(čeština) 1/72 Doplňky pro B-2A – Eduard

11.4.2018 - 686 přečtení

eduard_logo

Pro dvaasedmdesátinový model letounu B-2 Spirit firmy Modelcollect vydali obrničtí několik sad na jeho vyšperkování.

Plechy na Ducha

Roman "Travis" Henych


ZOOM

Název: B-2A
Výrobce: Eduard M.A.
Měřítko: 1/72
Kat. č.: SS624
 


 
První sadou je již tradiční barevný ZOOM. Ten obsahuje palubky a detaily vystřelovacích sedaček ACES II v podobě poutacích pásů, madel a područek. Sadu doplňují nožní pedály. Barevné palubní desky jsou již součástí modelu. To, zda jsou lepší či horší než Edí, nechám na soudu každého modeláře.


Plná sada

Název: B-2A
Výrobce: Eduard M.A.
Měřítko: 1/72
Kat. č.: 73624


Objemnější bráška ZOOMu obsahuje mimo předchozí planžety ještě druhou, nebarvenou, s dalšími doplňky kokpitu v podobě detailně zpracovaného nástupního tunelu včetně schůdků a žebříčku. Oč jednodušeji zní popis, o to horší bude sestavení sady. Zejména v případě schůdků bude třeba extrémní přesnosti a čistoty sestavení, což se ostatně bude týkat i zhotovení tunelu, jeho spasování s trupem a bezproblémové instalace do trupu. Jednomu je až líto, že pokud do modelu nebudete instalovat LEDkové osvětlení, příliš toho z tohoto pěkného detailu vidět nebude. Sadu doplňuji ještě dva plechy před vstupním vzduchovým ústrojím.


 


Podvozek

Název: B-2A podvozek
Výrobce: Eduard M.A.
Měřítko: 1/72
Kat. č.: 72664
 

Další sada na Bé dvojku je velmi rozsáhlá a je v balení, které znají spíše lodičkáři. Sada obsahuje díly pro vylepšení podvozkových šachet. Pokud ji budeme chtít instalovat v celém rozsahu půjde o docela náročnou záležitost.


Nejprve k přední šachtě: plechy obsahují celý její vnitřní plášť a dno, detaily, rozvody, ale také oboje dvířka této šachty včetně mechanismu otvírání. Pro instalaci vnitřního pláště budeme muset odbrousit detaily a vnitřní reliéf plastového dílu B14.


Podobný rozsah práce nás čeká i u obou šachet hlavního podvozku - tj. odbroušení reliéfu z plastových dílů C1 a 2, B1 a 2, C32 a 34 a B22 a 23 a poté instalaci vnitřních plášťů. Zde nesmíte zapomenout před uzavření šachet vlepit ještě podvozkové nohy, později to již neuděláte. Na závěr zkompletujete a osadíte dvířka šachet, opět včetně detailů a zavíracího mechanismu. 


 


Pumovnice

 
Název: B-2A pumovnice
Výrobce: Eduard M.A.
Měřítko: 1/72
Kat. č.: 72663
 

Poslední plechovou sadou tohoto měsíce je pumovnice. Svým rozsahem a velikostí je podobná předchozí sadě a shodná je i filozofie instalace - obroušení plastových dílů a instalace plechů. Sada tentokráte neobsahuje strop pumovnice, ale pouze jeho žebrování, ale přední a zadní části pumovnice však již jako kompletní plechy včetně detailů dolepujete.


To samé platí i o bočnicích pumovnice, které jsou nádherně zpracovány i s žebry a mechanismem pro otvírání dveří. Velmi pěkně je pak zpracována i středová část nesoucí vnitřní dvířka pumovnice. Pokud hovoříme o dvířkách, ty nejsou obsahem této planžety. V ní naleznete pouze výztuhy dvířek.


Tato sada je povinností pro všechny, kdo si chtějí udělat model s otevřenou pumovnicí, nicméně její sestavení bude velmi náročné a v podstatě to bude takový "model v modelu".Masky

 
Název: B-2A
Výrobce: Eduard M.A.
Měřítko: 1/72
Kat. č.: CX504


Úplně posledním doplňkem jsou krycí masky. Naleznete v nich masky pro zamaskování čelních skel a všech disků podvozkových kol. Pozor, původně používaná technologie vyříznutého kolečka a "obruče" se již nekoná. Disky je třeba nejprve stříknout bílou, zamaskovat a následně stříkat barvou pneumatik. Škoda, sám jsem byl příznivcem spíše opačného postupu a maskování "obručí" s následným nástřikem disků kol.


...a ještě jsem chtěl dodat...

Všechny sady samozřejmě obsahují 1 a vícestránkové návody, jejichž náhledy jsou součástí fotek zde v článku. Návody jsou jasné a srozumitelné. Sady jsou baleny v sáčcích s vloženým tvrdým kartonem proti nechtěnému ohybu.


To jest všechno, co jsme všichni viděli už 1000x... 

Suma sumárum

Chybí vám exteriérová sada? Nemusí. B-2 těch detailů stejně venku moc nemá. I když na starý model B-2 od Testorsu Eduard sadu vydal, několik pěkných detailů na exteriér obsahem bylo.


Malou náplastí může být sada, kterou Eda chystá na duben, ale ta bude obsahovat jen detailně zpracované dvířka pumovnic.


Celá plechařina na mne působí velmi pozitivním dojmem, zejména pumovnice. Za sebe si myslím, že pokud jste již investovali do modelu, investice do plechů je také více než vhodná. Nicméně celkový součet cen za model i doplňky bude zřejmě spoustu modelářů už odrazovat. Ale nezoufejte, "vláčkaři" jsou na tom hůř.


Roman "Travis" Henych


Redakce ModelWebu děkuje výrobci Eduard M.A. za poskytnutí vzorků k recenzi.


Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.