 1/72 Obtisky pro Super Etendard od ArmyCastu

8.10.2018 - 1.120 přečtení

040617-N-8213G-154

Obtiskovou novinkou letošního podzimu je arch obtisků domácího výrobce pro francouzské palubní letouny Super Etendard a Super Etendard Modernisé.

1/72 Obtisky pro Super Etendard a Super Etendard Modernisé

Tomáš Macourek


Název: Super Etendard
Kat. č.: ACD 72026
Měřítko: 1/72
Výrobce: ArmyCast


Obsah

V sáčku nalezneme barevný návod a arch obtisků. Sada obsahuje deset různých markingů tří uživatelů, a to Francie, Argentiny a Iráku. Velmi si také cením množství popisek, což stále u mnoha výrobců není běžné dodat spolu s markingy, navíc jsou variantně řešeny pro různé uživatele. V návodu je sice uvedeno, že dekály jsou určeny pro model Academy, ale mimo jiných hledisek však nevidím problém tyto dekály použít i pro značně fousatější stavebnice Heller/Airfix.


Arch obtisků je vytištěn s naprostou parádou. Vše dokonale ostré, žádný špatný soutisk či posun barev. I ty nejmenší popisky jsou dobře čitelné, francouzštinu nebo španělštinu však hodnotit nebudu. Použité fonty písmen a čísel vypadají, že jsou v souladu s předlohami. Jednotlivé dekály jsou přelakovány jemnou vrstvou lesklého laku s minimálními přesahy.


Kamufláže

Jak jsem v úvodu zmínil, v aršíku najdeme deset markingů od tří uživatelů. Argentinský Super Etendard třech trupových čísel bude jistě zajímavý pro svou účast ve válce o Falklandy z roku 1982. Letoun trupového čísla 3-A-202, pilotovaný velitelem mise fregatním kapitánem Augusto Bedacarratzem, a 3-A-203, byly dvojicí útočících letounů na HMS Sheffield, který byl 4.5.1982 potopen. Stejně tak šla ke dnu i loď MV Atlantic Conveyor dne 25.5.1982 útokem dvojice letounů trupových čísel 3-A-203 a 3-A-204. Super Etendard 3-A-202 má také na svědomí pravděpodobné poškození letadlové lodi HMS Invincible dne 30.5.1982.


Irácký marking zase představuje jeden z pěti strojů z doby irácko-iránského konfliktu. Pronajaté irácké Super Etendardy prováděly primárně útoky na íránské obchodní lodě. Dle dostupných, avšak stále velmi omezených informací byly pravděpodobně dva letouny během operací ztraceny a Francii se vrátily pouze tři letouny.


Posledním modro bílým markingem je francouzský stroj Aéronavale trupového čísla 65. Jedná se o stroj, který byl v roce 1984 pronajat Iráku. Zároveň je na aršíku posledním Super Etendardem, ostatních pět markingů je určeno pro letouny Super Etendard Modernisé (SEM) francouzského námořnictva.


Hned tím prvním je výroční SEM v celohliníkovém nástřiku se svislou vodorovnou ocasní plochou v barvách francouzské trikolóry. Letoun trupového čísla 51 patřící k Flotille 17F provedl poslední let typu v 12. července 2016 na základně námořního letectva Landivisiau.


Následují tři kamuflované šedo šedé stroje SEM. Opět i tyto se mohou pochlubit něčím výjimečným. Letoun trupového čísla 46 má na přídi vyznačen počet misí během operace Harmattan nad Lybií v roce 2011. SEM trupového čísla byl zase posledním, který odstartoval z letadlové lodi, konkrétně 16. března 2016 vzlétl z letadlové lodi Charles de Gaulle. I k této příležitosti obdržel noseart.


Posledním, desátým, markingem je celošedý Super Etendard Modernisé trupového čísla 8 patřící Flotille 17F. Letoun byl nasazen v operaci Allied Force v roce 2007 a operoval ze základny Kandahár společně s několika dalšími stroji. Pouze pro účel této operace byly stroje opatřeny celošedým nátěrem v jednom odstínu. Na přídi má letoun vyznačen počet vykonaných misí symboly bomb.

no images were found


Návod

Barevný návod na dvou listech A4 nabízí čtyřpohledový nákres na každý marking plus jeden navíc, kde je samostatně uvedeno rozmístění popisek. Na konci návodu je tabulka s použitými barvami s odstíny barev GSI řady Mr. Color. Návod však řeší pouze základní zbarvení, bohužel už nezjistíme přesné barvy detailů strojů, jako jsou různé antény, náběžná hrana svislé ocasní plochy v horní části nebo třeba barvy pozičních či antikolizních světel. Budeme si muset pomoci fotografiemi, což v dnešní době sdílených informací asi nebude pro nikoho problém.


Chybka je v bokorysech kamufláže H, tedy celošedého stroje Aéronavale z Kandaháru, kde nás návod nabádá k nástřiku letounu barvou J blue sky místo správné I light grey. Několik gramatických chyb už je jen drobností, které nemají na funkci vliv...


Závěrem

Jedním dechem říkám, že na použití dekálů se velmi těším, ovšem mám docela problém si vybrat marking. Tento obtiskový set mimo několika nepodstatných chyb v návodu řadím ke špičkové kvalitě a vřele doporučuji všem zájemcům o tento typ letounu.


Tomáš Macourek

Fotografie: autor, US Navy


Titulní foto: Argentinský Super Etendard při touch and go na letadlové lodi USS Ronald Reagan (CVN 76) v Jižním Pacifiku v létě 2017.


Redakce ModelWebu děkuje výrobci ArmyCast za poskytnutí vzorku k recenzi.


Rubrika ArmyCast, Letadla - 1:72, Letadla - Obtisky | 3 komentářů

Komentáře

3 odpovědí k článku “(čeština) 1/72 Obtisky pro Super Etendard od ArmyCastu”

 1. Robert Horacek napsal:

  Although Argentina claimed to have damaged the ship during the conflict, this was denied by the British government and no evidence of any such damage has been produced or uncovered.

  Nevim, co ty Argentinci trefili, ale Vince to nebyla ;)

 2. Tomáš Macourek napsal:

  No právě že zdroje z obou stran si protiřečí, proto píšu pravděpodobně.

 3. Martin 'Černoch' Černý napsal:

  Na HMS Invincible SUE nezautočili. Po utoku na Atlantic Conveyor z 25. května zbyl argentincům pouze poslední Exocet. Ten byl použit 30. května proti HMS Exeter. Kapitán A. Francisco raketu odpálil, ale britové stihly Exocet buď sestřelit či minul cíl. O tom prameny blíže nehovoří. V každém případě nic dalšího netrefili. Oba SUE se vrátili na Rio Grande, při akci byly ale sestřeleny dva ze čtyř doprovodných A-4 Skyhawk.

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.