Hobby Historie die Folge 41

26.2.2018 - 1.021 přečtení

hh41_2017_0

Hobby Historie číslo 41 vyšlo 21. února 2018 (na stáncích od 23. února 2018).

41. číslo časopisu Hobby Historie

Petr 'DeSnek' Pastera


Operace Jiu-Jitsu

hh41_2017_04_05

V první polovině 50. let si britské Královské letectvo na své konto připsalo realizaci několika průzkumných akcí, které se odehrály ve značné hloubce sovětského vzdušného prostoru. Navzdory rozsáhlé činnosti sovětského vojska PVO dokázali Britové pravidelně uspět. Při jedné z britských špionážních misí došlo i k ostrému zásahu československých hotovostních stíhačů.


Brazilské tanky MBT

hh41_2017_18_19

Ekonomicky nejsilnější a nejlidnatější země Latinské Ameriky disponuje rozvinutým strojírenským i zbrojním průmyslem a patří k vojensky nejsilnějším státům regionu. Brazilské zbrojovky produkují řadu druhů výzbroje včetně složitých kolových bojových vozidel, dobrý zvuk má ve světě rovněž letecký průmysl a Brazílie se podílí i na rozvoji kosmických programů. Její poměrně početná armáda samozřejmě disponuje obrněnými jednotkami, které již od let druhé světové války staví na tancích, importovaných z USA.


Návrat na kontinent

hh41_2017_56_57

Čs. samostatná obrněná brigáda v operaci OVERLORD


Na rozdíl od čs. letectva v rámci RAF, které se operace OVERLORD, tedy spojeneckého vylodění v Normandii, účastnilo od prvního dne, jednotky čs. pozemní armády ve Velké Británii musely na svůj „návrat na kontinent“, jak Britové v dobovém kontextu mj. invazi nazývali, ještě dlouhou dobu čekat. V prvních týdnech tak do bojů v Normandii zasáhli pouze jednotlivci, především čs. důstojníci nacházející se na dlouhodobých stážích u britských jednotek. Prvním z nich byl kpt. Pravoslav Kubišta, který se v „den D + 1“ vylodil v řadách 9. měřičského pluku Královského dělostřelectva na pláži SWORD a během následujících týdnů pak několik dalších.


Tajfun versus Vlaštovka

hh41_2017_76_77

Po spojenecké invazi do Francie v červnu 1944 se postrachem německých pozemních sil staly formace pumami a raketami obtěžkaných letounů Hawker Typhoon. Ty ničily vše, co se objevilo v zorném poli jejich pilotů. Při absolutní vzdušné převaze spojenců byly tyto letouny jen občas obtěžovány stíhači Luftwaffe. Třikrát však došlo k souboji s německou nejmodernější stíhačkou, s proudovým Messerschmittem Me 262 Schwalbe. Střety však nedopadly podle papírových předpokladů, ale odpovídaly jménům letounů - tajfuny smetly vlaštovky z oblohy.


Rubrika Časopis Hobby Historie, Knihy/publikace | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.