(čeština) 1/72 Doplňky na Wellingtona od Airfixu – Eduard

21.9.2018 - 799 přečtení

eduard_logo

Tuníme Wellington díky firmě Eduard

První várka doplňků na Wellington od Airfixu

Olda Homola


Úvod

Firma Eduard bedlivě sleduje dění na modelářském trhu a pravidelně vydává sady doplňků na horké novinky. Dnes se podíváme na brassinová kola, Zoom lepty a stříkací masky.Kola - pohled do blistru

Název: Wellington Mk.Ia/c kola
Měřítko: 1/72
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 672198


Jako první mrkneme na sadu brassinových kol. Obsahuje,jak již sám název napovídá, odlévaná hlavní kola podvozku a ostruhu. Součástí jsou i masky a, jak jinak, stručný, ale dostatečný návod.Obsah a jeho použití

Použití této doplňkové sady je extrémně jednoduché - pouze nahradíme původní plastové díly těmi odlévanými. Porovnáme-li odlitky s díly stavebnice, u hlavních kol vidíme zřetelný posun v kvalitě detailu.

U ostruhy není tento benefit tak výrazný - budeme volit mezi uživatelsky přívětivějším dílem ze stavebnice (výraznější oddělení disku od kola, znatelné oddělení pístu tlumiče od vidlice ostruhy = snazší barvení), nebo modelovějším odlitkem.


Masky

Zbarvení hlavních kol nám zpříjemní přiložené masky.

Návod


Lepty Zoom - pohled do sáčku

Název: Wellington Mk.Ia/c
Měřítko: 1/72
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: SS639


"Zoomové" lepty jsou již standardně baleny do průhledného potištěného sáčku se spodním zalepovacím okrajem. Lepty si tak můžeme prohlédnout ještě před zakoupením.Obsah a jeho použití

Malá leptaná sada typu zoom obsahuje - palubní desku, radiostanici, přístrojové panely prostoru bombometčíka a navigátora a upínací pásy všech stanovišť, vč. střeleckých. Obsahem sice malá, což avizuje název, ale velká pomoc,zejména pokud budeme stavět velouš s otevřenými okny kokpitu nebo nouzovými průlezy. Lepty jsou potištěny velmi dobře, často kritizovaný rastr je zde málo zřetelný.

Palubní deska je v modelu ztvárněna jako "placka", na kterou se dolepuje poněkud průměrný obtisk. Srovnáním s lepty vynikne jejich přidaná hodnota.


Zato radiostanice je v plastičtější, a tak máme na výběr - buď se ji pokusíme vybarvit, a nebo použijeme lepty, které jsou sice ploché, ale strojní potisk málokdo překoná svojí zručností (tedy, pokud vůbec).

Pro představu finálního vzhledu interiéru po použití leptů si zde dovolí vložit fota z webu výrobce


Návod

Tři strany srozumitelného návodu nás provedou celou instalací leptů takzvaně "krok za krokem".


Pohled do sáčku

Název: Wellington Mk.Ia/c
Měřítko: 1/72
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: CX518


Masky jsou baleny, tak jako lepty, v průhledném potištěném sáčku, s okamžitou možností kontroly výrobku před zakoupením.


Obsah a jeho použití

Aršík obsahuje masky pro vymaskování překrytů pilotního prostoru, obou věží, trupových oken, příďových oken, bombometčíkova okna a okýnek průhledu do pumovnice. Skoro by se dalo napsat, že aršík obsahuje masky na všechny čiré díly, ale bohužel není tomu tak, viz dále. Masek na disky hlavních kol máme dokonce dvojnásobek, než je třeba. Nic proti vytěžování materiálu, ale spíše bych uvítal masku na astrokopuli, křídelní reflektory a hlavně na boční střeliště. To je již obsahem stavebnice, ačkoli současný přebal nabízí zbarvení pouze na rané stroje ještě se jeho absencí, na trhu je již řada obtiskových archů, kde jsou zahrnuty i pozdější stroje již se zmíněným střelištěm. Pokud tedy budeme chtít stavět takovýto stroj, budeme muset počkat, až Airfix vydá přebal této stavebnice (kdoví kdy) a následně až vydají u Eduardu druhou edici této sadu. A nebo maskovat svépomocí. Obojí je dle mého názoru škoda.

Zkusmá aplikace několika masek neodhalila žádné zmínky hodné problémy s lícováním /přesností masek.


Návod

Je barevný, dvoustránkový, a není mu co vytknout.


Závěr

Pár "drobností", které pozvednou úroveň modelu o řád výše a/nebo usnadní stavbu. Doporučuji.


Olda Homola


Redakce Modelwebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku k recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.