(čeština) Aviatická pouť 2018

19.7.2018 - 1.002 přečtení

Bez názvu

Fotoreport z tradiční letecké akce na východě Čech.

28. Aviatická pouť

 

Úvod

2. a 3. června se na pardubickém letišti uskutečnil již 28. ročník tradiční letecké akce s bohatým letovým, ale i pozemním programem pro celou rodinu. Fotoreport z této akce je řazen tak, jak probíhal letový program, který byl kromě drobných výjimek stejný po oba dny akce.

 

Letová stojánka

Na úvod pár fotografií z letové stojánky. Kromě vystupujících letounů bylo přítomno i pár statických účastníků, např. polskou ozbrojenou variantu vrtulníku Mi-2URN, modrobílý Boeing Stearman nebo letoun s charakteristikami krátkého startu a přistání Orbis SM-92. Na úvodní vojenské stojánce nechyběl JAS-39 Gripen ve výročním zbarvení pro letošní Tigermeet a zároveň připomínající 100 let od vzniku našeho letectva.


 

Počátky létání v Čechách a Velká válka

Úvodní blok letových ukázek odstartovala replika letounu Blériot XI, který neodmyslitelně patří k osobě Ing. Jana Kašpara.

Poté následovala velká scéna z I. světové války, jejíž stoleté výročí si letos rovněž připomínáme. Ve vzduchu bylo možné vidět repliky stíhaček Fokker Dr.I, Fokker E.V, Nieuport XII a Morane Saulnier BB.

Na Velkou válku pořadatelé navázali letouny z klidnějšího meziválečného období tzv. první repuliky. Z této doby pochází letouny (samozřejmě pouze repliky) Avia BH-1, PB-6 Racek a Be.60 Bestiola. Všechny tři letouny mají svůj domov v mladoboleslavském leteckém muzeu.

 

Druhováleční veteráni

Druhý větší blok letových ukázek patřil letounům, kteří na Aviatické pouti tvoří převážnou část letového programu. Stejně jako v předchozích ročnících, i letos předvedl skvělou ukázku letounu Supermarine Spitfire zkušený britský pilot Dan Griffith. Spitfire se letos navíc předvedl s menší úpravou a sice s "useknutými" konci křídel.

Nechyběli ani stroje z Rakouska s rudým býkem na kapotě. The Flying Bulls letos do Pardubic poslali letouny B-25 Mitchell, P-38 Lightning a T-28 Trojan.Neobvyklou dvojicí na obloze byli veteráni s hvězdicovým motorem Jak-3UM a CA-13 Boomerang. Tyto letouny sehrály simulovaný souboj, byť v historickém kontextu se nikdy v žádném konfliktu nesetkaly. I tak se jednalo o povedou premiéru málo známé australské stíhačky Boomerang.

Zajímavou ukázkou, byť technika v ní použitá spadá už do moderní éry, byl fiktivní konflikt, kdy VIP osoba nejmenovaného státu vyjednávala s povstalci o příměří. Tuto osobu jistila ze vzduchu jednotka rychlého nasazení ve vrtulníku Bell 406. Jednání dle očekávání ztroskotala a vrtulník pak krycí palbou eskortoval VIP do bezpečí. Povstalci pak byli zlikvidováni leteckou podporou v podobě švýcarského C.3605 Schlepp. Letoun, reálně vykonávající funkci vlekače terčů, zde sehrál roli útočného letounu.

 

Akrobaté

Akrobatická vystoupení neodmyslitelně patří ke každému většímu leteckému dni. V Pardubicích skupinovou akrobacii tradičně reprezentovali jaroměřští The Flying Bulls Aerobatic Team. Ti navíc ještě před svým vlastním vystoupením provedli průlet s L-39 Albatros místního výcvikového centra.


Sólové ukázky obstarali pánové Martin Šonka na Extra 300SR a Petr Biskup na Zlínu Z-50LX.


Divácky nejatraktivnější číslo z této kategorie obstarala manželská dvojice Emiliano a Danielle Del Buono s letounem Boeing Stearman. Wingwalking možná vypadá jednoduše a Danielle je při vystoupení samozřejmě řádně zajištěna, nicméně i tak chození po křídle v téměř 200 km/h není jednoduché a zaslouženě sklidila velký potlesk.

 

Moderna

Historické letouny na nebi vystřídali podstatně modernější stroje z výzbroje Armády České republiky. Ta byla letos o trochu chudší, nicméně display JAS-39 Gripen v podání ktp. Ivo Kardoše, ukázka záchrany sestřeleného pilota s vrtulníky Mi-171 a Mi-35 a sólové vystoupení Mi-35 nemohla chybět.Tyto letouny ze současné výzbroje našeho letectva doplnil jeden trochu modernější veterán, hradecký MiG-15UTI. Ten navíc v nedělním programu uskutečnil průlet s dvojicí hotovostních JAS-39.

Svou ukázku také předvedl jediný armádní účastník ze zahraničí, polský vrtulník W-3WA Sokol v záchranné úpravě pro operace SAR (search and rescue).


Nezvyklou ukázku letos tvořily drony. Konkrétně bezpilotní prostřed Miss Tractor a dron BRUS, oboje z české produkce. Ukázka dronů na takovéto velké akci však byla přinejmenším pochybná a dobrá polovina návštěvníků ani netušila, že před nimi letová ukázka probíhá.

Což však bylo vidět více než dobře bylo symbolické zakončení jedné éry a předání štafety novému typu techniky. České letectvo resp. CLV Pardubice se po mnoha letech rozloučilo s vrtulníky Mi-2, které nyní nahrazují moderní stroje Enstrom 480.

BALBO

Součástí programu Aviatické pouti se již napevno stala formace BALBO. Tedy hromadný průlet historických letounů. Oproti minulým ročníkům byl průlet o něco zredukován, ale i tak jde na české poměry o unikátní ukázku. Kromě v programu vystupujících letounů se do formace ještě přidaly letouny T-6 Texan, T-34 Turbo Mentor a Jak-3 s řadovým motorem.


 

Poklidný závěr

Závěr 28. ročníku Aviatické pouti obstarala trojice letounů Bücker. 2x Bu-131 Jungmann a premiérově jeden letoun typu Bu-133 Jungmeister.


Definitivní tečku za letovým programem tradičně obstarala skupina letounů Zlín Trenér.


 

Jakub "Kubouš" Jirásek

Rubrika Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.