Síra Hobby – Pigmentové pasty

30.10.2014 - 3.719 přečtení

SIRAHOBBY1

Síra hobby uvedla na trh další užitečné doplňky k modelům.

BAHNO, bahno, bahníčko

Roman "Travis" Henych


Název: Pigmentová pasta - zemitě šedá, písčitá zem, světlá zem, Zimmerit
Výrobce: Síra Hobby
Měřítko: bez měřítka
Kat. č.: PP207 - Zemitě šedá, PP208 - Písčitá zem, PP209 - Světlá zem, PP331 - Zimmerit paste


Obsah

Pasty se na trh dodávají v plastových 30 ml krabičkách se šroubovacím víčkem, které svou vizáží připomínají menší krabičky na pleťové krémy pro naše něžnější poloviny. Každý kelímek je polepen etiketou po obvodu a na víčku. Etikety jsou vytištěny na obyčejné inkoustové tiskárně, která sice na první pohled moc důvěry nebudí, ale také neuráží. Po odšroubování víčka obsah jistí ještě jedno přiklápěcí plastové víčko s drobným okrajem. Samotný obsah pak má trošku "hovínkoidní" konzistenci s různě hrubou zrnitostí pasty a mírně nejednotnou barvou, která ale vůbec není na škodu.

Pasty


Práce s pastami

Pasty jsem zkoušel nanášet dřevěnou špachtličkou, párátkem, vatovou tyčinkou, prstem a také nahazování štětcem. Nanášel jsem je jak bodově, tak ve větší ploše simulující zablácení podvozku. Vyzkoušel jsem i větší plochu jako podklad pro model, s výsledkem jsem byl vždy spokojen.


Menší výhradu mám k samotnému balení. I když je obsah jištěn dvojím víčkem, pasty mají tendenci vysychat.


Jejich naředění je jednoduché – stačí pouhá voda – ale netuším, jak se bude pasta chovat při úplném vyschnutí. Ředěním se také samozřejmě dá korigovat konzistence nanášené pasty (každému vyhovuje něco jiného) a tím pádem i doba schnutí. Pro porovnání jsem vždy vyfotil pastu čerstvě nanesenou a vyschnutou. Testoval jsem následující pasty:


  • PP207 - Zemitě šedá


  • PP208 - Písčitá zem


  • PP209 - Světlá zem


  • PP331 - Zimmerit paste


A ještě malý tip: pokud na zaschlou pastu citlivě nanesete Sidolux, vytvoříte nádherný efekt zasychajícího bahna.


Zimmerit

Protože mi německá válečná technika nic neříká, vědomosti o zimmeritu mám jen povrchní. Elementárně vím o co jde, ale to je asi tak vše. Nastudoval jsem postup na stránkách výrobce a na malém kousku jsem si zkusil i zimmerit.


Výsledek se mi líbil. Prohlédněte si jej sami na fotce. V souvislosti s tím jsem ale zjistil, že touto pastou se dá naprosto úžasným způsobem imitovat beton. Pasty jsou obecně velmi přilnavé a proto bych se nebál pastu použít i na svislé povrchy.

ZIA
ZIB
ZIC


Suma sumárum

Už jsem slyšel některé hnidopichy, že se pasty dají věrohodně použít jen na měřítka 1/48 a menší (tj. obecně větší modely), ale já jsem kovaný dvaasedmdesátkář a po vyzkoušení past si to vůbec nemyslím.


Výhradu mám k víčkům a způsobu uzavírání, ale jinak jsou pasty skvělým a velmi hodnotným doplňkem pro každého modeláře.


Roman "Travis" Henych


Redakce ModelWebu děkuje výrobci Síra Hobby za poskytnutí vzorků k recenzi.


Rubrika Dioráma - Doplňky, Síra Hobby, Technika - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.