1/144 F-15E Strike Eagle – Revell | stavební recenze

10.12.2017 - 1.418 přečtení

Box

Jak se staví Orel nejmenší?

Veletuctový Orel v na stole

Roman "Randalf" Kresta


Název: F-15E Strike Eagle
Výrobce: Revell
Měřítko: 1/144
Materiál: plast


Úvodem

Je to už delší doba, co jsme se letmo seznámili s malým vyzbrojeným Orlem od Revellu, zde následuje pohled detailnější - stavební.


Interiér

Interiér je asi nepočetnější sestavou na modelu, co se týká jednotlivých dílů. Na dané měřítko je docela slušně vybaven - základní vana, sedačky, kniply i přístrojové desky. Přístrojovky a boční panely jsou v obtisku, takže chybí jen upínací pásy (a ty mohly být řešeny také obtiskem, tak jsem si obtisk pásů vyrobil).


Obtisky bočních panelů jsou širší než než výlisek - obtisky jsem nalepil s ohnutím na stěnu trupu, pravý zadní (krátký) podélně rozstřihl a nalepil za sebe. není to úplně správné řešení, ale v daném měřítku při zavřené kabině to očekávaný efekt přinese. Obtisky jsou poněkud tvrdší, použití změkčovacího roztoku bude nutné.


Druhá věc ohledně obtisků přístrojů do kabiny se týká podkladové barvy - návod uvádí černou (přesněji antracit), ale v tom případě se přístroje ztrácí, doporučuji tedy panely ponechat v šedé, jako zbytek interiéru.


Zespodu vany kokpitu je přední podvozková šacha, která současně slouží i pro usazení celé sestavy do přídě.

I když návod zátěž do přídě neuvádí a předpokládám postavení na tři body i bez toho, preventivně jsem kousek olova přidal. Sestavu přídě jsem ukončil ve stavu pouze s přední přístrojovkou a předním kniplem, zbytek vybavení budu dolepovat až před uzavřením kabiny pro lepší manipulaci při kompletaci modelu.


Pokud by se kabina lepila otevřené, doporučuji vytáhnout novou z fólie, z modelu má přílišnou tloušťku stěny a vypadá hodně nemodelově. Plus doplnit panty a další vybavení pro otevřený překryt.


Trup

Než se pustíme do práce na trupu, je potřeba předvrtat otvory pro podtrupové závěsníky. Otvory jsou z vnitřní strany naznačeny, návod však na tento krok zapomíná.


Do trupu se vlepuje přepážka s naznačeném turbín, pak můžeme "krabici" uzavřít.


Způsob rozdělení na horní a spodní část trupu je velice elegantní, nesmíme však zapomenout začistit boky mezi křídlem a výškovkou. Stejně tak zaslouží pozornost konce ve špičkách, kde se sesazují oba díly trupu.

Vyhazovače z formy jsou rozmístěny docela rozumně, na některých místech však vidět budou, jako například na sání, kde se tmelení nevyhneme.


Když už jsem byl v broušení v nasávaní, ztenčil jsem i hrany, vypadá to modelověji. Pokud bych stavěl model s cílem soutěžního kousku, doplnil bych i vnitřní mechanizaci sání, čímž by se zakryly stopy po vyhazovačích uvnitř trupu, a doplnil sací kanály k turbínám.


Křídla

Křídla i výškovky jsou součástí trupu a díky tomu by neměl být problém s udržením geometrie. Křídlo je částečně rozděleno mezi poloviny trupu, což eliminuje případné vtaženiny, které vznikají při velké tloušťce materiálu. Daní za to je však hodně viditelná spára, kterou bude nutno zatmelit.


Motory

Motory, nebo chcete-li přesněji výstupní trysky jsou na toto měřítko docela propracované. Vnitřní část s naznačením konce turbíny a samotná tryska lepená ze dvou částí.


Stěnu výstupní trysky jsem ztenčil. Kdo by si chtěl tuto partii vylepšit, má možnost při dostatku trpělivosti z vytažené tyčinky doplnit ovládací táhla.


Kompletace

Sestavenou příď jsem vlepil do zbytku trupu, sedne dobře a maximálně začistíme spoj. Co nesedí úplně dobře jsou nasávací kanály, které úplně nedosednou k trupu - vyřešil jsem kouskem tenkého plastiku. Poté jsem pokračoval v dokončení kokpitu vlepením zbývajících dílů (sedačky, kniply a zadní palubka) a kabinu uzavřel.

Zde se postupně dostáváme k výzbroji. Orel je výzbrojí bohatě vybaven a část výzbroje je nesena na trupu.

Při pohledu na rozšířené boky jsem řešil otázku postupu stavby a barvení. Zvolil jsem cestu nejmenšího odporu a zkompletoval je samostatně a přilepil až po nástřiku.


Obtisky a finalizace

Obtisky, tištěné v Portugalsku, mají zjevný a na první pohled viditelný posun krycího laku. Nevím zda jsem jen natrefil na vadný kus nebo to je u všech. Vyzkoušel jsem tedy přenos čísla obtisku, které prošlo i s části bez krycího laku, takže problém s trháním se nekoná.

Tento drobek má, jako každá správná roura, vedle základního označení také dost popisků (čtvrtkaři by mohli u téhle mašiny vyprávět), tak si na "dekálování" udělejte dost času, chce to trpělivost a dobré oči. Jak již bylo uvedeno, obtisky mají posunutý lak, takže po nanesení zůstává část obtisku lesklá a je nutné s tímto počítat při finálním přelakování a zafixování povrchu.


Každopádně si však připravte chemii, obtisky jsou poněkud prkenné a obzvláště v tomto měřítku by to bylo dost viditelné. V prvním kole jsem nasadil nové NEO lektvary od Gunze, které však moc nezabraly (viz foto směrovek a není to jen zde, už jsem je vyhodil), takže přišel ke slovu vysokooktanový Hypersol od Agamy. Ten zabral, prostě když chemii, tak z Pardubic...

Blížíme se k závěru, kompletace podvozků je snadná, nejdříve nasadíme kolečka na nohy a vlepíme to trupu, obráceně bych to nedoporučoval, je to fakt malé a trefit se není jednoduché.

Poslední krok ke kompletnímu modelu je výzbroj a výstroj, které zde máme vskutku dostatečný výběr - 4x AIM-9L, 2x AIM-120B, 2x GBU-10 a 2x GBU-15, k tomu přídavné nádrže a další podvěsy.


V případě raket doporučuji zkompletovat závěsník, nalepit na něj rakety mimo model a až poté komplet přilepit na křídlo. Po zatvrdnutí finálně podvěsit přídavné nádrže.


Shrnutí, poznatky a doporučení

  • Stavba není náročná a zvládne to i "lepič domácí".
  • Zvýšenou pozornost a trpělivost vyžaduje bohatá výzbroj a výstroj.
  • Bez sesazení nasucho, spasování a místy přibroušení se neobejdeme.
  • Trocha tmelení nás nemine na spodní straně křídel.
  • Obtisky se bez usazovací chemie neobejdou.


Závěr

Stavba jde příjemně od ruky a pokud se nenecháte vyrušovat jinými modely (či modelkami), můžete mít během týdne po večerech další elegantní model ve své vitríně.

Přeji pohodovou, ničím a nikým nerušenou stavbu...


Roman "Randalf" Kresta
MK Apolo Kopřivnice


Redakce děkuje firmě Corfix, dovozci modelů Revell, za poskytnutí vzorku k recenzi.Rubrika Corfix, Letadla - 1:144, Letadla - Stavební recenze, Revell | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.