1/48 AGM-154C Block II – Eduard

27.6.2018 - 630 přečtení

IMG_2713

Po starší verzi AGM-154A/C Block I vydané v únoru tohoto roku, přináší firma Eduard na trh další verzi zbraňové platformy JSOW s označením AGM-154C Block II. Modeláři se zálibou v soudobých typech letadel mají opět důvod otevírat peněženku.

JSOW v mladším vydání

David Lengyel


Název: AGM-154C Block II
Měřítko: 1/48
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 648384


Předloha

Vývoj platformy JSOW jsem popsal v recenzi předchozí verze AGM-154A/C Block I, takže zde doplním jen, že verze C Block II vznikla na základě požadavku na lepší ochranu proti podstrčení falešného GPS signálu. Vyrábět se začala v roce 2007 a plné operační způsobilosti dosáhla v říjnu 2017. Z hlediska modelářského ji lze tedy použít na typech B-1, B-2, B-52 a F/A-18C/D/E/F.


Obsah balení

Výrobce dodává doplňkový set v klasické černé krabičce, kde jsou odlitky chráněny pěnovým molitanem. V zipových sáčcích najdeme úctyhodných 24 odlitků, které jsou až na těla pum shodná s předchozí verzí, obtiskový aršík a jednoduchý návod na sestavení. Díly jsou odlity z tmavě šedé pryskyřice s minimálními kazy v podobě drobných propadlinek na čumáku mezi jednotlivými technologickými nálitky. Tato drobná smítka na kráse lze však snadno eliminovat. Vzhledem ke shodě jsou stejné (sotva znatelné) otřepy na křídlech, opět se tedy nejedná o nic dramatického. Nálitky svou velikostí a umístěním nijak nekomplikují oddělení a začištění dílů. Detaily jsou velice dobře čitelné stejně jako u předchozí sady. Panely na těle munice jsou ztvárněny přesně v souladu s fotografiemi předlohy.

Snad jedinou vadou tohoto doplňkového setu je matoucí označení AGM-154C1 Block II. Patrně došlo ke zmatení rešeršisty, který sloučil dvě verze dohromady: AGM-154C Block II a AGM-154C1 označované jako Block III. Na webu výrobce je uvedeno správně AGM-154C Block II, což je také verze obsažená v balení.


Stavba

Vzhledem k naprosté shodě umístění nálitků a stavebního postupu s předchozí verzí bych se zde jen opakoval, opět tedy s dovolením odkážu na recenzi starší verze.


Obtisky

V tomto bodě se dočkáme standardu firmy Eduard - kvalitní tisk dostatečně sytými barvami odpovídajících odstínů a s perfektním soutiskem. Za použití obtiskových přípravků Gunze by neměl být problém ztvárnit požadovaný marking této klouzavé munice.


Závěr

Stejně jako předchozí verzi i tento doplněk vřele doporučuji, přestože na nějaké výraznější nasazení v nějakém konfliktu a tím pádem inspiraci pro stavbu si ještě musíme počkat. Samozřejmě pouze v případě, že nás historická přesnost nasazení té či oné zbraně trápí.


David Lengyel,
PMC Praha


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.


Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.