1/72 Avro Rota C.30 – RS models

7.12.2016 - 2.113 přečtení

img025maly

Meziválečný vírník Cierva C.30 a jeho různé licenční verze, neunikly pozornosti firmy RS models, která tento bezesporu zajímavý stroj vydala v několika přebalech. My se nyní podíváme do krabičky s britskou verzí Avro Rota.

Vírník z britských ostrovů

Zdeněk 'ujík' Uj


Model: Avro Rota C.30
Výrobce: RS models
Měřítko: 1/72
Katalogové číslo: 92188


Informace o tomto velmi rozšířeném vírníku je možné dohledat třeba na Wikipedii, nebo na valka.stoplusjednicka.cz.


Obsah krabičky

Jednodílná krabička s bočním otvíráním v sobě skrývá jeden rámeček s plastovými díly, fólii s průhlednými štítky, aršík obtisků a stavební návod. Zadní strana krabičky je využitá pro kamufláže.


Plastové díly

Rámeček s plastovými díly okrové barvy má původ v short-runové formě. Povrch dílů je hladký, občas je cítit po přejetí prstem drobná krupička.

Poloviny trupu mají moc pěkně udělanou plátěnou konstrukci. Paneláž v podobě negativních linek je naznačená velmi jemně a na spoustě míst se téměř ztrácí. Použití rydla bude nezbytností.


Z vnitřní strany v prostoru kokpitu je naznačená konstrukce trupu. Tak jako trup, i ocasní plochy mají velmi pěkně naznačený plátěný potah a stejně tak i velmi jemné a mělké rytí. Navíc je na nich i patrný spoj dělení formy, ale zabroušení, nebo zaškrábnutí nebude dělat problém.

Zbytek rámečku tvoří drobné díly, vzpěry, vybavení kokpitu, rotorové listy, motor, podvozek, atd. A na všech těchto dílech bude potřeba opět zaškrábnout dělení formy, začistit drobné nálitky, otřepy a odvrtat zalitá osazení. Prostě short-run ve své typické podobě od tohoto výrobce.

Kokpit je na krabičku vybavený slušně, na sedadlech je dokonce naznačeno polstrování a pásy. . Opatrnost bude nutná u začišťování vzpěr a rotorových listů, přeci jen jsou tyto díly dost tenké. Ale použitelně vypadají všechny.

Asi nejslabší částí modelu je motor. Výfukové potrubí bude po začištění a odvrtání použitelné, ale motor by si zasloužil nějakou náhradu, zvlášť, když je celý na očích.


Čiré díly

Klasické čiré díly zde nejsou, pouze acetátová fólie, ze které musíme vystřihnout a naohýbat větrné štítky.


Obtisky

Obtisky jsou tenké, lesklé, s prakticky neznatelným přesahem krycího laku, soutisk také vypadá dobře. Trošku mně zarazila rozdílnost modré ve znacích a na směrovce u jugoslávské verze, ta by myslím měla být ve stejném odstínu.


Varianty zbarvení

Co se zbarvení týká, můžeme si vybrat ze čtyř kamufláží – britské, československé, jugoslávské a norské. Jako podklad pro kamufláže a nanášení obtisků slouží bokorysy na zadní straně krabičky.


Zatím co u jednobarevných strojů Jugoslávie, Československa a Norska je bokorys dostatečný, pro kamuflovanou britskou verzi rozhodně nestačí. Přitom by se pohled z druhé strany určitě na krabičku vešel. Tady bude nutné zapátrat minimálně na internetu.


Odstíny barev pro jednotlivé kamufláže jsou uvedeny slovním popisem a v odstínech C-čkových Gunze.

  • Kamufláž č.1 Avro Rota Mk.I, 529 Sqr. RAF, Velká Británie, 1944
  • Kamufláž č.2 Avro C.30A, I. Autozirska Grupa, Jugoslávie, 1939
  • Kamufláž č.3 Avro C.30, VTLU, Československo, 1936
  • Kamufláž č.4 Avro C.30, Norsko, 1935


Návod

V návodu najdeme stručnou historii v angličtině, očíslování jednotlivých dílů, seznam použitých barev a samotný stavební návod. Potěší čelní pohled na podvozek, ještě by nebyl od věci i čelní pohled na hrazdu s rotorem.


Je dobré si návod před stavbou prostudovat, protože podle zvolené kamufláže musíme vybrat rotorové listy a kola podvozku. Kola s plným diskem mají v nákresu špatné označení, místo čísla 20 tam má být č. 21.


Návod také neupozorňuje, že nám zbudou díly č. 33, 35, 36, 39 a 42, které se použijí u jiných verzí, které výrobce vydal.


Závěr

Výrobce rozhodně zaslouží pochvalu za výběr velmi zajímavého stroje.


Potěší velmi pěkné znázornění plátěného potahu, naopak zamrzí všudy přítomné spoje formy a drobné kazy.


Stavba díky množství vzpěr podvozku a rotoru nebude zrovna nejjednodušší a bude náročná na dodržení geometrie, ale ta trocha práce navíc za to rozhodně stojí. Jen by to prostě chtělo resinový motor...


Zdeněk 'ujík' Uj


Redakce ModelWebu děkuje firmě RS models za poskytnutí vzorků pro recenzi.


Rubrika Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček, RS models | 2 komentářů

Komentáře

2 odpovědí k článku “1/72 Avro Rota C.30 – RS models”

  1. MichalJ napsal:

    Jen poznámka: "kniply" ve stavebnici jsou. Akorá nevedou klasicky zdola, ale shora - díl 32.

  2. Zdeněk 'ujík' Uj napsal:

    Takže jestli tomu dobře rozumím, je to ten díl 32? Díky za upozornění, v textu to opravím a tímto se omlouvám i výrobci.

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.