1/48 I-153 Čajka – ICM

5.1.2016 - 5.375 přečtení

01

Poslední novinkou ukrajinské firmy ICM je sovětská druhoválečná stíhačka z počátku velké války I-153 Čajka. Jak se model povedl v měřítku 1/48 si můžete přečíst v následujícím článku.

Čajka v královském měřítku

Petr "Chmell" Chmelík


Model: I-153 Čajka
Výrobce: ICM
Měřítko: 1:48
Kat. číslo: 48095


Úvod

Těsně před vánoci se na pultech našich modelářských obchodů objevila novinka Kijevské firmy ICM. Neváhal jsem a model si půjčil od kolegy, který si jej zakoupil.


Stavebnice je navržena 3D modelováním, což je v poslední době již běžné a může to zaručit velkou detailnost a přesnost dílů. Model samotný je uložen v tuhé krabici a na ni je pak "navlečeno" víko s obrázkem letící Čajky.


Uvnitř pak nalezneme čtyři rámečky z šedého plastu, jeden menší rámeček s větrným štítkem, obtiskový aršík a stavební návod.


Rámeček A1

Polovinu trupu, podvozkové nohy a drobotinu to obsahuje první rámeček. Trup je hezky ztvárněn, především jeho plátěná část. Pokud jde o rytí, tak to bych si představoval hlubší. Na trupu jsem také nalezl jednu propadlinu a to v místě vnitřní konstrukce trupu. Tato propadlina je na začátku plátěného potahu a tak nebude její odstranění lehké. Ostatní díly jsou vylisovány perfektně a třeba dělící rovina je téměř neznatelná.


Rámeček A2

Druhý rámeček je největší ze všech a krom křídel obsahuje také vodorovné ocasní plochy, podlahu kokpitu, křídelní vzpěry, motor a jeho kryty a několik menších dílů. Všechny díly jsou vylisovány čistě a tentokráte jsem nikde nenalezl propadlinu nebo otřep. Především naznačení plátna na křídlech je stejně jako na trupu ztvárněno krásně realisticky.

Motor samotný je také vylisován v mezích možností a při prohlížení v rámečku stavebnice se mu nedá nic vytknout. Snad jen menší vyhazovač na každém válci ze zadní strany.


Rámeček A3

Třetí rámeček je téměř totožný s tím prvním. Ale obsahuje druhou polovinu trupu, vzpěry VOP, pancéřové opěradlo sedadla a především výfuky. Pro trup platí to samé jako u prvního rámečku, jen s tím rozdílem, že propadlina není tentokrát žádná. Ostatní díly jsou také bez sebemenšího kazu, jen výfuky si musíme odvrtat. Na to již použitá technologie lisování nestačí.


Rámeček B

V dalším rámečku pak nalezneme bomby a rakety. Znovu je vše vylisováno čistě bez otřepů a propadlin.


Čiré díly

Poslední rámeček obsahuje čirý větrný štítek. A ten mi přijde jako nejslabší část stavebnice a to především díky vtoku, který je na přední straně štítku a plast kolem dělá jako by vlny. Snažil jsem se tento detail vyfotit a tak doufám, že to bude pochopitelné.


Obtisky

Obtiskový aršík obsahuje znaky a čísla pro čtyři nabízená zbarvení. Krom toho ještě najdeme na aršíku budíky přístrojů. Ano budíky, každý je totiž jako samostatný obtisk.
Soutisk je perfektní a obtisky jsou pololesklé.


Návod

Dvanácti stránkový návod nás v úvodu seznámí s historií předlohy. Následující strany pak ukazují rozvržení dílů a dalších sedm stran pak ve dvaceti osmi krocích samotnou stavbu. Na poslední stránce stavebního postupu je pak čelní pohled na stroj s ukázkou výpletu. Musím se přiznat, že z takového zobrazení nejsem vůbec moudrý a netuším, kam které z lanek patří. Lepší by bylo dát tento pohled do 3D, aby bylo vše jasné. Poslední dvě strany pak patří kamuflážním schématům na již zmíněné čtyři stroje.


Závěr

Model mě příjemně překvapil svojí kvalitou. Je vidět, že i na východ od naší republiky se dají dělat krásné modely. Sestavitelnost jsem nezkoušel a to z důvodu, že mám model jen zapůjčený.


V budoucnu se určitě můžeme těšit na nějakou leptanou sadu od firmy Eduard. Tento model si jí určitě zaslouží. A pokud vám nevyhovuje nabízené zbarvení můžete se kouknout na produkci firmy ŘOP o.s. ta momentálně nabízí šest obtiskových aršíků.


Petr 'Chmell' Chmelík,
KPM Plzeň


Za zapůjčení modelu děkuji kolegovi Tomášovi z KPM Plzeň :)


Rubrika ICM, Letadla - 1:48, Letadla - Náhledy do krabiček | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.