1/72 a 1/35 novinky ŘOP o.s. pro bunkrology

20.9.2016 - 2.605 přečtení

ŘOP. o.s. - Samek models

Brzo si budeme  připomínat výročí Mnichova 1938, tedy událostí které zasáhly naši historii více než by se zdálo a mělo by být věčným mementem i v současné době.

Firma  ŘOP o.s  proto  připravila  několik  novinek  pro bunkrology či dioarámisty, tentokrát ve větším měřítku a to 1/72 a  jednu novinku 1/35...

Bunkry

Zbyněk Škopán

Úvodem

Brzo si budeme  připomínat výročí Mnichova 1938, tedy událostí které zasáhly naši historii více než by se stálo a mělo by být věčným mementem  i v současné době.
Firma  ŘOP o.s  proto  připravila  několik  novinek  pro bunkrology či dioarámisty, tentokrát ve větším měřítku a to 1/72 a  jednu novinku 1/35.  Především  jsou to dva bunkry z oblasti  Jižní Moravy v atypickém dvoupatrovém  uspořádání.  Menší drobný doplněk,  a jedná se o protitankovou překážku tzv. železobetónový ježek, je v měřítku 1/35.

1/72 Lehký objekt vzor 37 160z

III.sbor - MJ, Prostor úseku č.10, č.ŘOP 3114

ROP 160Z_01

Bunkr se nachází  u železniční trati  u Mikulova  mapa přesněji u vesnice Dobré Pole. Podle server ropiky.net zde.

Možnost objednat na e-shopu výrobce zde.

1/72 lehký objekt  vzor 37A-160X

III.sbor -MJ, prostor úseku č.5, č.ŘOP 1242

ROP 160X_01

Bunkr se nachází poblíž zámku Vranov Nad Dyjí. Podle serveru ropiky.net zde.

Možnost objednat na e-shopu výrobce zde.
Oba bunkry jsou poměrně rozměrné sádrové odlitky a zejména vz.37A 160z si dokáži představit v kombinaci např s německou dresínou.

1/35 Železobetonový ježek 5 ks

Představuje nejstarší typ  protitankové překážky. Po mnoha zkouškách byla sice v roce 1937 zastavena (překážka byla moc těžká, nebyla odolná proti ostřelování hlavně dělostřelectvem a skýtala by ochranu nepřátelské pěchotě díky šířce ramen). Ve výzbroji respektive v budování opevnění byla nahrazena železnými rozsocháči. Ježci byly použity zejména v souvislosti s opevněním vz.1936 a v obvodových a intervalových překážkách v linii těžkého opevnění na Ostravsku a v Bratislavě.

ROP Jezek 01

Ježek je balen po pěti  kusech a modelářské použití spatřuji nejen v kombinaci s technikou druhé světové války z období mnichovské krize nebo Ostravské operace, ale vzhledem k tomu že s těmito ježky se bylo možné setkat v kasárnách a cvičištích ČSLA/ČSA, nebo v pásmech zodolnění hranic tzv. železné opony, skýtá se možnost využití nebo doplnění k moderní technice.

Možnost  objednání zde 

Zbyněk Škopán

Text nebyl poslán výrobci k schválení ani jakékoliv editaci. Byla uplatněna svoboda názoru autora.

Rubrika Dioráma - 1:35, Dioráma - 1:72, Novinky Ř.O.P., ŘOP o.s. | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.