1/72 Wernher von Braun – Brengun

19.7.2017 - 1.456 přečtení

Brengun

Firma Brengun vydala odlévanou figurku jednoho z významných otců moderní kosmonautiky (a někdejšího nácka) Wernhera von Brauna.

Na Měsíc i s ďáblem
aneb účel světí prostředky

Roman "Randalf" Kresta


00

Set: Wernher von Braun
Výrobce: Brengun
Měřítko: 1/72
Kat.č.: BRL72076


Wernher von Braun

Dr. Wernher Magnus Maximilian Freiherr von Braun (23. března 1912 Wirsitz, Německé císařství (dnes Wyrzysk v Polsku) – 16. června 1977 Alexandria, Virginie, USA) byl konstruktér německých a později amerických raket. Zkonstruoval, mimo jiné, první bojově nasazenou balistickou raketu V-2, kterou Německo ostřelovalo Londýn, či Saturn V, který vynesl první lidi na Měsíc, který byl ostatně jeho primárním cílem.


Po dopadu první rakety na Londýn měl von Braun prý pronést větu: „raketa fungovala perfektně, jen přistála na špatné planetě“, ale o tomto bonmotu panují pochybnosti, protože von Braun jako člen nacistické strany musel vědět, k čemu jeho výzkumy povedou a jak budou využity. Na druhou stranu je pravdou, že byl v roce 1944 zatčen gestapem a obvinění vznesená proti němu byla založena i na jeho údajných projevech nespokojenosti s vojenským zaměřením jeho výzkumů. Jen jeho nenahraditelnost v projektu a přímluva Alberta Speera mu tehdy zřejmě zachránila život.


Ještě před obsazením raketového komplexu Spojenci, navrhl von Braun, že se vzdá Američanům do zajetí i s přední pětistovkou vědců a společně s plány i testovacími prototypy. Nevybral si Američany náhodou, ale čistě prakticky, neboť byli kromě SSSR jedinými, kdo měli dostatek kapitálu na raketový výzkum. Rozhodl se tedy v ukradeném vlaku převézt svůj tým přes válkou poničené Německo do amerického zajetí. Současně se zajetím von Brauna a jeho týmu byl Američany obsazen a prozkoumán podzemní výrobní závod Mittelwerk v Durynsku, kde se rakety vyráběly. Bylo odtud do Ameriky odvezeno na 100 raket V-2 včetně dokumentace ještě před tím, než bylo Durynsko po skončení války předáno Sovětům. Těm se však též podařilo zajmout část vědců z týmu von Brauna.


Figurka

Soudě dle ošacení, má figurka přestavovat von Brauna v jeho prvním angažmá u nacistů. Odlitek je čistý, pár drobných bublin by se však našlo, ale nic, co by se nedalo řešit.


Při jejich stavbě, či spíše vybarvení, budeme potřebovat pevnou ruku a silné nervy. A silnější lupa taky nebude úplně od věci.


Výsledek

Figurka je docela slušně propracovaná, určitě přijde vhod stavitelům diorámat či nadšencům do raketové techniky. Vedle V-2 se bude Wernher von Braun vyjímat dobře, Saturn V jej v měřítku 1/72 však zcela zastíní...


Roman "Randalf" Kresta,
MK Apolo Kopřivnice


Redakce ModelWebu děkuje firmě Brengun za vzorek k recenzi.Rubrika Brengun, Dioráma - 1:72, Figurky, Technika - 1:72 | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.