(čeština) 1/72 Fw-190A-5 těžký stíhač + Zoom + Masky – Eduard (weekend edition)

26.8.2016 - 3.344 přečtení

eduard_logo

Eduard vydal další "víkendový" stroj Fw-190

Á pětka ve víkendové krabici

Jan Starý


Úvod

Pry ty, kterým stačí stavebnice z edice "weekend" je na trhu další model známého Focke-Wulfa Fw 190. Tentokrát A-5 jako těžký stíhač. K stavebnici je také možnost dokoupit sadu leptaných doplňků a masky.


Stavebnice

7436

Název: Fw-190A-5 heavy fighter
Měřítko: 1/72
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 7436


Při prvním pohledu na krabici ihned zaujme změna velikosti. Eduardi nechali krabici poměrně dost zvětšit. Původní krabice o rozměrech 30x20x5 cm byla těsná a rámečky v ní byly uloženy opravdu od kraje ke kraji. Nová krabice s rozměry 38x23x4,5 cm je tedy mnohem větší ve dvou rozměrech, ale nižší. Rámečky v ní dost "plavou". Doslechly se mi názory, že se rámečky "oťukají" a poškodí. Nic takového jsem nevypozoroval.

Stavebnice se skládá z dvou rámečků z šedého a jednoho rámečku z čirého plastu. Po vyjmutí z krabice a následně ze sáčků není žádný díl poškozen nebo uvolněn.

Čiré díly mají tenký profil na všech dílech. Průhlednost je výborná, téměř bez optického zkreslení.

Díly trupu a křídel mají rozdílnou kvalitu povrchu. Spodní díl křídla má lehkou krupici. Na dílech jsou viditelné mapy. Zprvu jsem si myslel, že je to "špína", ale umýt to nešlo. Tudíž jsem usoudil, že je to součástí dílů. Nástřik surfaceru tyto mapy zakryl aniž by bylo potřeba něco leštit. Ani lehké mechanické namáháni neodhalilo vady. Jedná se pouze o estetiku surového dílu. Některé díly mají otřepy. Rytí je všude stejné, bez vad. Stejné je to s nýty. Na vnitřní straně trupu jsou stopy po vyhazovácích.

Ostatní díly mají také na povrchu místy lehkou krupici, viz překryt motoru nebo vrtule. Některé díly nesou stopy po dělící rovině formy, ale přesazení není vidět. Na pár dílech jsou i nežádoucí stopy po vyhazovácích, zvláště u dílů podvozkových šachet.

Obtisky jsou tisknuty v Eduardu. Na obtisku přístrojové desky vidíme lehce posunutý soutisk. V obtiscích, obsahující černou barvu jsou vidět tečky. Obsahují také poutací pásy, což ocení modeláři, kteří nechtějí k stavebnici nic dokupovat.

V krabici nalezneme také obtisky popisek. Taktéž tisknuto v Eduardu. I přes velmi malé nápisy je písmo krásně čitelné. U obtisku označeného písmenem V je vidět posunutý soutisk.

Návod je klasický, sešitový. Na první straně spatříme historii stroje. Bohužel pouze v anglickém jazyce. Dále následují standardní náležitosti, na které jsme u Eduardu zvyklí, včetně popisu piktogramů, použitých barev a umístění dílů.


Stavebnice nabízí dvě kamufláže. Stroj z východní fronty a stroj operující ve Francii.

  1. Fw 190A-5 - W. Nr. 7334, Oblt. Josef Wurmheller, 9./JG 2, Vannes, červenec 1943
  2. Fw 190A-5 - W. Nr. 5868, Oblt. Max Stotz, 5./JG 54, východní fronta, léto 1943


Zoom

Výrobce: Eduard
Kat. číslo: SS564
Návod: zde


V planžetě jsou díly kokpitu, například přístrojová deska, pedály nebo poutací pásy. Tyto díly, kromě pedálů, jsou barvené. Soutisk žluté a červené barvy je ujetý, což je vidět na přístrojové desce. Další díly jsou pro vylepšení vzhledu šachet a podvozkových noh. Anténa v leptu je "placatá", raději bych volil vytažený rámeček, případně drátek.


Masky

Výrobce: Eduard
Kat. číslo: CX456
Návod: Zde


Pro výše zmíněnou stavebnici lze také dokoupit stříkací masky. Jsou určeny jen pro vymaskování čirých dílů. Vyřezány jsou do "kabuki". Masky se nanesou okolo rámu a zbytek musí modelář domaskovat buď maskolem nebo maskovací páskou.


Závěr

Stavebnici není třeba víc rozebírat. Na trh již pár těchto strojů Eduard uvedl a liší se pouze rámečky pro danou variantu, ale technologické zpracování je totožné. Opět se jedná o krásné rozšíření rodiny Fw-190 s atraktivními kamuflážemi. Předchozí verze stroje jsme na Modelwebu již prezentovali, včetně staveb. Doplňky jsou sice k dispozici, ale zpracování samotné stavebnice je velmi pěkné a i bez použití "zoomu" lze postavit krásný model.


Jan Starý
SPL-LiberecRedakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.

Rubrika Eduard, Technika - 1:72, Technika - Náhledy do krabiček | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.