1/35 T-14 Armata – Zvezda

2.5.2017 - 2.666 přečtení

Firma Zvezda vydala stavebnici modelu v měřítku 1/35 nového ruského tanku ARMATA postaveného na stejnojmenné platformě...

T-14 Armata

Jiří 'Novis' Novák


Stavebnice: T-14 Armara
Výrobce: Zvezda
Měřítko: 1/35
Katalogové číslo: 3670
Doplňky: Leptené sady Eduard 36353 Armata side skirts a 36352 T-14 Armata


Historie

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství.


Při vývoji tanku a celé platformy Armata byly použity některé výsledky z předchozích projektů Objekt 195 (T-95) a Objekt 640 (Černý orel), které probíhaly mezi lety 1990 až 2010. Tank T-14 (dříve označovaný také jako T-99) je od roku 2009 vyvíjen Uralskou konstrukční kanceláří dopravního strojírenství UKBTM ve spolupráci s firmou Uralvagonzavod v Nižném Tagilu.


V letech 2014 a 2015 byla vyrobena série asi 20 kusů určených pro testování jednotlivých systémů a další armádní zkoušky. Vývojové práce stále probíhají a definitivní sériová verze se může od dosud předvedených tanků lišit, Zejména to platí pro věž, její výzbroj a pancéřování. Státní zkoušky tohoto typu byly naplánovány na druhé pololetí roku 2016, sériová výroba bude zahájena nejdříve v roce 2017 nebo 2018. 


Obsah krabice

V krabici najdeme 8 rámečků ze světle šedého plastu s 404 díly, jeden rámeček z čirého plastu s 18 díly, dvě síťky a aršík s obtisky.

Rámeček A

Zde máme spodní díl korby s hezky ztvárněnými sváry a šrouby.

Rámeček B

Obsahuje horní díl korby s již uvedeným ztvárněním detailů stejnými jako u spodní části korby.

Rámeček C

Obsahuje dva hlavní díly věže tanku, opět s hezky udělanými detaily.

Rámeček D

V tomto rámečku jsou části pásu, mřížové ochrany zadní části vozidla, bočního pancéřovaní - takzvané šircny, díl na spodní část věnce věže a přední části korby.

Rámeček E

Ve dvou rámečcích E jsou obsaženy pojezdová kola, napínací kola, hnací kola , vahadla, nosné kladky, vrhače systému hard-kill, díly pásu v celku a po článcích. Díly pásu mají na své vnitřní straně stopy po vyrážečích.

Rámeček G

I tento rámeček je v krabici dvakrát a obsahuje vodící ozuby pásu, díly pro upevnění mřížové ochrany, díly pohyblivé ochrany soft-kill, senzory ochrany soft-kill, rámy nad světla, světla, díly zařízení pro hloubení okopu, výfuk, oka pro upevnění tažného lana za zadní části korby, zátky na spodek korby, pevné vrhače systému ochrany soft-kill, madla a díly šircen.

Rámeček H

Tento rámeček obsahuje poklopy prostoru osádky, mřížovou ochranu, tažná lana, kulomet PKTM, hlaveň kanonu, díly pro přední rohové části věže, meteorologické čidlo, díly lafety dálkově ovládaného kulometu, anténu radiostanice, anténu datového spojení, základnu panoramatického zaměřovače velitele a další díly věže.

Rámeček K

V něm jsou obsaženy díly pro panoramatický zaměřovač velitele, díly kanonu, pancéřování stropu věže, lafetu kulometu PKTM, kryty periskopů, další díly základny panoramatického zaměřovače velitele.

Čiré díly

Rámeček F s čirými díly obsahuje díly světel, periskopů, infračervený přístroj řidiče a panoramatického zaměřovače velitele.

Veškeré stopy po vyrážečích jsou umístěny tak, že nebudou vidět. Výjimkou jsou již zmíněné pásy.


Obtisky

Aršík s obtisky, s lehce viditelným rastrem, je vytištěný Zvezdou.


Návod

Návod vytištěný na klasickém papíře. Jak je u Zvezdy zvykem, je přehledný, rozdělený na stavbu věže a korby samotné a ve 29 krocích nás provede stavbou tohoto nového ruského tanku. Najdeme v něm i schéma na umístění obtisků na jeden přehlídkový a jeden vymyšleně kamuflovaný stroj.


Doplňkové sady

Sada 36353 obsahuje leptané díly, kterými nahradíme část šircen, tedy jejich v reálu gumovou část.

Sada 36352 nám pomůže nahradit plastové díly ze stavebnice, a to senzory systému ochrany soft-kill, zástěrky, mřížky nad motorový prostor, mřížovou ochranu a její upevnění, díly upevnění tažných lan, kryt výfuku a další drobné díly.


Zhodnocení

Na závěr konstatuji, že se Zvezdě podařilo znázornit zmenšeninu tohoto nového Ruského tanku dobře. Na soutěžích jsem model postavený viděl a troufám si říct, že i bez doplňků se tento model dá postavit na úrovni.


Jiří 'Novis' Novák


Redakce ModelWebu děkuje firmě Corfix za vzorek k recenzi.Rubrika Corfix, Technika - 1:35, Technika - Náhledy do krabiček, Zvezda | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.