1/72 MiG-23MLD – Kovozávody Prostějov

15.10.2016 - 4.165 přečtení

kovozavody_logo.gif

Kovozávody vydaly další verzi bedny...

Bedna potřetí

Petr DeSnek Pastera


KPM0070_box
Název: MiG-23MLD Flogger-K
Měřítko: 1/72
Výrobce: Kovozávody Prostějov
Kat. číslo: KPM 0070


Předloha

MiG-23ML (Izd.23-12, Flogger G) vznikl vývojem z původního MiG-23M, oproti kterému doznal určitých vylepšení. Vedle lehčího a méně žravého motoru dostala verze ML výkonnější střelecký systém S-23ML s novým radiolokátorem, plynovou turbínu pro start motoru, podvozek o větší výšce, rozšířená možnosti nesené výzbroje a další vylepšení. Na první pohled viditelnou změnou, která verzi ML odlišuje od předchozích M a MF, je nová směrovka bez dlouhého předkýlu.


Dalším vývojem typu MiG-23ML vznikly verze MLA, resp. MLD, která je předlohou této stavebnice. MiG-23MLD měl vylepšenou aerodynamiku, nový systém řízení palby a velké výmetnice klamných cílů na horní části trupu, které jsou vizuálním odlišením od předchozích verzí.


Stavebnice

Základem stavebnice je již několikrát představený model MiG-23MF, který je doplněn o novou příď a sání k motoru. Model je dostatečně znám, pro oživení si vás dovolím odkázat na předchozí recenzi.

Stavebnice má svůj původ u firmy R.V.Aircraft, Kovozávody vyčistily a upravily formy a předkládají nám upgrade původního modelu.

Drobná nepříjemnost nás čeká u sedačky, kdy je mezi naznačené pásy umístěn vyhazovací kolík.

Oproti původní stavebnici jsou nové i průhledné díly, které jsou jsou čiré a bez vad.

Rozdílové díly, jak již bylo uvedeno, tvoří upravená příď a sání a jsou shodné se stavebnicí verze ML, vydané dříve. Oboje je ve stejné kvalitě jako zbytek modelu.

Srovnání původních a nových dílů

Návod, obtisky a kamufláž

Návod je rozsáhlejší, což odpovídá většímu počtu dílů ve srovnání s jinými modely od KP.

Na osmi plnobarevných stranách formátu A5, tištěných na křídě, je přehledně rozkreslena do jednotlivých kroků stavba modelu, která je doplněna o krátkou historii typu, schéma titulní kamufláže a rozmístění popisků.

Obtisky jsou na obvyklé úrovni KP a nevykazují chyby či přesazení. tentokrát zde není přístrojová deska a upínací pásy, protože jsou plasticky naznačeny na dílech a návod nás nabádá jak si je vybarvit ručně. Součástí obtisků jsou bohaté popisky.

Kamufláže jsou nabízeny v sovětského letectva z doby jejich experimentování v Afganistánu.


Hodnocení

Při stavbě bude nutná dávka trpělivosti, zvláště při sestavení podvozku a při udržení geometrie křídel, které "visí" jen na dvou pantech. Model však lze s klidem doporučit i méně zkušeným modelářům, náročnější kolegové si mohu model bohatě vylepšit doplňky, které již byly vydány dříve pro původní RV.

Petr DeSnek PasteraRedakce Modelwebu děkuje firmě Kovozávody Prostějov za poskytnutí vzorku k recenzi.

Rubrika Kovozávody Prostějov, Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.