Obtisková sada MiG-21MFN 1/48 od JBr Decals

16.4.2015 - 2.776 přečtení

Novinková obtisková sada firmy JBr Decals v měřítku 1/48, která potěší milovníky českého letectva a MiGu-21 zvlášť.

Obtisková sada MiG-21MFN 1/48 od JBr Decals

Výrobce, známý obtiskovými sadami v měřítku 1/144 poprvé zabrousil do měřítka 1/48 a výsledný produkt je příjemným překvapením.
První, co mě překvapilo už na poště, byla tloušťka obálky, ve které byla obtisková sada zabalena. Po otevření obálky mé překvapení ještě zesílilo, protože její tloušťka nebyla dána jen ochrannou vložkou obálky, ale především tloušťkou zabaleného obsahu. Pojďme se tedy na ní podívat.

Sada, zabalená do plastového sáčku se zipem obsahuje dva obtiskové aršíky a návod.

Obr. 1

Návod však není jen obyčejným návodem, ale spíše informační brožurou. Sešitek formátu A5 totiž obsahuje nejen schémata zbarvení a instrukci pro aplikaci obtisků pro všech deset MFN, ale i stručnou historii každého jednoho letounu (každému věnovány dvě strany), historii použití MiGu-21 v Československu a ČR, popis odlišností verze MFN a jejich zbarvení s důrazem na odlišnosti jednotlivých letadel, vše doprovozené fotografiemi předloh. V jednotlivých schématech jsou znázorněny veškeré barevné odlišnosti, včetně oprav barvy. To vše v češtině i angličtině na celkem 36 stranách (včetně titulní) kvalitního papíru. Krásná malá publikace, stojící i za samostatné zařazení do knihovny.

Obr. 2

Na samostatném, oboustranně potištěném listu formátu A5 je pak formou dodatku k návodu stavebnice popsán postup stavby verze MFN z běžné stavebnice MiG-21MF firmy Eduard.
Přibalen je i oboustranně potištěný list přibližně polovičního formátu, na kterém je ve zvýšeném kontrastu znázorněno zbravení letounů 2500 a 5603. Drobnost, ale potěší a především usnadní stavbu modelu.

Obr. 3

Hlavní obtiskový aršík o rozměrech přibližně 20x7 cm obsahuje dvě sady výsostných znaků (každá s jiným odstínem modré barvy), trupová čísla a všechny potřebné emblémy na trup. Perfektně vytištěný aršík pochází z tiskárny BOA Agency, proto s nimi očekávám příjemnou, bezproblémovou práci.

Obr. 4

Druhý, menší aršík o rozměrech přibližně 8,5x4 cm obsahuje nápisy na příď letounu 5603, namalované v den poslední ostré hotovosti české jednadvacítky. Tento aršík byl vytištěn na laserové tiskárně, proto bude na místě opatrnost a práci s obtiskem si nejprve vyzkoušet.

Obr. 5

Ze sady tedy můžeme postavit dva modely MiGu-21MFN, limitováni jsme pouze množstvím výsostných znaků. Podle mého názoru je to množství odpovídající, pokud by však někdo zatoužil postavit modelů více, může si od stejného výrobce zakoupit samostatnou sadu výsostných znaký, vydaných pod katalogovým číslem 948002.

Závěr

Rubrika JBr Decals, Letadla, Letadla - Obtisky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.